Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dolaşım Bozukluğunun Dört İşareti

Dolaşım Bozukluğunun Dört İşareti

Dolaşım bozukluğunuz olduğunu gösteren belirtileri es geçmeyin. Bu önemli bir problemdir ancak zamanında tedavi edilirse etkileri azaltılabilir.

 

 

Dolaşım sistemi sağlığınız için bir hayli önemlidir. Organlarınızın, kaslarınızın ve kemiklerinizin beslenmesinden sorumludur. Ancak kanınız olması gerekli olduğu hızda akmıyorsa vücudunuz bundan etkilenmeye başlar.

Eğer problem daha da ilerlerse kalp krizi, felç, ülser veya kangren gibi önemli sağlık problemleri meydana gelebilir.

 

 

Dolaşım Bozukluğunun Dört İşareti 1

Neyse ki, bu problem aniden ortaya çıkmıyor. Aksine, fark etmesi bir hayli kolay semptomlarla kademeli olarak gelişiyor. Ancak bir çok insan semptomların neler olduğunu bilmiyor. Bu sebeple, size en sık ortaya çıkan semptomların neler olduğunu anlatmak istiyoruz. Böylece tehlikenin erken farkına varabilirsiniz.

Haydi semptomlara bir göz atalım:
DOLAŞIM BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ
1.EL VE AYAKLARDA KARINCALANMA

Dolaşım Bozukluğunun Dört İşareti 3
Uzun bir süre aynı pozisyonda kaldığınızda vücudunuzda karıncalanmalar olması çok normaldir. Genellikle bacaklarda meydana gelir ancak çağımızda cep telefonu kullanımı o kadar yaygın ki, bu durum kollarda ve ellerde karıncalanmaları artırıyor.

Sonuçta, hareket etmek kan akışını hızlandırırken, hareketsiz kalmak dolaşımı yavaşlatır. Dolayısıyla, dolaşım bozukluğu olan insanlar, uzun süre hareket etmediklerinde vücutlarında karıncalanma meydana gelir.

Bunu engellemek için, hergün en az yarım saat yürüyüş yapmak iyi bir fikirdir. Bu basit egzersiz, kaslarınızı harekete geçirir ve kan akışını sağlar.

2. BACAKLARDA ŞİŞKİNLİK

Dolaşım Bozukluğunun Dört İşareti 5


Bacaklarınız şişer çünkü vücudunuz, bölgede yeterli kan akışı olmadığı için dengeyi sağlamaya çalışır. Bu durumu da, sıvıları vücutta tutarak yapar.
Bu dengeleme çok yoğun olabilir, el ve ayaklarda acı ve uyuşma hissi hatta siyah mavi arası bir renk değişimi meydana gelene kadar şişme görülebilir. Böyle bir semptomla karşılaşırsanız muhakkak doktora görünün.

Ayrıca vücudunuzda tutulan sıvıyı dışarı atabilmek için bol su için ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin. Bu, vücudunuzda kan gitmeyen bölgelere kan akışını sağlar.

3. YORGUNLUK

Dolaşım Bozukluğunun Dört İşareti 7

Daha önce de sözettiğimiz gibi, kan bütün vücudun enerji kaynağıdır. Bu, gitmesi gerekli olan yerlere ulaşamadığında, vücudunuzda o bölgenin ekstra çalışması ve normalden daha fazla yorulması manasına gelir.

Vücudunuzun bir bölgesi yorulduğunda diğer organların yardımına ihtiyaç duyar bu şekilde bütün organlarınız daha fazla çalışmış olur. Sonuç olarak da genel bir yorgunluk hissi gününüzü enerjik bir biçimde geçirmenizi engeller.

Böyle bir durum yaşamaktaysanız, doktora danışmanın beraberinde enerji veren besinleri daha fazla tüketmeyi deneyebilirsiniz. Güne enerji veren bir smoothie ile başlamak muhteşem bir fikir olacaktır. Aralarından bir tanesini seçin, hepsi bir hayli lezzetli!

4. SAÇ DÖKÜLMESİ

Dolaşım Bozukluğunun Dört İşareti 9

Saç dökülmesi yalnızca erkeklerin yaşadığı bir sorun değildir. Erkeklerde daha sık görüldüğü doğrudur ancak dolaşım bozukluğu olan herkezin başına gelebilir.

Güçlü saçlara sahip olabilmek için besin gerekir. Bu sebeple, dolaşım bozukluğu sorununuz var ise saçlarınız da bu durumdan etkilenir. Dökülmenin beraberinde, saçlarınız kuruyabilir ve uçları kırılabilir.

Bu problemleri çözmek için, doğal saç maskeleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yapay bileşenlere kıyasla çok daha etkili olan bu maskeler bütçeye uygun ve sağlıklıdırlar. Ayrıca, çaba sarfetmeden dolaşımınızı hızlandırmaya yardımcı olabilecek bazı çayları tüketmek de iyi bir fikir olacaktır.

Bunlar, dolaşım bozukluğunun en belirgin semptomlarıdır. Bunların beraberinde, bazı çözüm tavsiyeleri sunmuş olsak da, böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız daima öncelikle bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. Doktorunuz sorunun ne olduğu ve nasıl çözüleceği konusunda size bilgi verecektir.

Kan dolaşımının vücudunuz için çok önemli olduğunu unutmamalısınız ve bu semptomlara karşı gözlerinizi dört açın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.