Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sağlıklı Tiroit İçin Doğal Çözüm!

09.01.2021
683
Sağlıklı Tiroit İçin Doğal Çözüm!

Vücudumuzda önemli bir işlevi yerine getiren tiroide ne iyi gelir? Daha daha sağlıklı bir tiroit için turp ile yapılan doğal kür tarifi. Tiroide Ne İyi Gelir? Sağlıklı Tiroit İçin Doğal Çözüm! – Tiroit bezi vücudumuzdaki en büyük endokrin bezlerden birisidir ve boynun gerisinde oturur. Bir kelebek şekline sahiptir ve ortada bir köprü ile bağlanan iki yan lob vardır.

 

Sağlıklı Tiroit İçin Doğal Çözüm! 1

 

Vücudumuzda bu kadar önemli bir rol oynadığı için tiroidi daha sağlıklı tutmak önemlidir. Tiroit Ne İşlev Görür? T3 Ve T4 Hormonları Üretir Tiroit kan damarları açısından zengindir. Ayrıca ses kalitesi için önemli olan sinirler bu bezden geçer. Tiroit vücudumuzda çok önemli bir rol oynar ve tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) denilen birkaç hormonu salgılar. Bu hormonlar vücudun metabolizmasını, gelişimini ve vücut ısısını düzenler. Ayrıca kalp ve sindirim işlevlerini, kas kontrolünü, beyin gelişimini ve kemik bakımını düzenlerler. Tiroit bezi vücudun enerjiyi ne kadar hızlı kullandığını kontrol eder, protein sağlar ve vücudun diğer hormonlara ne kadar hassas olduğunu kontrol eder. TSH Tiroidi Kontrol Eder Beyin hipofiz bezi tiroit bezinin aktivitesini TSH ( tiroid uyarıcı hormon) salgılayarak kontrol eder. Bu tiroid hormonları üretmek için tiroidi uyaran bir hormondur. Doktorlar, bir kişinin tiroid sorunu olup olmadığını anlamak için TSH düzeylerinin normal olup olmadığını kontrol eder.

 

Sağlıklı Tiroit İçin Doğal Çözüm! 3

 

Tiroit bezi ile alakalı bir problem yaşadığınızda ya da genel itibari ile sağlığınız tehlikeye girdiğinde, tiroit fonksiyonunuz bozularak, hastalıklara neden olarak yaşam kalitenizi düşürür. Tiroid Çeşitleri ve Belirtileri Hipertiroid Nedir Belirtileri Nelerdir? Düşük TSH seviyeleri genelde tiroidinizin çok fazla T3 ve T4 tiroid hormonu (hipertiroidizm) üretmiş olduğu manasına gelir. Bu durumda tiroid çok fazla hormon salgılar ve metabolizmanızın hızlanmasına yol açar; bu da vücudunuzda tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir. Hipertiroid belirtilerinden bazıları şunlardır: Gerginliğe neden olur Uykusuzluk yapar Sıcaklığa karşı intolerans geliştirir Kilo verdirir Kalp çarpıntısı yapar Titremeye neden olur Hipotiroid Nedir Belirtileri Nelerdir? Yüksek TSH seviyeleri genelde tiroidinizin yeteri kadar T3 ve T4 (hipotiroidizm) üretmediği manasına gelir. Hipotiroid; tiroidin yetersiz çalıştığında ve metabolizmanın optimal seviyede çalışmasından sorumlu tiroksin isimli hormonu yeteri düzeyde üretmediğinde ortaya çıkar. Hipotiroid belirtileri Yorgunluk hali Depresyon Kilo artışı Kuru cilt Saç dökülmesi Soğuğa karşı intolerans Tiroidi Sağlıklı Tutmak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Tiroit İçin Doğal Çözüm! 5

Tiroid bezini işlevsiz hale getirebilecek pek çok problem vardır. Yaygın tiroid hastalıkları hipertiroidizm ya da aşırı aktif tiroid ve tiroid hormonlarının düşük üretimi olan hipotiroidizmdir Tiroit hastalığının tanısı bir doktor, tercihen endokrinolog tarafından konulmalı ve doktorunuzun önerdiği tedavi uygulanmalıdır. Tiroit nasıl en daha sağlıklı hale getirilir konusu araştırıldığında, tiroit bezinin aktivitesini dengelemek için listenin en üzerinde turp ve turp suyu olduğu fak edilmiştir. Turpun Sağlığınıza Faydaları Turp çok yararlı bir sebzedir, tiroid bezi ile alakalı problemleri ortadan kaldırabilir, cildimizi güçlendirebilir ve sindirim bozukluklarıyla savaşabilir. Bu sebeple diyetinize turp dahil ederseniz bütün faydalarına sahip olursunuz . Bu gıda sağlığımızı büyük oranda artırabilir. Cilt dokularımızı canlandırabilir, yiyeceklerimizi sindirmemize, vücudumuzdaki toksinleri yok etmemize ve mide problemleriyle mücadele etmemize yardımcı olabilir. Ama hepsi bu kadar değil! Bu sebze, karaciğer için çok yararlıdır. Safra kesesi taşlarını da düşürür. Öte yandan, burnumuzdaki iltihapla savaşmak ve sinüziti ortadan kaldırmak için ideal özelliklere sahiptir. Bu büyülü sebzede çok sayıda antioksidan bulunmaktadır ve C vitamini açısından zengindir.

Ayrıca organizmalarımıza büyük ölçüde fayda sağlayabilecek çok önemli besinler de çok miktarda bulunmaktadır. Turp, kabızlığından kaçınmanıza ve bağırsak florasını düzenlemenize yardım edecek kusursuz bir müshil olarak çalışır. Ayrıca böbrek taşlarını düşürmenize ve tüm vücudunuzu detoksize etmenize yardım edecektir. Bu bitkinin içerdiği lif, işlenmiş öğünlerde bulunabilen kolesterol ve doymuş yağların emilimi için uygundur. Çok miktarda iyot ile birleştiğinde, tiroid bezinin işlevini düzenlemenize yardım edecektir. En iyi şekilde nasıl tüketileceğini ve tüm faydalarını nasıl elde edeceğinizi burdan öğrenebilirsiniz! Tiroit Kürü Tarifi ve Kullanılışı Malzemeler: 4 Turp 1 Adet zencefil 4 Yemek kaşığı organik bal 4 Limonun suyu ½ Bir bardak su Tiroit Kürü Hazırlanışı ve Tüketimi Tüm malzemeleri bir blenderde karıştırın. Kalın bir karışım oluşturduktan sonra, bir cam kavanoza koyarak kapağını kapatın. Bu karışımı bir çorba kaşığı olarak 3 hafta boyunca günde 3 ile 4 kez olarak tüketin. Ayrıca günde 2 litre su için, bu şekilde tiroid kürünün tüm faydalı özelliklerine sahip olabilirsiniz.

 

 

Diğer Tiroit Kürü Tarifi Dr. Mercola, tiroit için turp ve turp suyunun bir hayli yararlı olabileceğini belirtiyor. Bunun sebebi, turpta (raphanin adı verilen) bulunan bir kükürt bileşiğinin tiroid hormonlarının düzenleyicisi olmasıdır. Bu kükürt bileşiğinin yeterli miktarda kan dolaşımında dolaştığı zaman, tiroid bu hormonları gerekli olduğu kadarıyla ya az veya daha çok üretmeye başlar. Tiroit için Turp Kürü Nasıl Kullanılacak? 1 adet turp suyunu, sebze suyu ya da meyve suyunuz ile bir araya getirmeniz iyi bir fikirdir. Örneğin, Dr. Mercola, turp, havuç ya da salatalık, kereviz ve limon suyu içeren bir tiroid kürü önerir. Havuçlar vücutta A vitamini için öncü olan büyük miktarda beta-karoten içerir. A vitamini değerleriniz düşükse, tiroit stimülasyon hormonu (TSH) üretme kabiliyetiniz sınırlıdır. 2012’den yapılan bir çalışmada A vitamininin tiroid hormon metabolizmasını düzenlemiş olduğu gösterilmiştir ve A vitamini desteğinin premenopozal bayanlarda subklinik hipotiroidizm riskini azaltabileceğini göstermiştir. İyi tiroit fonksiyonu için B-kompleks vitaminler gereklidir. Salatalık B vitaminleri içerir, bu nedenle tiroid bezlerini beslemeye çalışırken iyi bir seçimdir. Dr. Mercola tiroit kürünün içine iyot artışı için toz haline getirilmiş dulse deniz yosunu eklemesini tesviye ediyor.

Sağlıklı Tiroit İçin Doğal Çözüm! 7

Bunun sebebi, iyotun tiroidin düzgün çalışması için çok önemli bir eser mineral olmasıdır, bu sebeple iyot bakımından zengin gıdalar tüketmek tiroidin daha sağlıklı çalışmasına yol açacaktır. Araştırmalar, beslenmenizdeki iyot eksikliğinin tiroid bezi, uyuşukluk, yorgunluk, bağışıklık sisteminin zayıflığı, yavaş metabolizma, kilogram artışı ve daha fazlasına yol açabileceğini göstermiştir. 2014 senesinde yapılan bir başka çalışmada , hem iyot eksikliği hem de iyot fazlalığının tiroit bozukluğu riski ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, tavsiye edilen günlük iyot alımı 19 yaşın üzerindeki erkekler ve bayanlar için 150 mikrogram’dır. İyot içeren gıda kaynakları arasında deniz yosunu, deniz ürünleri, süt ürünleri, tahıl ürünleri, yumurtalar ve iyotlu tuz bulunmaktadır. Tiroit Kürü – Güvenlik Notları Bu meyve suyu tiroid bezinin genel bakımında kullanılır, tiroid bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaz. Tiroit bozukluklarının profesyonel bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Tıpkı karaciğer, böbrek ya da kolon gibi vücudunuzdaki herhangi bir organın daha sağlıklı işlevini sürdürdüğünüz gibi, tiroid bezini beslemek önemlidir, bu şekilde daha verimli çalışır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.