Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vertigodan (Baş Dönmesi) Kurtulmak Aslında Bu Kadar Kolaymış

09.01.2021
2.495
Vertigodan (Baş Dönmesi) Kurtulmak Aslında Bu Kadar Kolaymış

Vertigo, (baş dönmesi) boyunla ilgili bir problem olup, hastada herşeyin etrafında dönmesi gibi hissetmesine sebep olan hareket taşlarının yerinden oynaması ve yer değiştirmesi hastalığı denilmektedir. Zayıf boyun duruşu, boyun rahatsızlıkları ya da omurga travması bu duruma neden olmaktadır. Baş dönmesi, genelde baş ve boyun hizalamasında veya başın travma sonucu şiddetle sarsıldığı zamanlarda meydana gelmektedir. Baş dönmesi çoğu zaman boyun hareket ettikten sonra ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda denge ve konsantrasyon durumunu da etkilemektedir.

 

Vertigo nedir, Vertigo belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? - Son  Dakika Flaş Haberler

VERTİGONUN NEDENLERİ
Vertigo için bir takım potansiyel nedenler mevcuttur. Ancak bu nedenler bilim dünyasında halen araştırılmaktadır. Boyundaki arterlerin sertleşmesinden dolayı bloke edilmesi ya da bu arterlerin yırtılması (diseksiyon) nedenleri arasında sayılmaktadır. Baş dönmesi, bu vakalarda iç kulağa ya da beyin sapı adı verilen daha düşük beyin bölgesinde kan akışının bozulması ile oluşmaktadır. Ameliyat ve boyun travması da bu önemli bölgelere kan akışını engelleyebilmekte ve bu tür baş dönmesine neden olabilmektedir.

İleri boyun problemi boynun ilişkili baş dönmesinin bir başka potansiyel sebebi olmaktadır. Bu durum, boyun disklerinizin zaman içerisinde aşınmasına ve parçalanmasına neden olmaktadır. Buna dejenerasyon denir ve omurilik ya da omurilik sinirlerine baskı yapabilir. Beyindeki ve iç kulaktaki kan akışını da engeller.

 

Vertigodan (Baş Dönmesi) Kurtulmak Aslında Bu Kadar Kolaymış 2

 

Boynunuzdaki kaslar ve eklemler, kafa hareketleri ve beyin yönlendirme sinyalleri gönderen iç kulaktaki dengeden sorumlu kısımlara sahiptir. Bu sistem ayrıca denge ve kas koordinasyonunu sağlamak amacıyla vücutta daha geniş bir ağ ile beraber çalışmaktadır. Bu sistem uygunsuz çalışmakta olduğu zaman, alıcılar beynin iletişiminde baş dönmesine ve diğer duyusal işlev bozukluğuna neden olmaktadır.

VERTİGONUN BELİRTİLERİ
Vertigo, özellikle başı çevirmekten ve ani boyun hareketlerinden kaynaklanan baş dönmesi ile ilişkilidir. Bu durumun diğer belirtileri şunlardır. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kulak ağrısı ya da çınlama, boyun ağrısı, yürürken, otururken ya da ayakta dururken dengesizlik, zayıflık, konsantre bozukluğu gibi. Vertigodan kaynaklı baş dönmesi birkaç dakika ya da birkaç saat sürebilmektedir. Boyun ağrısı azalırsa, baş dönmesi de azalmaya başlayabilir. Egzersiz, hızlı hareket ve kimi zaman hapşırma sonrası belirtiler daha da artmaktadır.

VERTİGO NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Vertigo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? | Dr. Feridun Kunak Show | 14 Mart 2019  - YouTube


Vertigo teşhisi zor olabilmektedir. Doktorlar da dahil olmak üzere benzer belirtileri olan farklı hastalık nedenleri de olabilmektedir. Başka sebepler ve koşullar ortadan kaldırıldığında, doktorlar baş çevirmesini gerektiren fizik muayene yapmaktadırlar. Varsa esnek göz hareketi, baş konumlandırmaveyayalı teşhis koymaktadırlar. Bu teşhisi doğrulamak için ek testler şunlardır. Boynun MR taraması, anjiyo, ultrason, omurganın filmi gibi.

VERTİGO TEDAVİSİ

Vertigo Nedir & Vertigo Belirtileri Nelerdir?


Boyun ağrısı yaşanması durumunda baş dönmesi belirtilerini azaltmak için tıbbi tedavi planı uygulanması gerekiyor. Doktorlar ayrıca boyun sıkışıklığını, baş dönmesini ve ağrı belirtilerini azaltmak için ilaç vermektedirler. Doktorlar ayrıca boynun hareket aralığını ve denge seviyesini iyileştirmek için fizik tedaviyi önermektedirler. Boynun uygun duruşu ve kullanımı hakkında germe yöntemleri, terapi ve antrenman bu durumu iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda, hastaya herhangi bir tehlike yoksa, boynu, omurga ve ısı kompreslerindeki masajlar belirtileri azaltmaktadır.

 

 

Vertigo tedavi edilebilir bir hastalıktır. Doğru tıbbi uygulama yapılmadan müdahale edilmesi durumunda durum daha da kötüleşebilir. Bu durum daha ciddi hastalıkları yanı sıra getireceğinden kişilerin kendiliğinden teşhis koyması önerilmemektedir. Baş dönmesi, boyun ağrısı ve diğer ilgili belirtilerle karşılaşmaya başlanması halinde derhal doktora başvurmak gerekiyor.

Baş dönmesine sebep olan bazı durumlar stresle tetiklenebilir. Stresli şartlarda yaşamak için stresle baş etme stratejileri geliştirmeniz, vertigo ataklarınızı azaltabilir. Meditasyon ve derin nefes alma yöntemlerini kullanmak da faydalıdır. Stresi bütünüyle hayatımızdan çıkarıp atmak kolay değildir. Sadece stres yaratan şeyin farkında olmak vertigo semptomlarınızı azaltabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.