Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

FELCİ ÖNLEMEK, BAŞ AĞRISI VE HALSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN ALTIN DEĞERİNDE 8 ÖNERİ

13.01.2021
2.633
FELCİ ÖNLEMEK, BAŞ AĞRISI VE HALSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN ALTIN DEĞERİNDE 8 ÖNERİ

Başınız sürekli uyuşuk ve düşünceleriniz karman çorman durumda, devamlı baş ağrısı çekiyorsunuz ve depresyondan bir türlü kurtulamıyorsanız; bunun nedeni yüksek ihtimalle beyninizdeki kan akışının normal seviyenin altında olmasından kaynaklanmaktadır. Beyninizin yeteri kadar kan alamamasının sebepleri arasında, yolu tıkayan bir kan pıhtısı ya da stres gösterilebilir.

 

Felci Önlemek, Baş Ağrısı ve Halsizlikten Kurtulmak için Altın Değerinde 8  Öneri

Eğer erken belirtileri görmezden gelirseniz hipoksi denilen beynin oksijensiz kalma durumu sonucu beyin hücrelerinin yavaş ölümünü tetikleyebilirsiniz.

Hisler Aynası sizi ve sevdiklerinizi bu durumdan kurtarmak için evde kolaylıkla yapabileceğiniz tavsiyeler derledi. Bu tavsiyelerden bir ya da birkaçını uyguladığınızda beyninizdeki kan akışı kuşkusuz normale dönecektir.

BEYİNDEKİ KAN AKIŞINI NORMALE DÖNDÜRMENİN YOLLARI
AKTİF OLUN
Yoğun egzersizler yaptığınızda kaslarınız bütün oksijeni kendi aralarında paylaşır ve beyninizin düzenli çalışmasına yetecek kadar kalmayabilir. Kolay ve düzenli egzersizler ise tam tersi şekilde beyninize giden kan akışını hızlandırır. Tüm temel egzersiz hareketlerini bu kategoriye alabiliriz. Yüzme, bisiklete binme, dans etme, yoga gibi aktiviteler kesinlikle hem gününüzü güzelleştirecek hem de düşüncelerinizi netleştirecektir. Sağlığınıza etkileri ise bir hayli fazla olacaktır.

Beyne Giden Kan Akışını Arttırmanın 5 Yolu - Sağlığa bir adım

 

Spor yapabilmek için vaktiniz olmasa bile günde sadece 15 dakikanızı ayırarak kısa ancak aktif yürüyüşler yapabilirsiniz ya da oturarak çalışıyorsanız gün boyunca arada bir esneme hareketleri bir hayli işinize yarayacaktır. Böylelikle beyninize giden kan akışı artacaktır. Her fırsatınız olduğunda aktif olmak işin anahtarıdır. Otobüse binmek yerine yürümek, asansör yerine merdivenleri kullanmak, dizi izlemek yerine yarım saatinizi yoga yapmaya harcamak gününüzün en sevdiğiniz aktiviteleri haline gelecektir.

KASLARINIZI ESNETİN

Kendinizi mükemmel hissettirecek 17 kas esnetme hareketi


Kaslarınızı esnetmek hem tüm vücudunuzdaki kan akışını hızlandıracak hem de sizi stresten arındıracaktır. Vücudunuza yapacağı faydanın yanında beyniniz de bu aktiviteden faydalanacaktır. Beyin için en yararlı olan egzersizler başınızın kalp seviyesinin altında olduğu pozisyonlardır. Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu egzersizler tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bu pozisyonları uygularken vücudunuzu ısıtmayı unutmayın ve vücudunuzu çok zorlamamaya özen gösterin. Herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde muhakkak doktorunuzla görüşün.

DAHA SIK MEDİTASYON YAPIN

Meditasyonun temeli: Meditasyon nedir ve nasıl yapılır?


Araştırmalara göre, meditasyonunun beyninize ve vücudunuza yararları sayılmayacak kadar fazla. Özellikle beyninize giden kan akışını hızlandırmak istiyorsanız meditasyon tam size göre. Günde yalnızca 12 dakikanızı ayırarak şarkı söyleyerek meditasyon yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Zamanla aklınızın daha berrak ve vücudunuzun daha esnek olduğunu hissedeceksiniz.

NASIL MI YAPILIR? TABİ Kİ BAHSEDECEĞİZ:

Bağdaş kurarak oturun ve sırtınızı dik tutun. Çeneniz yere doğru bakarken elleriniz dizlerinizde dursun ve yukarı baksın.

 

 

İlk başlarda tuhaf gelecek olsa da şu sesleri çıkarmanızı istiyoruz; “Saa Taa Naa Maa.” “Saa “derken baş ve işaret parmaklarınızı birleştirin. “Taa” derken baş ve orta parmaklarınızı birleştirin.

Naa” derken baş ve yüzük parmaklarınızı birleştirin ve son olarak “Maa” derken baş ve serçe parmaklarınızı birleştirin. Biraz alıştıktan sonra ne kadar iyi geldiğine inanamayacaksınız.

SOĞUK SUDAN KORKMAYIN

Felci ve baş ağrısını önleyen yöntemler - Sağlık Haberleri - Sayfa 3
Kendinizi soğuğa maruz bırakmak kan akışınızı hızlandırır. Hatta el ve ayaklarınızı soğuk suda tutmanın tansiyonunuzu, kalp atış hızınızı düşüreceğini ve beyninizin daha hızlı çalışmasını sağladığına dair araştırmalar mevcut. El ve ayaklarınızı soğuk suda tutmanın yanında gün içerisinde alacağınız soğuk duşlarında yararı olacaktır. Şüphe yok ki, başlarda çekineceksiniz ancak zamanla neden önceden yapmamışım diyeceksiniz. İlk uygulamalar normal duş rutininizin son 30 saniyesinde başlasın ve oradan nereye gidecek ağır ağır keşfe çıkalım.

Soğuğa maruz kalmak hemde beyin sapınızı kalbinize bağlayan sinirlerin uyarılmasına ve daha etkili çalışmasına fayda sağlayacaktır. Bu sinirler kalp hızınız, tansiyonunuz ve sindirim sisteminizden sorumludur.

GÜNEŞLENİN

Kansere davetiye çıkarmadan güneşlenin"
Güneşe maruz kalmak beyin işleyişini iyileştirir. Güneşe maruz kalınca nitrik oksit üretimi artar ve bu artış neticesinde tansiyonunuz düşer. Aynı zamanda D vitamini üretimi artacağından beyin sağlığınız, hafızanız düzelen kan akışı sayesinde iyileşir. Bahar ve yaz mevsiminde günde 10 dakika gibi kısa bir zaman güneşten yararlanarak tüm yıl depresyon derdinden kurtulabilirsiniz.

 

 

DAHA İYİ BESLENİN
Bitter çikolata tüketin: Bitter çikolata yemek bilişsel becerilerinizi arttırır. En az %70 kakao içerikli bitter çikolata tüketmeye başladığınız takdirde kan akışınız hızlanacak, mutluluk hormonu üretiminiz artacak ve böylece daha enerjik daha mutlu bir insan olacaksınız. Özellikle çikolata tükettikten 2-3 saat sonraki saatler sizin için en verimli saatler olacaktır. Beslenme düzeninize süper yiyecekler ekleyin: Kuruyemiş, tahıl ve kırmızı meyveler tüketmek daha sağlıklı bir beyin için olmazsa olmazlardandır. Özellikle E vitaminine bolca ihtiyaç duyan beyniniz için avokado muhteşem bir meyvedir. Pancar şerbeti için: Pancar kökü nitrat bakımından zengindir ve tükettiğinizde damarlarınız genişler, sonuç olarak kan dolaşımınız hızlanır. Tükettikten sonra zor sorunları daha kısa sürelerde çözebildiğinize şahit olacaksınız.

SAKIZ ÇİĞNEYİN
Sakız çiğnemek beyninize giden kan akışını %25-%40 oranında arttırır ve oksijen alışını arttırarak beyin fonksiyonlarını ve bilişsel becerilerinizi iyileştirir. Çiğneme hareketi sizi daha sakin hale getirir ve odaklanmanızı kolaylaştırır ama hemde da sizi uyanık tutar. Düzenli sakız çiğnemek beyninizi uyararak hafızanızı iyileştirir. Ayrıca yeni yetenekler öğrenirken her şey daha kolaylaşacaktır.

BESİN DESTEKLERİ KULLANIN
Omega 3 yağ asitleri tüketin. Ne yazık ki, gerekli omega 3 alacak kadar besin tüketemiyoruz. Gerekli yağ asitlerini almak beyin ve vücut aktivitemizi büyük oranda arttırır. Sinir sistemi ve beyin düzenli çalışmak için bu yağ asitlerini ihtiyaç duyar. Düzenli olarak bu destek haplarını kullanırsanız, hafızanız iyileşir, ruh haliniz daha pozitif olur ve kavrama kabiliyetleriniz gelişir.

Japon eriği tüketin. Japon eriği ağacının yaprakları beyin sağlığını iyileştirici etkilere sahiptir. Bahsettiğimiz gibi düzenli kullanımda neden önceden kullanmadığınızı düşünüp üzüleceksiniz.

Sizin kendi başınıza uyguladığınız ya da bizim atladığımız yöntemler var mı? Önerilerimizden denediğiniz ya da denemeye karar verdikleriniz var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.