Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret

Tiroit bezi soluk borunuzun etrafında ve ses tellerinizin hemen üstünde bulunmaktadır. Vücudun metabolizma faaliyetlerini tamamiyle kontrol eden bu salgı bezi tüm salgı bezlerinin anası olarak adlandırılır. Çünkü bu salgı bezinde oluşabilecek herhangi bir problem tüm vücut işlevinizi sekteye uğratabilir.

 

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret 1

 

Eğer çok fazla hormon salgılar ise hipertiroidizm, gereğinden az salgılar ise hipotrioidizm hastası olursunuz ve iki durum da birbirinden tehlikeli sonuçlar doğurur. Sizler için her iki durumda da başınıza gelebilecek belirtileri derledi. Eğer ki bu belirtileri sıklıkla yaşamaktaysanız muhakkak bir endokrin uzmanına müraacat edin ve tedavi olun. Tiroit sorunlarının ilerlemesi gerçekten ciddi sonuçlar doğurur. Hipotiroidizm Eğer ki tiroit beziniz yeteri kadar salgı üretmiyorsa bu duruma hipotiroidizm denir. Eğer ki iyot eksikliğiniz varsa hipotiroidizme sebep olabilir. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve 60 yaşın üstündeki insanlar kendilerini özellikle bu duruma karşı korumalıdır. Uyuşukluk, Cansızlık Tiroit beziniz vücudunuzun enerjiyi kullanış şeklini düzenleyen hormonlar salgılar.

 

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret 3

 

Eğer ki bu hormolar gereğinden az salgılanırsa depresif, tembel ve cansız hissedebilirsiniz. Sesinizde Değişme Tiroit beziniz ve ses telleriniz birbirine bir hayli yakındı. Bu nedenle birinde meydana geken bir problem diğerini de etkiler. Kalınlaşmış Cilt Yapısı ve Dökülen Kaşlar Hipotiroidizm cildinizin adeta kireçlenmesine sebebiyet verir. Kalın, kuru ve pul pul görünen bir cilt yapısına sahip olursunuz. Ayrıca kaşlarınız da istemsiz şekilde gittikçe dökülmeye ve incelmeye başladıysa muhakkak bir endokrin uzmanını ziyaret etmelisiniz. Kas ve Eklem Ağrıları Eklemlerde ve kaslarda sıvı birikmesi ve dolayısı ile ödem oluşumu hipotiroidizm de sıkça rastlanan bir durumdur. Ayak bilekleri ve ayaklarda daha sık görülür ve kesinlikle başka hastalıklarla karıştırılmamalıdır. İşitme Kaybı Sebebi tamamiyle bilinemese de tiroit bezinizin gereğinden az hormon salgılaması duyma kabına sebebiyet verir.

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret 5

C-insel Dürtüde Azalma Hipotiroidizmde görülen bir başka belirti ise cinsel dürtüde azalmadır. Tüm vücudunuz gibi üreme sisteminiz de etkilenir ve kendinizi artık kimseyi arzulamaz halde bulabilirsiniz. Hipertiroidizm Hipertiroidizm ise tiroit hormonunun gereğinden çok salgılanması sonucu meydana gelir. ABD’da görülen hipertiroidizm vakalarının %60 – %80 kadarı Graves hastalığı seebiyle meydana gelir. Tiroit bezinde nodül oluşumu, salgı bezinde tümör, tiroit iltihabı ve aşırı iyot tüketilen bir beslenme düzeni diğer nedenler arasında gösterilir. Kadınlarda 2’den 10 kata kadar daha fazla görülür. Hipertirodizmin belirtilerine bakacak olursak: İştah Artışı Aşırı hormon salgılayan tiroit beziniz sürekli aç hissetmenize sebebiyet verir. Günde 4 – 5 öğün yiyor ve hala aç hissediyorsanız ve üzerine birde kilogram almıyorsanız ilk fırsatta bir endokrin uzmanından randevu alma zamanı gelmiş demektir. İdrara Çıkmada Artış Haliyle metabolizmanız daha hızlı çalışınca bütün sistemler hızlanıyor ve böbrekleriniz de daha fazla çalışıyor ve daha fazla tuvalete çıkıyorsunuz. Aşırı Susama Aşırı çalışan böbrekler aşırı su kaybı demektir.

 

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret 1

 

Hal böyle olunca vücut kaybettiği suyu geri almak isteyecektir ve susayacaksınızdır. El Titremeleri Eğer ki kollarınızı aynı pozisyonda uzun süre tutarsanız elleriniz titremeye başlayacaktır ancak tiroit hormonunuz aşırı salgılandığında vücudunuz sanki 2x – 3x hızda çalışıyor gibi hareket eder ve elleriniz titrer. Aynı zamanda huzursuz bacak sendromuna da sebep olduğu bilinen belirtiler arasındadır. Cinsel Dürtüde Artış Artan metabolizma hızınız cinsel açlığınızı da arttırır. Düzgün çalışmayan bir tiroit beziniz var ise bu uyarılarımızı dikkate alın! Hipotiroidizm için Tavsiyeler Sebze, meyve, tam tahıllar ve yağsız proteinlerden oluşan bir diyete geçin. Enerji seviyelerinizi sabit tutun ve gün içerisinde küçük öğünler yiyin. Hipotiroidizm hastalığında kilogram almanız bir hayli muhtemeldir çünkü metabolizma hızınız bir hayli düşüktür. Aktif bir yaşam tarzı benimseyin ve düzenli egzersiz yapın. Bu enerji seviyenizi yükseltecek ve stres seviyenizi düşürecektir. Böylece depresif hissetmeyeceksiniz.

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret 3

Meditasyon ya da yoga yapmayı deneyin. Hipotiroidizm halsizlik ve depresyona sebep olabilir. Hem meditasyon hem de yoga sizi depresyondan ve halsizlikten korur. Erken uyumaya ve daha sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmaya çalışın. Zaten güçsüz ve yorgun hissedeceksiniz, o nedenle vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi sağlayın. Hipertiroidizm için Tavsiyeler İyot düşmanınızdır. Her koşulda kaçının! Süt ve süt ürünleri, dondurma, peynir, yoğurt ve tereyağı gibi. Aynı zamanda balık, suşi, midye, yosun gibi deniz ürünlerinden de uzak durmalısınız.

Tiroit Bezinin Düzgün Çalışmadığını Gösteren, İhmal Etmesi T-ehlikeli Olabilecek 11 İşaret 5

Meditasyon yapın. Tiroit hormonlarının aşırı üretimi beyninizin de aşırı çalışmasına sebebiyet verir ve onu rahatlatmanız gerekiyor. Anksiyete, hiperaktivite gibi problemler yaşayabilirsiniz. Meditasyon yardımı ile öfke ve anksiyete problemlerinizle başa çıkabilirsiniz. Su için! Oldukça fazla su kaybedeceğiniz için bu suyu yerine koymanız gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.