Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mutfak İçin İşinizi Kolaylaştıracak Önemli Bilgiler

Mutfak İçin İşinizi Kolaylaştıracak Önemli Bilgiler

Yemek yaparken el lezzetinin yanında yemeğin tadını bir hayli etkileyen bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalarıyla daha lezzetli yemekler ve sunumlar ortaya çıkarırken yemek hazırlarken meydana gelebilecek kötü kokulara da pratik çözümler sunar.1. Köftelerde kullanacağınız bayat ekmekleri et suyunda ıslatırsanız daha lezzetli köfteler elde edersiniz.

 

 

Mutfak İçin İşinizi Kolaylaştıracak Önemli Bilgiler 1

Aldığınız et sert çıktıysa hiç sorun etmeyin. Limon suyuyla beraber pişirildiğinde daha yumuşak bir kıvam alırken hemde etin daha çabuk pişmesini sağlıyor.2. Eti marine pişirmeden önce marine etmek etin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Et kavururken tencerenin kenarlarına yapışan küçük et parçalarını sıyırarak diğer etlerle beraber güzel bir şekilde kavurun. Kenara yapışmış küçük et parçaları çok miktarda aroma içermektedir. 3. Birkaç kez kullanılacak olan ve bozulan yağda kızartma yağı devamlı köpürür ve yemeğiniz çabuk kızarır. Böylece yemeğinizin çabuk kızarırken içinin çiğ kalmasına neden olur. Kızartma yapmadan önce muhakkak tavayı daha önce ısıtın. Patatesleri kızartmadan önce sütün içinde biraz bekletin ve bir kağıt havlu yardımı ile kuruttuktan sonra kızartın.

 

Mutfak İçin İşinizi Kolaylaştıracak Önemli Bilgiler 3

 

Patatesleriniz daha az yağ çekecektir.4. Sebze yemeklerinde kullanacağınız suyun sıcak olmasına dikkat edin. Ayrıca haşlayacağınız sebzelerin suyuna ekleyeceğiniz bir kaç damla sirke ile sebzelerin renginin değişmesini önleyebilirsiniz. 5. Çorbanın tuzunu fazla kaçırdıysanız hiç sorun etmeyin. Kabuklarını soyduğunuz patatesi ikiye bölerek çorbanın içerisine atın. Böylece çorbanın tuz dengesini düzenleyecektir.6. Herkes soğan doğrarken gözlerinin yaşarmasından şikayetçidir. Bunu engellemek için soğanı bir süre buzlukta bekletmelisiniz.7. Soğan ve sarımsak kestikten sonra elinizde kalan kokuyu engellemek için bıçağın metal kısmını ellinizi bir kaç kez sürtün ve güzel bir şekilde durulayın kokudan eser kalmayacak. 8. Şekerlenen reçellerinizi tekrardan tencereye koyduktan sonra her bir kilogram için iki limondan elde edilmiş limon suyunu tencereye ilave edin ve bir taşım kaynatın.

Mutfak İçin İşinizi Kolaylaştıracak Önemli Bilgiler 5

9. Çay demlemenin püf noktalarından biriside demlenme süresinin 10 dakika olmasıdır. Çay demlerken, demliğe önce su sonra çayı koyun bu şekilde çayı haşlamamış olursunuz. Aynı zamanda üste kalan çay yaprakları kendi kendine dibe çökerek demlenir. Üstte kalan çay yapraklarının buharın etkisiyle yanmaması için bir çay bardağı soğuk suyu üzerine gezdirin. Böylece çayın renginin ve tadının değiştiğini göreceksiniz. 10. Balık kokusunu engellemek için balık kızarmaya başlamadan evvel mutfakta tezgaha ya da masanın üzerine küçük bir tabağın içinde peçete ya da pamuğun üzerine dökülmüş sirke koyun. Böylece sirke tüm kokuları çekecektir.11. Yemeğin yağını fazla kaçırdıysanız tencerenin en üstüne bayat ekmekleri koyun ve tencerenin kapağını kapatın.

 

 

Mutfak İçin İşinizi Kolaylaştıracak Önemli Bilgiler 7

Böylece ekmekler buharın etkisiyle fazla yağı çekecektir.**Ne kadar kaynarsa kaynasın tencereden taşmayan su Yemeğin altını kontrol edeceğim diye kim bilir kaç kere dizinin en önemli sahnesini kaçırdınız, kaç kere telefonu kapatıp dedikodulardan mahrum kaldınız. Aslında yapmanız gerekli olan çok kolay: Kaynayan tencerenin üzerine bir tahta kaşık koymanız yeterli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.