Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

OCAK GÖZLERİNİ TEMİZLEME VE PARLATMA

04.01.2021
6.686
OCAK GÖZLERİNİ TEMİZLEME VE PARLATMA

Yemek pişirirken en çok kirlenen alanlardan birisi ocak gözleridir. Genellikle ocağın harlı bir biçimde yanması ya da yemek dökülmesiyle kararan ocak gözlerini pratik yöntemler ile kısa bir süre içinde pırıl pırıl yapabilirsiniz. Peki bu yöntemler neler? İşte kararmış ocak gözlerini parlatan pratik yöntemler:

 

OCAK GÖZLERİNİ TEMİZLEME VE PARLATMA 1OCAK GÖZLERİNİ TEMİZLEME VE PARLATMA 3

 

Kararan ocak gözlerini ilk günkü gibi tertemiz ve pırıl pırıl yapmak ister misiniz?Mutfakta temizlik yaparken uygulayacağınız bazı yöntemler; uzun vadeli vakit kayıplarını ortadan kaldırarak, işlerinizin kısa bir süre içinde bitmesine yardımcı olur. Yemek pişirirken sıçrayan yağlar ya da dökülen yemekler sebebiyle bir süre sonra kararan ocakların görünüşünü değiştiren bir an evvel ortadan kaldırmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıya göz atabilirsiniz. Kararan ocakları kısa bir süre içinde parlatan en kolay yöntemler haberin ayrıntılarında..

 

OCAK GÖZLERİNİ TEMİZLEME VE PARLATMA 5

 

SABUN İLE OCAK PARLATMA YÖNTEMİ
Sabunu rendeleyin ve derin bir kabın içine koyun. Ardından kaynayan sıcak suyu sabunun üzerine döküp ocak gözlerini de içine atın. 1 gece beklettikten sonra durulayıp, çamaşır suyu döküp telle sert bir biçimde telle ovun. Duruladıktan sonra kurulayarak yerine yerleştirebilirsiniz.

SICAK SUYLA PARLATMA YÖNTEMİ
Ocak gözlerini sıcak suyun içerisinde bekletip kararan yerlerin yumuşamasını sağlayın. Daha sonra tel ve bulaşık deterjanı ile ovalayın. Duruladıktan sonra kullanabilirsiniz.

OCAK GÖZLERİNİ TEMİZLEME VE PARLATMA 7

SİRKELİ KARIŞIMLA PARLATMA YÖNTEMİ
MALZEMELER
2 Çay bardaği sirke
4 yemek kaşığı limon tuzu
Demirlerin üzeri geçene kadar su
Beyaz sabun
Çelik tel
TEMİZLEME YÖNTEMİ
Tüm malzemeleri karıştırın. Ardından ocak gözlerini içine koyup kaynatın. Yumuşadıktan sonra beyaz sabunla ovaladığınızda pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.