Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Profesör

12.01.2021
72
Profesör

Ünlü mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp y-aşamını yitirdi. Alp’in *-l-üm nedenine ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, sosyal ağ hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Hocayı K-aybettik. R-uhu şad, mekanı Cennet olsun” diye konuştu..

Profesör 1

AHMET VEFİK ALP KİMDİR? Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp h-ayatını k-aybetti. Şehir planlayıcısı, mimar ve siyasetçi Alp, MHP Genel Merkezi’nin beraberinde Ozan Arif’in kabrine yapılan anıtında mimarıydı. Alp 31 Mayıs 1948’te Kızıltoprak’ta dünyaya geldi. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. ABD’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri pek çok dilde yayınlandı. 1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burda 7 sene boyunca dersler verdi; pek çok mimarlık projesine imza attı. – 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki “Uluslararası Mimarlık Akademisi” profesörlüğüne getirildi.

Profesör 3

– ABD ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da pek çok çalışma yaptı. 1996 senesinde “T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne” getirilen Alp, aynı sene “ABDn Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği”ne ve bunu müteakip “Güney Avrupa Direktörlüğü”ne oybirliği ile getirilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.