Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

BASURA İYİ GELEN İNANILMAZ ÇARE

13.01.2021
3.556
BASURA İYİ GELEN İNANILMAZ ÇARE

Hemoroid (Basur), toplumda çok sık görülmesine rağmen, gizli saklı yaşanan bir hastalıktır. Hareketsiz yaşam, mesleki sebepler ve kalıtsal yatkınlık hemoroide sebep olan en önemli etkenlerdir. Hemoroid tedavisi için çeşitli ilaçlar ve tedavi metotları mevcut. Ama bunlara alternatif olarak bazı bitkisel formüller de var. İnsan hayatını kabusa çeviren bu rahatsızlık için, Dr. Ender Saraç’ın tavsiyelerine kulak vermek ister misiniz? Sağlıklı Yaşam Uzmanı Ender Saraç, evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı bitkisel tedavilerle sizlere yardım ediyor.

 

 

DR. ENDER SARAÇ’IN HEMOROİD(BASUR) İÇİN ÖNERİLERİ :

Hemoroid nasıl geçer? Hemoroid için çobançantası kürü - Son Dakika Haberler
Hemoroid (Basur) için Bitkisel Formüller : Gotu kola bitkisi, aloe vera, rutin biyoflavonoidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis eğilimini azaltarak faydalı olabilir.

Hemoroid (Basur) için Bitki Çayları : Kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek ayrıca günde en az 2 litre ılık sıvı içmek bu konu da çok faydalıdır.

Hemoroide (Basur) İyi Gelen Baharatlar : Kara halle, yoğun burucu özelliğinden dolayı özellikle hemoroitte çok faydalıdır. Kara halleyi tüketebilmek için, çekirdekleri, teflon tavada çok az miktarda sıvıyağla devamlı karıştırıp yavaşça kavurmak gerekir. Son derece buruk bir tadı olan kara halle ağza alındığı andan itibaren büzüştürmeye başlar. Yemeklerden sonra günde 2-3 kez, 1 adet kavrulmuş kara halle çekirdeğini çiğneyip yutmak hemoroite karşı tedavide ve korunmada bir hayli faydalıdır. Baharatlardan toz zerdeçal da, hem hemoroit kanamalarını azaltır hem de hemoroitin oluşmasını ya da ilerlemesini önler. Tüm acı baharatlar, hemoroitin oluşumunu ve kanama riskini artırır. Bu sebeple her çeşit acı baharattan kaçınmak gerekir. Genelde hemoroite olumlu etkileri olabilecek baharatlar arasında nane, safran, dereotu; biberiye, kişniş, tarçın, kakule, gülsuyu sayılabilir.

 

 

HEMOROİD (BASUR) SORUNU YAŞAYANALAR AYRICA ŞUNLARA DİKKAT ETMELİDİR:
Fazla miktarda kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler, acılı, baharatlı besinler ile aşırı asitli içeceklerden kaçınmak gerekir. Beslenmede özellikle sulu, ılık, lifli, çeperli gıdalar, meyve kompostoları, yulaf ezmesi, müsli, sulu ayran, kuşburnu marmelâdı, sebze çorbası, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi besinlerin tüketilmesi çok faydalıdır.

HEMOROİD İÇİN YARARLI DIŞTAN UYGULAMA :

BASURA İYİ GELEN İNANILMAZ ÇARE
Normal kuşburnu meyvesi kaynatılır ve lapa yapılır. Ilıyınca, bir avuç dolusu kadar alınır, kalça hafifçe iki yana doğru açılarak makat bölgesine konur ve bir tülbent veya petle kapatılıp, 15-20 dakika kadar hafifçe üzerine oturulur. Daha sonra tülbent veya pet kaldırılır ve normal ılık suyla durulanılır. Ayrıca ılık suyun içine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça kaynatılıp 20 dakika kadar ılık suya oturma banyosunun yapılması da hemoroid için çok faydalıdır.

ZEYTİNYAĞI, KANTARON YAĞI VE ISPANAK:
Bir çorba kaşığı zeytinyağı alınarak üç adet ıspanak yaprağı ile karıştırılır ve elde edilen karışım bir pamuğa sürülerek makat etrafına sürüldüğünde belirgin fayda sağlandığı bildirilmektedir. Aynı şekilde, pamuk zeytinyağı ya da kantaron yağına batırılarak makat etrafına sürüldüğünde de faydalı olmaktadır.

BASUR İÇİN DİĞER ÇÖZÜMLER
LİFTEN ZENGİN DİYET:
Mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnabahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brüksel lahanası, bakla, fasulye, nohut, soya, mercimek, bezelye, elma, kayısı, muz, yabanmersini, kavun, karpuz, kiraz, vişne, üzüm, şeftali, armut, ananas, erik, çilek, ahududu, kereviz, salatalık, kıvırcık salata, mantar, soğan, yeşil biber, domates, tahıllı ekmek, yulaflı ekmek, çavdarlı ekmek, kepekli ekmek, buğdaylı ekmek, keten tohumu ve şeker pekmezi tüketilmesi önerilir.

 

 

LİF TAKVİYELERİ:

Birpharma, Laxafiber, prebiyotik lif takviye edici gıda, kabızlık


Karnıyarık otu tohumundan (Psyllium) hergün iki çay kaşığı destek olarak alınması önerilmektedir. Alonso-Coello ve ark. Bir grup hastaya lif vermiş ve diğer gruba ise vermemişler ve lif alan grupta makattan kanama oranının % 50 azaldığını, ancak makat ağrısı ve makat sarkmasında bir değişiklik olmadığını belirlemişlerdir.
Probiyotikler: normalde sindirim sisteminde yer alan, sindirim için faydalı mikroorganizmaların verilmesidir.

DOĞAL YÖNTEMLER
PATLICAN SAPI:
Patlıcan saplarını su içinde kaynatılarak elde edilen doğal suyun soğutulmasını müteakip içilmesi ya da direk şekilde hemoroid memesi üzerine belirli bir süre temas ettirilmesinin yarar sağlar.

İNCİR YAPRAĞI SUYU:

İncir Yaprağının Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları)


İncir meyvesi, düşük oranda protein, yağ ve karbonhidrat içerir, % 50-75’i şekerden oluşur ve süt ile beraber alınabilir. Kabızlık ile mücadelede çok faydalıdır ve küçük çekirdekleri bağırsak hareketlerini (peristaltizm) arttırarak, adeta bir dışkı yumuşatıcı (laksatif) gibi hareket ederler. Bir iki adet kuru incir alınarak sıcak su içinde bir gece bekletildikten sonra, bu su ile oturma banyosu yapıldığında, basur (hemoroid) tedavisinde hayli faydalı olduğu gözlemlenmektedir.

ZENCEFİL – NANE ŞEKERİ – BAL KARIŞIMI:
Yarım çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı nane şekeri (mentol) ve bir çorba kaşığı bal karıştırılarak hergün içildiğinde ciddi düzelme sağlamış olduğu belirtilmektedir.

SÜLÜK UYGULAMASI:
Özellikle Uzak Doğu tıbbında sülüklerin basur memelerini emmesini sağlayarak alışılmış hemoroid tedavisi uygulanmaktadır. Ancak, işlem hastaların % 90’ı tarafından ağrılı olarak değerlendirilmektedir. İşlem sonrasında makat bölgesi su ile temizlenmekte ve sonrasında bal sürülmektedir.

 

 

OTURMA BANYOSU:
10-15 Dakika süre ile günde 4-5 kez ılık su (24-27oC ısıda olacak ve dirseği yakmayacak) içerisine oturma ağrıların azalmasında ciddi oranda yarar sağlar.

KREMLER:
Sıklıkla nitrogliserin, kortizon, çinko oksit içerikli kremler ile makata masaj yapılması yarar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.