Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Demir Eksikliğine Ne Sebep Olur? Belirtileri Nelerdir?

11.01.2021
5.745
Demir Eksikliğine Ne Sebep Olur? Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sık görülen ve tedavisi mümkün olan demir eksikliği, vücuttaki yetersiz demir düzeyinden kaynaklen temeln bir durumdur. Anemi olarak da bilinen demir eksikliğinin bir tür anemi olduğu söylenebilir. Gelişmekte olan ülkelerde, özellikle az gelişmiş ülkelerde oldukça yaygındır. Demir eksikliğinin sebepleri, belirtileri ve tedavisi gibi tüm sorularınızın cevaplarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Demir Eksikliği Nedir?

Demir Minerali Nedir? Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
Dünyada en sık görülen anemi türlerinden bir tanesi olan demir eksikliği, erkeklerin % 20’sinde, bayanların % 35’inde görülmektedir. Hamile kadınlarda bu oran % 50’ye kadar çıkabilmektedir.

Her vücudun belli miktarda demire ihtiyacı vardır. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu ihtiyaç karşılen temelmazsa demir eksikliği görülür. Vücutta önemli işlevleri olan demir eksikliği çeşitli problemlere neden olabilir. Kandaki demir miktarı azaldığında kırmızı kan hücrelerinin üretimi azalır ve oksijen miktarı azalır. Bu durumda anemi oluşur.

Demir Eksikliğine Ne Sebep Olur?

Demir eksikliği anemisi neden olur ve demir eksikliğine ne iyi gelir? - Son  Dakika Haberler
Vücut tarafından üretilemeyen demir yeterli seviyede alınmadığında demir eksikliği oluşur. Önemli bir mineral olan demir eksikliğinin çeşitli sebepleri vardır. Demir yönünden zengin besinlerin yetersiz tüketilmesinin temel sebeplerinden biri. Ayrıca bazı dönemlerde vücudun demir ihtiyacı artar. Demir eksikliğinin belli başlı sebepleri şu biçimde sıralen temelbilir:

Gebelik
Sık doğum yapmak
Emzirme dönemi
Ergenlik dönemi
Büyüyen yaş
Dengesiz ve yetersiz beslenme
Demir yönünden zengin besinler tüketmemek
Ağır adet ken temelması
Hemoroid
Mide ülseri
Kazaya bağlı kan kaybı
Aşırı egzersiz yapmak
Oniki parmak bağırsağı ülseri
Midede yetersiz asit sekresyonu
Kahve, çay, kola gibi içeceklerin çok fazla tüketilmesi
Emilimi bozan ilaçların kullanımı
Kalıtsal demir eksikliği
B12 vitamini eksikliği
Folik asit eksikliği
Yanlış diyet programları uygulamak
Çok fazla hazır gıda tüketimi
Hayvansal gıdaların yetersiz tüketimi
Demir Eksikliğinin 10 İşareti!
Demir eksikliğinin tedavisi için erken teşhis son derece önemlidir. Bu sebeple hastalığın etkisi ile ortaya çıkan belirtilere dikkat etmek ve bu belirtilere dikkat etmek gerekir. Demir eksikliğine işaret eden 10 temel belirti şu biçimde sıralen temelbilir:

Halsizlik ve yorgunluk neden olur? - Son Dakika Haberler

Yorgunluk ve halsizlik
Soluk ten
Baş ağrısı
Zayıf konsantrasyon
Sinirlilik
Ayaklarda ve ellerde uyuşma
Dudaklarda yaralar
Saç kaybı
Kırık tırnaklar
Kulaklarda uluyan

Demir Eksikliğinin Zararları Nelerdir?

Vücudunuzda Demir Eksikliği Olduğunun Rahatsız Edici 10 İşareti - onedio.com


Demir eksikliği ciddi bir durumdur ve tedavi edilmezse yaşamı tehdit eden problemlere yol açabilir. Çeşitli semptomların ortaya çıkmasıyla fark edilen bu hastalık için gerekli tedaviye bir an evvel başlanmalıdır. Semptomlar göz ardı edildiğinde ve tedaviye başlanmadığında ortaya çıkabilecek rahatsızlık şunları içerir:

Kalp hastalıkları
Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Daha kolay hastalanmak
Hamilelikte çeşitli sorunlar
Huzursuz bacak sendromu
Çocuklarda ve bebeklerde zeka geriliği ile beraber gelişimsel gerilik
Çocuklarda Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?
Demir eksikliği tedavisi altta yatan nedene göre farklılık gösterir. Çocuklarda bir hayli yaygın olan demir eksikliği için evvela diyet sağlanmalıdır. Hazır yiyecekler yerine daha sağlıklı ve demir açısından zengin besinler tüketmek önemlidir.

1-3 yaş arasındaki çocukların günde 7 mg demir alması gerekiyor. Bu oran 4-8 yaş arası 10 mg, 9-13 yaş arası 8 mg, 14-18 yaş arası 11 mg olarak belirtilmektedir. Demir eksikliği özellikle 6-24 aylık bebeklerde ve adolesanlarda görülmektedir. .

Tedavi aşamasında demir eksikliğini gidermek için ilaç takviyeleri yapılır. Ancak çocuklarınızın bu rahatsızlığa yakalanmaması için ıspen temelk, et, balık, kuru üzüm, kuru kayısı, yer fıstığı ve fındık gibi demir yönünden zengin besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Demir Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demir eksikliğini gideren besinler  hangileridir? - Sağlık Haberleri, Haber7
Tedavi edilmesi gerekli olan demir eksikliği ciddi hastalıklar getirebilir. Demir eksikliği önce kalbi etkiler. Demir eksikliği, hızlı kalp atışı, kalp büyümesi ve kalp yetmezliğinin en temel sebebi olabilir.

Kadınların hamilelik döneminde demir yönünden zengin besinler tüketmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde demir eksikliğine bağlı şekilde bebeğin kötü doğumu, erken doğum ve bebeğin ruhsal problemleri gibi faktörler görülebilmektedir. Demir eksikliği sebebiyle hastalıklar daha kolay yakalanır, bu da bağışıklık sistemini zayıflatır.

Ispen temelk Kürü

Demir açısından bir hayli zengin olan ıspen temelkla hazırlayacağınız kürün etkilerini görebileceksiniz. Kürünün en önemli malzemeleri 250 gram taze ıspen temelk ve 200 gram soyulmuş kerevizdir. Bir litre suyu kaynattıktan sonra ince dilimlenmiş kerevizi ilave edip 10 dakika kaynatın.

10 dakika sonra ıspen temelğı ilave edip 5 dakika daha kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra soğumaya bırakın ve bir şişedeki suyu süzün. Sabah aç karnına ya da kahvaltıdan yaklaşık bir saat sonra bir bardak su için. Akşamları aç karnına ya da yemeklerden 1 saat sonra bir bardak daha içilir. Bu kürü 15 gün ve 10 günlük bir aranın ardından 15 gün daha uygulayın.

Demir Eksikliğinde Hangi Bölüme / Doktora Gitmeli?

Demir eksikliği için hangi bölüme gidilir?
Demir eksikliği durumunda hastanelerin İç Hastalıkları (İç Hastalıkları) bölümüne gitmek gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.