Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kararan Çaydanlık İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Kararan Çaydanlık İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?

Çaydanlıkların devamlı kullanılmasından dolayı zamanla eskimesi, parlaklığı ve yeniliğini yitirmesi, kimi zaman de kazayla ocakta unutulup yanarak içinin ve dışının kararması herkezin başına gelen olaylardandır. Genellikle dalgınlık nedeniyle meydana gelen çaydanlığın yanması olayı, içindeki suyun bitmesiyle çaydanlığın çok hızlı ısınıp içinin ve dışının kararmasıdır. Ayı zamanda tutma bölümlerinin de aşırı ısınmasıyla çok kötü bir koku yayılır. Böyle bir durumda en önemli şey, hem kendi güvenliğiniz hem de çaydanlığın zarar görmemesi için çaydanlığı kesinlikle soğuk suya tutmayın. Temizlemeye başlamadan evvel iyice soğumasını bekleyin. İkinci olarak çaydanlığınızın yapıldığı maddeye de dikkat etmelisiniz. Çelik çaydanlıklar kolay kolay aşınmayan ve pek çok temizlik maddesini kullanabilecek kadar dayanaklıyken, emaye, alüminyum ya da diğer metallerden yapılan çaydanlıklar kolaylıkla aşınabilir. Çelik çaydanlık nasıl temizlenir ve parlatılır?

 

 

Kararan Çaydanlık İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir ve Parlatılır? 1

Çelik çaydanlıklar hem doğal hem de kimyasal maddeler kullanılarak temizlenebilir. Evinizde bulunan amonyak içeren çelik yüzey temizleme ürününü yumuşak bulaşık süngeriyle çelik çaydanlığınızın dışını ovalayarak temizleyebilirsiniz. Kararmalar bütünüyle çıkınca bol suyla durulayın. Bunun yanında eğer kimyasal temizleyiciler yerine doğal yöntemler uygulamak dilerseniz yalnızca sirkeyle ya da sirke karbonat karışımıyla da çelik çaydanlığın dışını ovarak temizleyip parlatabilirsiniz. Eğer çaydanlık çok kararmışsa, bir yeteri kadar çok büyük bir tencerede sirke, karbonat ve bir miktar su karışımının içerisine yanmış çaydanlığınızı koyun ve çaydanlığınızı bu karışımda kaynatın. Sonra çaydanlığı bunun içinde bir süre bekletin.

 

 

Kararan Çaydanlık İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir ve Parlatılır? 3

Daha sonra bu suyla ovalayarak lekeleri bütünüyle temizleyin. Kimyasal temizleyicileri, sağlık açısından çaydanlığınızın içinde kullanmamanız çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle çaydanlığın içini temizlemek için doğal yöntemler kullanmalısınız. Küçük parçalara ayırdığınız limon kabuğu parçalarıyla çaydanlığınızın içini ovarak parlatabilirsiniz. Limon iyi bir parlatıcıdır. Daha sonra suyla iyice durulayın. Ayrıca elma kabuklarını çelik çaydanlığın içini parlatmak için kullanabilirsiniz. Elma kabuklarını çaydanlığın içerisine koyun ve bir miktar su ilave edin. Bu karışımı ocakta kaynatın. Daha sonra bir miktar içinde bırakacak kadar suyu dökün. Bir sünger ya da pamuklu bir bezle ovalayarak parlatın. Çaydanlığın içini parlatmak için bir diğer yöntem ise limon tuzu kullanmaktır. Çaydanlığın içerisine bir yemek kaşığı limon tuzunu koyun ve çaydanlığı su ile doldurun.

Kararan Çaydanlık İçi ve Dışı Nasıl Temizlenir ve Parlatılır? 1

Ardından çaydanlığın içerisindeki suyu 15 dakika kadar kaynatın ve sonra da suyla güzel bir şekilde durulayın. Kaynar suda eritilmiş kaya tuzu ve sirke karışımıyla çaydanlığınızın hem dışını hem içini temizleyebilirsiniz. Ayrıca kaya tuzu ve sirke ile temizlediğinizde ilk günkü kadar parlak bir çaydanlık elde edeceksiniz Bu yöntemi hemde çaydanlığınızı dezenfekte etmek için de kullanabilirsiniz. Kolay gelsin…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.