Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde?

09.01.2021
1.633
Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde?

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim Güllü, “Ülkemizde nodüler tiroid erişkin yaş grubunda nerdeyse her 3-4 kişiden birinde görülüyor.” dedi.

 

 

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sevim Güllü, iyot esikliği, genetik yatkınlık, çevre kirliliği ve sigaranın tiroitte nodül gelişiminde artışa neden olduğunu belirterek, “Ülkemizde nodüler tiroid erişkin yaş grubunda nerdeyse her 3-4 kişiden birinde görülüyor.

Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde? 1

Burada önemli olan, ‘Nodül iyi huylu mu yoksa kanser mi?’, ‘Bu nodül bezin fazla çalışmasına mı neden oluyor?’ veya ‘Bası mı yapıyor?’ bunun tespit edilmesi işlemidir.” dedi.

 

 

Prof. Dr. Sevim Güllü, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, tiroid kanseri görülme sıklığının Türkiye’de ve dünyada arttığını bildirdi. Dünyada sıklık olarak mikro papiller kanser artışının söz konusu olduğunu dile getiren Güllü, ultrasonografi, tomografi ve manyetik rezonans (MR) gibi görüntüleme metotlarınin daha sık kullanılmaya başlanmasıyla hastalığın tespit edilme oranlarının da yükseldiğini söyledi.

Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde? 3

Güllü, görüntüleme metotları ile milimetrik kitlelerin dahi görülebildiğine dikkati çekerek, “Bunun beraberinde biyopsi yöntemleri de çok gelişti. Dolayısıyla tanı koyma ihtimali artıyor. Tanı koydukça da cerrahiler artıyor. Dolayısıyla tiroid kanseri sıklığı artışını tespit metotlarınin artışına bağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Güllü, Türkiye’de kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türünün tiroid kanseri olduğunu belirterek, her sene 100 000 kadından 20’sinin, 100 000 erkekten ise 5’inin tiroid kanseri tanısı aldığını kaydetti.

 

 

“100 NODÜLÜN 95’İ İYİ HUYLUDUR”

Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde? 5


Türkiye’de iyot esikliği, genetik yatkınlık, çevre kirliliği ve sigaranın nodül gelişiminde artışa neden olabildiğine işaret eden Güllü, “Ülkemizde nodüler tiroid erişkin yaş grubunda nerdeyse her 3-4 kişiden birinde görülüyor. Burada önemli olan, ‘Nodül iyi huylu mu yoksa kanser mi?’, ‘Bu nodül bezin fazla çalışmasına mı neden oluyor?’ veya ‘Bası mı yapıyor?’ bunun tespit edilmesi işlemidir.” dedi.

Tiroid bezinde yer alan nodüllerin büyük boyutta olmaları durumunda nefes ve yemek borusuna veya ses tellerine baskı yapabildiğini dile getirerek, değerlendirmede bunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Güllü, nodüllerin baskı yapmasının kişinin yaşam niteliğini bozduğuna, nefes darlığı, yutma zorluğu ve ses kısıklığı gibi olumsuz pek çok sonucu da doğurabileceğine işaret etti.

Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde? 7

Tiroid nodülü olan 100 hastanın 95’inde iyi huylu nodül görüldüğünü dile getiren Güllü, “Biz bu hastaları, nodüller boyun bölgesine bası veya hormon yapmadığı sürece tedavi etmeyiz. İyi huylu, hormon üretmeyen nodüllerin varlığında bu hastalığa ‘basit nodüler guatr hastalığı’ diyoruz. Bu grup hastaların çoğu yalnızca takip edilir, ilaç verilmez. ” ifadelerini kullandı.

 

 

“TİROİD DİYETİ DİYE BİR LİSTE YOKTUR”
Prof. Dr. Güllü, toplumda iyot konusunda yanlış bilgilerin yer alması sebebiyle lüzumsuz yere iyot kısıtlaması yapıldığını ifade ederek, “Özellikle gebeler ve çocuklar ilk sırada olmak üzere iyotlu tuz tüketilmesi çok önemli. Bu tuzlar marketlerde satılan rafine iyotlu tuzlar olmalı. Kaya tuzu, himalaya tuzu gibi şehir efsanelerine inanılmamalı. Kaya tuzu mide tarafından sindirilebilen bir tuz değildir.

Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde? 9

Doktorunuz öneri etmedikçe iyotu kesmeyin, özel bir diyet programı uygulamayın. İyot kısıtlaması yalnızca radyoaktif iyot tedavisi öncesindeki 1-2 hafta için yapılır. Bu hastalara 1-2 hafta süreyle iyottan zengin gıdaları kısıtlarız. Ancak onun dışında hastalara ‘Şunu ye, bunu yeme’ gibi bir diyet listesi vermeyiz. ‘Tiroid diyeti’ diye bir liste yoktur. Toplumda ‘Dereotu yiyin, cevizin suyunu için’ gibi şehir efsaneleri var, bu bilgilerin hiçbir bilimsel dayanağı yok.”

“SELENYUM AÇISINDAN ZENGİN GIDALARLA BESLENİLMELİ”

Her 3 Kişiden Birinin Tiroidinde Nodül var, Peki Ya Sizde? 11
Prof. Dr. Sevim Güllü, İngiltere ve Danimarka’da selenyumun tiroid hastalığı ile ilişkisinin araştırıldığını, hasta bilgilerinin toplandığı iki yeni çalışmanın başlatıldığını belirterek, yeni olmasına karşın selenyumun tiroid riskini azalttığını göstermesi açısından da çalışmaların önem taşıdığını söyledi.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek açısından selenyumun önemine vurgu yapan Güllü, özellikle tavuk, balık, et, sakatat, tahıllar ve kuru yemişlerin selenyum açısından zengin besinler olduğunu aktardı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.