Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin

09.01.2021
3.632
Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin

Alzheimer rahatsızlığı bir demans çeşiti olmakla bereber maalesef tedavisi olmayan bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı kişiyi adım adım yakın çevresinden, sonra kendisinden uzaklaştıran, bir süre sonra da mevcut yaşamla ilgili anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendisini dahi tanımakta zorluk çektiği nörolojik bir hastalık türüdür. Alzheimer çoğu zaman psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

 

Alzheimer Hastası olmamak için bu alışkanları terk etmelisiniz. - Pratik  TarifimAlzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin 2

Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendisini gösterir. Ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı manasına gelmez. Unutkanlık ile birlikte beceri kaybı görülüyor ve kişilik fonksiyonları değişim gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekmektedir.

Alzheimer dilimizde sık kullanılacak olan bunama ve demans hastalığı olarak da bilinir. Alzheimer hastalığına yakalanmak istemiyorsanız derhal terketmeniz gerekli olan 9 alışkanlık:

1.SİGARAYI BIRAKIN

Sigarayı Bırakmak İstediğime Emin Değilim | Allen Carr Türkiye Sigara  Bırakma Merkezi


Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan birisidir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla. İşte sigarayı bırakmanız için iyi bir neden.

 

 

2.DAHA FAZLA B12 VİTAMİNİ ALIN

Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin 5


B vitamini sizi demanstan korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş. Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

3.DAHA AKTİF OLUN

Düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacaktır hem de kan dolaşımınız daha sağlıklı bir biçimde gerçekleşecektir. Tansiyonunuza dikkat etmenizde de fayda var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yapmış olduğu araştırmaya göre demansa yakalanma riskiniz çok fazla.

4.KAHVE İÇİN

Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin 7

Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta. Kahve bolca magnezyum içerir ve kuvvetli bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

5.DAHA FAZLA D VİTAMİNİ ALIN

Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin 9
D vitamini eksikliği Alzheimer’a neden olmakta. Amerika’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden” dedi. Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşamaktaysanız D vitamini takviyesi alın.

6.AL-KOL TÜKETİMİNİZİ AZALTIN
Fazla alkol tüketimi demans riskini arttırıyor. Günde bir kadeh şarap içmenin Alzheimer’ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla alkol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

7.BAŞINIZI KORUYUN

Soğuk havalarda koşarken dikkat edilmesi gerekenler - Egzersizler - Sayfa 3
Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. Amerika’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü. Motor sürüyorsanız kask takmayı ihmal etmeyin.

 

 

8.BEYİN EGZERSİZLERİ YAPIN

Alzheimer Hastası Olmamak İçin 9 Alışkanlığı Hemen Terkedin 12
Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız. Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için daha sağlıklıdır.

9.İYİ DİNLENİN

İş hayatında stresle başa çıkmanın 10 püf noktası
Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu sebeple Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.