Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

HEMEN KONTROL EDİN, BOYUNDA VEYA KULAKTA ŞİŞLİK VARSA

HEMEN KONTROL EDİN, BOYUNDA VEYA KULAKTA ŞİŞLİK VARSA

Boyunda ya da kulak arkasında bulunan topaklar bir hayli yaygın bir problemdir.

 

 

Ve bazı durumlarda bu topaklar tehlikeli olabilir. Boyun ve kulak topaklarının daha tehlikeli ya da hatta hayati tehlike arz eden sağlık problemlerini bildirdiği bazı durumlar vardır..

BOYUNDAKİ ŞİŞLİKLERİ MUTLAKA DOKTORA GÖSTERİN

HEMEN KONTROL EDİN, BOYUNDA VEYA KULAKTA ŞİŞLİK VARSA 1
Boyundaki şişlikler üst yutak kanserinin lenf düğümlerine yayılmasına neden olabilir. Bu topaklar genelde ağrılı olmaz, ancak göz ardı edilmemelidir. Bu kanserin diğer belirtileri arasında, işitme sıkıntısı, burun tıkanıklıkları, burun kanaması ve bulanık görme gibi problemler vardır.

 

 

Kulakların arkasındaki topaklar, cilt kanseri gibi bazı kanser türlerine de eşlik edebilir. İyi huylu tümörlere de neden olabilir.

LENF SİSTEMİNİ KONTROL ETTİRİN

HEMEN KONTROL EDİN, BOYUNDA VEYA KULAKTA ŞİŞLİK VARSA 3
Lenf bozukluklarında lenf düğümleri büyür ve şişer. Bu tıbbi durum “lenfadenopati” olarak bilinir. Lenfatik sistemimiz lenf damarlarından oluşur ve lenf düğümlerinde bulunan yüzlerce bakteriyi yakalayıp yok eder.

Lenfadenopati, boyun, kulak çevresindeki alan ve kolların altında olmak üzere vücudun farklı bölgelerindeki lenf düğümlerinin genişlemesine neden olabilir.

 

Lenf bezlerinin herhangi birinin genişlediğini ve şiştiğini fark ettiyseniz, doktora başvurmanız gerekir.

HEMEN KONTROL EDİN, BOYUNDA VEYA KULAKTA ŞİŞLİK VARSA 5

Boynunda, kolların altında ya da kasıkta genişlemiş lenf düğümleri, beyaz kan hücrelerinde başlayan ve bir kanser türü olan Hodgkin Lenfoma’nın yaygın belirtileridir.

Bu hastalığın diğer semptomları arasında gece terlemeleri, kilogram kaybı, ateş ve kalıcı öksürük de vardır.

VÜCUT SİSTEMLERİNİZİ ENFEKSİYONLAR İÇİN KONTROL EDİN

HEMEN KONTROL EDİN, BOYUNDA VEYA KULAKTA ŞİŞLİK VARSA 7

Virüslü ve bakteriyel enfeksiyonlar sıklıkla boyun ve kulakların etrafında şişlik ve topaklar oluşturur. Kulakların arkasında topaklar oluşturan en yaygın enfeksiyonlar arasında mononükleoz, strep boğaz, suçiçeği ve kızamık bulunmaktadır.

-Meydana gelen şişliklerin yağ kistlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin.

KULAK VE BOYUNDAKİ TOPAKLAR BAZI KİSTLERDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR

HEMEN KONTROL EDİN, BOYUNDA VEYA KULAKTA ŞİŞLİK VARSA 9
Bu kistler cildimizi ve saçımızı yağ ile kaplayan yağ bezelerini de oluşturur. Doktorlar genelde görsel muayene sırasında kistleri teşhis eder, ancak bazı durumlarda ek testlere ihtiyaç duyulabilir.

Boyun ve kulakta oluşan topaklar göz ardı edilmemelidir. Topaklarınızın tedavi gerektirip gerektirmediğini doktorunuza danışıp öğrenmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.