Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gripten Korunmanızı Sağlayacak 6 Öneri

Gripten Korunmanızı Sağlayacak 6 Öneri

Havaların soğumasıyla gribe yakalanma ihtimalimiz çok yükseldi. Bugün sizlere gribe yakalanmamanız için 6 altın öneriden bahsetmek istiyoruz.

 

 

1. ELLERİNİZİ OVALAYARAK SABUNLAYIN
Solunum yolu virüsleri temas ve havada asılı kalan damlacıklar bulaşıyorlar. Bu sebeple özellikle toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda bulunduktan ya da tokalaştıktan sonra ve yemeklerden önce ellerinizi muhakkak 1-2 dakika süreyle ovalayarak sabunlamanız çok önemli.

2. ORTAMI SAAT BAŞI 10-15 DAKİKA HAVALANDIRIN

Gripten Korunmanızı Sağlayacak 6 Öneri 1
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Durmuş kapalı, kalabalık ve aşırı sıcak ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmanız gerektiğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “İmkan var ise bulunduğunuz ortamı saat başı 10-15 dakika havalandırın ya da açık havaya çıkın. Kalorifer ve ısıtıcılardan dolayı oda havası kuruduğu için odayı % 40-50 oranında nemli tutacak tedbirler alın.

 

 

Örneğin nem aletlerinden ya da kapalı mekan bitkilerinden yararlanabilirsiniz. Bunların beraberinde çamaşır asmak ya da radyatör üzerinde su bulundurmak da odanızı nemlendirmeye katkı sağlayacaktır.”

3. OFİS MALZEMELERİNE DİKKAT EDİN
İşyerinde klavye, kalem ve zımba gibi ofis malzemelerini ortak kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca telefon ve kapı kolları gibi ortak kullanılacak olan malzemeleri günde bir kez dezenfektan ile silmenizde de yarar var. Aynı şekilde evde de havlu, çatal ve tabak gibi eşyaları ortak kullanmaktan kaçının.

4. DÖRT YAPRAKLI YONCA MODELİ BESLENİN

 

Öğünlerinize 4 yapraklı Yonca sistemi / Beslenme / Diyet / Milliyet Blog
Dört yapraklı yonca modelindeki gibi, her türlü besin grubundan yeterli ve dengeli beslenmek bağışıklık sistemimizi besleyecektir. Yapraklardaki besin grupları 1- süt-süt ürünleri 2-et-yumurta baklagil gibi protein kaynakları 3- sebze- meyve gibi vitamin/ mineral kaynakları 4-tahıllar gibi karbonhidrat ve B vitamini kaynaklarıdır.

Tüm besin gruplarını dengeli bir biçimde ve yaşınıza uygun olarak tüketin. Kahvaltı ilk sırada olmak üzere, öğün düzenini aksatmayın. “Öğünleriniz renkli meyve ve sebzelerden zengin olursa, antioksidan ile vitamin oranı da zengin olur” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Durmuş sözlerine şöyle devam ediyor:

 

 

“Sebze ile meyvelerin mevsime özgü olmasına da dikkat. Çünkü tabiat o mevsimde ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve mineralleri onlara yüklemiştir. Örneğin bu mevsimde portakal, greyfurt, nar ile elma gibi meyveler C vitamini yönünden zenginler. Beslenmede bağışıklık hücrelerimizin yapı taşlarını oluşturan protein yetersiz alınırsa enfeksiyonlara yatkınlık oluşuyor.

Bu %n haftada en az 2 öğün balık yemeye özen gösterin. Diğer öğünlerde de hayvansal protein (et) ve bitkisel proteinleri (baklagiller, tahıllar) dengeli tüketin. Ayrıca paketli hazır, bol tuzlu, bol şekerli gıdalar ve gazlı içeceklerin toksinlerini vücuttan temizlemeye çalışmak bağışıklığınızı zayıflatacaktır. Dolayısıyla bu tür besin ve içeceklerden kaçınmanız çok önemli.”

5. EN AZ 7 SAAT UYUYUN
Güçlü bir bağışıklık sistemi için günde 7 saat ve üstünde uyumanız çok önemli. Hafta sonları dahil uyku düzenine sadık kalın ve alkol, kafein ile geç yemek yeme gibi uyku kalitenizi etkileyecek faktörlerden sakının.

6. YANI BAŞINIZDA SU BULUNDURUN

Gripten Korunmanızı Sağlayacak 6 Öneri 4


Gripten korunmak için günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Masa başında çalışıyorsanız, yanı başınızda rahatlıkla görebileceğiniz bir yere 1-2 litre su koymanızda fayda var. Böylelikle her görüşünüzde size su içmenizi hatırlatır. İdrar ve dışkı, vücutta oluşan ya da dışardan alınan toksinleri atmanın tek yolu olduğu için bol su kabızlığı da önleyerek bağırsak sisteminizin temizliğini de kolaylaştıracaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.