Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Anlaşılması Zor, Fakat Acil Müdahale Gerektiren Vücut Sinyalleri

Anlaşılması Zor, Fakat Acil Müdahale Gerektiren Vücut Sinyalleri

Küçük sağlık problemlerini çoğumuz görmezden geliyoruz. Çok azımız halsizlikten ya da ayrı bir yerimizde çıkan sivilceden dolayı doktora gidiyor. İstatistiklere göre bayanlar sağlıklarına erkeklerden daha çok dikkat ediyor. Çok belli bir hastalık belirtileri olmasa da bayanlar daha çok sağlık kuruluşlarına baş vuruyor ve buda elbette ki olan bir hastalığın başlangıç evresinde fark edilmesini, daha kolay ve çabuk tedavi edilebilmesini sağlıyor. Erkeklerse küçük gördüğü sağlık sorunlarının doktordan yardım almadan zaman içerisinde geçeceğine inanıyor.

 

 

Kendinizi Sürekli Yorgun mu Hissediyorsunuz? Özellikle de Küçük Soğuk Algınlıklarından Sonra Nefes Almak Zorlaşıyor mu?

Zatürrenin en bilinen belirtileri uzun süren öksürükler ve ateştir. Ne yazık ki çok bilinmese de gizli zatürre de sağlığımızı ciddi şekilde tehdit eder. Yakın zamanda soğuk algınlığı geçirdiyseniz ve ağır olmayan sporlardan sonra bile nefes almakta zorluk çekiyorsanız ya da çalışma gününden sonra kendisinizi çok yorgun hissediyorsanız gizli zatürre buna sebep oluyor olabilir. Nefes alıp verirken ıslık sesinin duyulması,asabi ruh hali ve solgunluk gibi semptomlarınız var ise bu durumda bir doktora baş vurmak akıllıca olacaktır.

CİLDİNİZİN HERHANGİ BİR YERİNDE ŞİŞKİNLİK VARSA

Eklemlerdeki ağrı ve şişlik hangi hastalığın habercisi? - Sağlık Haberleri
Kansere ilişkin vücudumuzu kontrol ederken göğüste vaya kasıklarda bir şişlik olup olmadığını kontrol etmemizi istiyorlar. Fakat bu şişlikler vücudumuzun herhangi bir yerinde olabilir.Bu şişlikler kısmen zararsız bir yağ bezesi ya da diğer bir şey de olabilir ama hemde çok ciddi bir hastalığın belirtileri de olabilir. İlk olarak bir deri hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

 

 

SAÇLARINIZ ÇOK DÖKÜLÜYORSA

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir? | Güzellik
Şüphesi ki vücudumuzda ki işlemleri gerçekleştiren endokrin sistemidir. Bu yüzden tiroit hormonlarınızın sağlık durumunu kontrol etmek son derece önemlidir. Saç yapısında değişiklikler ya da saç dökülmeleri hormonlarınızla ilgili yanlış giden bir şeyler olduğu manasına gelebilir. Saç hücreleri vücudumuzda kendisini en çabuk yenileyen hücrelerimizdendir. Bu yüzden hormonal değişiklikler saçlarımızı çabuk etkiler. Saçların yavaş uzamasına,seyrelmesine ve dökülmesine yol açabilir. Eğer devamlı yorgunsanız ve çabuk sinirleniyorsanız,kilonuz çok sık değişiyorsa,saç dökülmesinin yanında düzensiz bir regl döngünüz var ise trikoloji bölümündense endokrinoloji bölümüne başvurmanız gerekir.

BİRDEN BİRE GELİŞEN NEFES DARLIKLARI

Gece uykudan uyandıran nefes darlığına dikkat - Güncel yaşam haberleri


Kronik hastalıklara sahip olan ve nefes darlığı yaşamakta olan insanlar genel olarak rahatsızlıklarının solunum yollarıyla ilgili bir problem olduğunu düşünürler. Birden bire sebepsiz yere solunum güçlüğü yaşadığınızda ne yapıyorsunuz? Doktorlar iki tane yaygın sebep olduğunu söylüyor. Bunlardan biri reflü diğeriyse kalp hastalıkları. Reflünün nedeni midemizdeki maddelerin yemek borusuna gitmesidir. Ama sonucu daima sadece mide yanması veya rahatsızlık hissi değil. Yemek yedikten sonra oluşan nefes darlığı ayrıca bu durumun semptomu olabilir. Dahada fazlası nefes darlığı kalp yetmezliği belirtisi olabilir. Eğer pek çok kez nefes almakta güçlük yaşadıysanız bunu doktorunuzla konuşmanız iyi olacaktır.

REGL DÖNEMLERİNİZ ÇOK MU AĞRILI GEÇİYOR?

Adet döneminde neler olur? Adet sancısı nasıl geçer? - Son Dakika Haberler


Jinekologlar regl olmaya yeni başlamış insanların bu dönemlerinin ağrılı geçmesinin normal olduğunu söylüyor. Fakat yetişkin bir insan regl dönemini çok ağrılı geçiriyorsa, endometriyozis hastalığı olup olmadığını öğrenmek için muhakkak bir jinekoloğa görünmelidir. Endometriyozis hastalığı vücudumuzdaki üreme sistemini kötü bir biçimde etkiler. Endometriyozis rahatsızlığıyla,normalde sadece rahimi kaplayan dokunun olmaması gerekli olan yerlere doğru uzadığı görülür. Bu rahatsızlık bayanlarda çok fazla ağrıya sebebiyet verir. Bebeğinizin Uyku Düzeni Bozuksa ve Bebeğiniz Huzursuzsa Bir şeylerin Belirtileri Olabilir..

Ne yazık ki bebekler kendilerini çok iyi ifade edemezler ve dertlerini anlatamazlar. Bu yüzden ailelerin çok dikkatli olması ve belirtileri anlamaya çalışması gerekir. Bebeklerin ya da çocukların sabahları hep huzursuz olmalarının nedeni bağırsaklarında ki kıl kurdu olabilir. Bu rahatsızlık çocuğun yetersiz ve sağlıksız uyumasına yol açar ve çocuk huzursuz ve sinirli olabilir. Ciltteki kaşıntı hemen ortaya çıkmayabilir bu nedenle fark etmek zor olabilir.

 

 

YILDA 2 KEREDEN FAZLA OLAN BOĞAZ ENFEKSİYONU

Anlaşılması Zor, Fakat Acil Müdahele Gerektiren Vücut Sinyalleri
Sıklıkla bademcik iltihabı ve boğaz anjini olduğunuzda,hastalık sırasında siz fark etmeseniz de eklemlerinize lüzumsuz bir stres yüklenir. Çünkü boğaz anjini ve boğaz iltihapları streptokoksik enfeksiyonlardır. Ayrıca streptokoksik romatizmanın da sebeplerinden birisidir. Eklem ağrıları bir insanın yaşam kalitesine ciddi anlamda zarar verir. Eklem ağrılarının sadece yaşlı insanlarda görüldüğünü düşünürüz ancak bu daima doğru değil. Çocukların bile böyle rahatsızlıkları olabilir. Bu yüzden doktorla eğer soğuk algınlığına yatkınsanız ve sık olarak boğaz anjini oluyorsanız ve özellikle sabahları eklemlerinizde rahatsızlık hissediyorsanız muhakkak bir romatoloğa görünmelisiniz..

CİLDİNİZİN RENGİ KISMEN YADA TAMAMEN DEĞİŞTİYSE

Deri insan vücudunun en büyük organıdır. Kozmetik gibi görünen bazı deri rahatsızlıkları vücuttaki daha ciddi düzensizliklerin nedeni olabilir. Cildinizde beklenmedik bir renk değişikliği gördüğünüzde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Koltuk altında ki kararmalar ve ciltte sarı lekeler karaciğer rahatsızlıklarının semptomu olabilir. Ciltteki sarılık karaciğer dokusunun ya da kanallarının zarar görmüş olabileceği manasına gelebilir. Ayrıca koltuk altındaki renk değişiminin nedeni fazla demir alımı da olabilir.

KÜÇÜK YARALARIN BİLE İYİLEŞMESİ UZUN ZAMAN ALIYORSA
Doktorlar devamlı bedenimizi incelememizin ne kadar değerli olduğunu ve eğer normal olmayan her hangi bir şey gördüğümüzde doktorlara danışmamız gerektiğini söylüyorlar. Çok azımız bazal hücreli karsinom türü kanserin yaraların iyileşmesini engellediğini biliyor. Bu hastalığa erkekler bayanlardan daha yatkın ve bu hastalık kolaylıkla tedavi edilebilir eğer erken teşhis konulursa. Doktorlar erkenden danışmanın öneminin önemini belirtiyor. Bir kesik yarasının 6 haftadan uzun bir sürede iyileşmemesinin uzun bir süre olduğunu söylüyorlar.

GÖZ BEBEĞİNİZ HER TÜRLÜ IŞIKTA BÜYÜKSE

ANLAŞILMASI ZOR AMA MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKEN VÜCUT SİNYALLERİ
Büyümüş göz bebekleri pek çok rahatsızlığın semptomu olabilmekle Birlikte,enfeksiyonun,sinir hastalıklarının ve oftalmolojik hastalıkların semptomu olabilir. Göz bebeği büyüklüğüyle beraber mide bulantısı,kusma,sersemlik,bozuk hareketler ya da kol ve bacaklarda hassasiyet azalması var ise hemen ambulans çağırmalısınız. Tek semptom göz bebeği büyüklüğü ise en fazla 3 gün içinde bir sinir bilimi uzmanına veya göz doktoruna görünmelisiniz. Gözle ilgili olan hastalıklarda göz bebeği büyümesi görüş zorluğuna ve hatta görüş kaybına neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.