Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Oyun

12.01.2021
57

ÇİN A-ŞISINDA OYNANAN OYUNU CANLI YAYINDA AÇIKLADI
Çin A-şısında Oynanan Oyunu Açıkladı Enf-eksiyon H-astalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global’da katılmış olduğu canlı yayın programında Çin’den sipariş edilen K-1-9 a-şıları ile alakalı dikkati çeken açıklama yaptı. Ceyhan, “60 yaşın üstünde hiçbir verisi yok bunun.

Enf-eksiyon H-astalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Haber Global’da Senem Tolunay Ilgaz’ın programında K-1-9 a-şısına ilişkin çarpıcı açıklama yaptı. Endonezya tarafından yapılan uygulamanın doğru olduğunu dile getiren Ceyhan, “Endonezya’nın yapmış olduğu oldukça doğru. A-şılamayı başka türlü uygulama şemalarına bakarak ayarlamak güvenilir değil. A-şılar arasındaki doz aralığında da aynı şey söz konusu. S-inovac’ın üretmiş olduğu aşının bütün çalışmaları 18 ve 60 yaş arasında yapılıyor. Türkiye’de de böyle, Endonezya’da da. Çin’in sonuçları açıklaması lazım fakat Çin ısrarla hangi tarih boyunca açıklayacağını söylemedi. Elimizde bizim 18-60 yaş arasında yalnızca Türkiye’de 1322 v-aka veriye dayanarak karar verilmekte. Bu rakam aşı için ancak Faz 2 denilebilecek bir rakam. 7100’ün altında denek sayısı ile söylenen hiçbir lafın bilimsel güvenilirliği yok” dedi.

Oyun 1

“60 YAŞ ÜSTÜ VERİSİ YOK, ÇİN A-ŞISINI ALMAK KUMAR”

Çin’in S-inovac a-şısının 60 yaş üzerindeki kişilerle ilgili verisi olmadığını ve a-şıyı sipariş etmenin k-u-mar olduğunu belirten Ceyhan, “Bu çalışmayla biz a-şıya hazırlanıyoruz. Acaba sonuçlar beklendiğimi gibi çıkmadı onun için mi açıklanmıyor diye şüpheler de doğuyor. Kendi adıma böyle bir durumda a-şılama yaptırır mıyım diye baktığımda yine de yaptırırım diyorum. Çünkü h-astalık kötü seyrediyor. Bizim artık a-şının etkisizliğini göze alıp bu a-şıyı yaptırmak dışında çaremiz yok. Diyelim ki bu a-şı etkisiz çıktı. Yarın mRNA a-şıları yaptırılabilir mi? Etkisinde bir azalma olur. Neticede düşük bir ant-ikor düzeyi oluşturuyorsa sonraki a-şının etkisini bir nokta engeller. 60 yaşın üstünde hiçbir verisi yok bunun. Bu gruba bu a-şıyı yapmak açıkçası bütünüyle bir k-u-mar. Tutarsa tutar diye düşünülebilir. Yoksa onun dışında hiçbir veri yok. Sadece tek başına Çin a-şısı alan biz varız. Çin’in bile 2’si hazır birisi de devam etmekte olan 3 a-şısı var. Buna rağmen Çin, diğer ülkelerde üretilen a-şılardan da ısmarladı kendine” dedi.

Oyun 3

“AMERİKA’DA SADECE SAĞLIK PERSONELİ AŞILANIYOR”

Kanada, nüfusunun 9 katı kadar a-şı satın aldı. Çünkü hiçbirisinin Faz 3 çalışması yoktu. Birisi etkisiz çıkarsa etkili çıkanı yaparım diye. 4 misli yetecek kadar a-şı satın aldılar. 60 yaşın üstünde verisi olan P-fizer/B-iontech a-şısı var. Onlar küçük bir grupta da olsa bir çalışma yaptılar ama Çin a-şısıyla ilgili hiçbir veri yok. Amerika’de 65 yaş üstü henüz a-şılamada bir sıraya konmadı. Onlar P-fizer/B-iontech a-şısına bile v-aka sayısı az diye güvenmedikleri için yalnızca sağlık personelini aşılıyorlar.

“ARAYI UZATIRSANIZ DİRENÇ MEKANİZMASI ÇALIŞIYOR”

Oyun 5

“A-şılamada bir kural vardır” diyen Ceyhan, açıklamalarına şu biçimde devam etti: Aşılamada bir kural vardır. Tekrarı gerekli olan çocuk a-şısında aralığı geciktiriseniz, bir ay diyelim, 3-4 aya çıkarırsanız a-şı etkinliğinde azalma olmaz ama genel kurallar hepsinin çalışması yapılarak ortaya çıkmış. Denenmiş örneğin. Henüz bu çalışmada böyle bir veri yok. Bir a-şı ilk başlangıçta hangi protokolle çalışıldıysa, 14 gün arayla mı, 28 gün arayla mı, o protokolde etkili olduğunu söylemek mümkün. Bunu değiştirince çalışma olmadığında etkinliği devam ediyor diyemezsiniz. Eğer arayı uzatırsanız, 28 gün yaparsınız, o zaman v-i-rüslerde bir direnç mekanizması ortaya çıkıyor. Çin a-şısında bilmiyoruz ama P-fizer/B-iontech a-şısında biliyoruz ki ilk aşıdan sonra % 50, ikinci a-şıdan sonra etkinlik % 95’e çıkıyor. Yüzde 50’de tutarsanız, v-i-rüs bir süre sonra m-utasyon geçiriyor. O %n mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde v-i-rüsün v-ücuttan atılması lazım. Devletler kafasına göre kararlar alırlarsa bu faydasını bir tarafa bırakın z-arar da verebilecek bir yaklaşım olabilir. A-şı sayısı az çok kişiyi a-şılayalı % 50 korunsunlar dediğiniz zaman aşıdan beklediğiniz etkinlik zaten ortadan kalkar.

Oyun 3

“BU TİP M-UTASYONLAR KÖTÜ KARŞILANMAMALI”

Henüz a-şının etkinliğini azaltacak bir m-utasyon ortaya çıkmadı. İngiltere’de başlayan m-utasyon da g-enetik la-boratuvarlarda elde edilen bir sonuç. Henüz kliniğe yansıyan bir durum da gösterilmiş değil. Bunu klinik takiplerle göreceğiz. Ben bu tip m-utasyonların çok kötü karşılanmaması gerektiğini düşünüyorum. V-i-rüs daha bulaştırıcı hale gelecek ama daha az zararlı hale gelecek ki biz bu p-andemiden kurtulalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.