Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

NE İŞE YARADIĞINI ÖĞRENİNCE EVİNİZDEN EKSİK ETMEYECEKSİNİZ!

NE İŞE YARADIĞINI ÖĞRENİNCE EVİNİZDEN EKSİK ETMEYECEKSİNİZ!

Doğal ve bitkisel ürünlerin daha sağlıklı yaşama önemli katkılar sunduğunu belirten Prof. Dr. Murat Kartal, “Hastalıkların artmasının sebepleri arasında hem doğal beslenmemek hem de endüstrileşmiş gıdaları yoğun kullanmak var. Sentetik ürünlerin sunduklarını doğada bulmak mümkün. Bizim genetiğimize uygun olan şey doğal ürünlerdir” dedi. Kartal, aromatik bir bitki olan lavantanın pek çok yararı olduğunu ve aromaterapi uygulamalarının lavantayla başladığını ifade etti.

 

NE İŞE YARADIĞINI ÖĞRENİNCE EVİNİZDEN EKSİK ETMEYECEKSİNİZ! 1

 

Lavantanın rengi, kokusu ve yağıyla önemli bir bitki olduğunu vurgulayan Kartal, şöyle devam etti: “Pembe renk gençliği temsil ederken mor renk, olgunluk, dinginlik ve huzuru temsil ediyor. Aromaterapinin başlangıcı lavantayla olmuştur. 1910 senesinde Fransız bir kimyacının laboratuvarında patlama olmuş ve eli ciddi şekilde yaralanmıştır. Elini lavanta yağının içerisine sokarak tedavi eden bu kimyager hızlı bir iyileşme görünce lavanta yağı ilk sırada olmak üzere diğer uçucu yağlar üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. Aromaterapinin başlangıcı lavantaya dayanıyor.”

 

NE İŞE YARADIĞINI ÖĞRENİNCE EVİNİZDEN EKSİK ETMEYECEKSİNİZ! 3

 

Lavanta yağının faydalarının saymakla bitmeyeceğini aktaran Kartal, şunları söyledi: “Lavanta yağı çok iyi bir yara iyi edici, çok iyi bir yanık tedavi edici..
Başınız ağrıdığında şakaklarınıza birkaç damla yağ ile masaj yaparsanız baş ağrınıza iyi gelir.
Sırt ağrısı için lavanta yağını, Hindistan cevizi yağıyla karıştırıp bir krem gibi sürebilirsiniz.
Lavanta yağının bir diğer önemli özelliği uykusuzluğa iyi gelmesi. Bugün Avrupa’da lavanta yağı içeren kapsüller satılıyor. Türkiye’de organik lavanta yağı içeren kapsüller satılıyor. Uykusuzluk çekenler, lavanta yağı aldığında uyku kalitesi artıyor.
Yine orta derece depresyonda lavanta kullanılacak olan bir ürün. Kapsül kullanmak istemeyenler 3 damla lavanta yağını bir içeceğinize ekleyebilirsiniz. Lavanta çiçeklerinden çay da demlenebilir.
Lavantanın sakinleştirici etkisi var. Sinirli olduğunuz zaman giysinizin yakasına birkaç damla lavanta yağı damlatıp bir rahatlık sağlayabilirsiniz. Lavantanın hemde böcek ve sinek kovucu etkisi var.”

NE İŞE YARADIĞINI ÖĞRENİNCE EVİNİZDEN EKSİK ETMEYECEKSİNİZ! 5


Türkiye’nin tıbbi ve aromatik bitkiler açısından zengin bir ülke olduğunu da söyleyen Kartal, bu zenginliğin ülke ekonomisine kazandırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.