Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR

Dişlerin, dişleri destekleyen diş etlerinin ve kemiğin de aynı seviyede daha sağlıklı olması gerekir. Ama diş sağlığı konusunda doğru bildiğimiz yanlışlarla kendi kendimize zarar veriyoruz. İşte dişleri fırçalarken kaçınılması gerekli olan 10 hata..

 

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 1

 

DİŞ FIRÇASINI ÇOK UZUN SÜRE KULLANMAK
Tutarlı kullanımla (haftada yedi gün, günde iki kez)bir diş fırçasının ortalama ömrü yaklaşık 3 aydır. Yaklaşık 200 kullanımdan sonra fırçanızı değiştirmeniz gerekir çünkü kıllar aşınmış ve deforme olmuş olur. Yıpranmış ya da kırılmış kıllar ağzınızı düzgün temizlemez. Kıllar esnekliklerini kaybettikten sonra diş fırçanızı değiştirin. Günlük kullanımdan birkaç ay sonra bakteri ve besin parçacıkları diş fırçası üstünde birikmeye başlar. Her üç ayda bir diş fırçanızı değiştirdiğinizden emin olun.

 

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 3

 

DİŞLERİ YETERİNCE FIRÇALAMAMAK
Bir diş fırçalama seansı için tavsiye edilen süre iki dakikadır. Ortalama bir kişinin fırçalama zamanı yalnızca 45 saniyedir. 2 dakikadan kısa bir sürede hiçbir şey, diş macununuzdaki florürü, diş minesinin emmesine imkan tanıyamaz. Kısa süreli fırçalama yapıldığında genelde ağzın bazı kısımları ihmal edilir. Önde inci gibi beyaz dişleriniz olabilir fakat dişlerinizin kenarları veya ağzınızın arka bölgelerini de atlamamak gerekir. Süreyi uzatmanıza yardımcı olmak için zamanlayıcılarla beraber elektronik diş fırçaları öneririm. Zamanlayıcınız yoksa, kronometre ya da telefon kullanın.

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 5

DİŞLERİ FIRÇALADIKTAN SONRA AĞZI SU İLE DOLDURMAK
Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzını suyla çalkalamayın. Diş macununu tükürebilirsiniz ancak su karışıma girdiği anda diş macunundaki floridin verimi azalacaktır. Bazılarınız ağzınızı alışkanlıktan çalkalamak isteyecektir. Bu durumda ya bol bol tükürün ya da ağız suları ile gargara yapın, gargarayı tükürün.

 

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 7

 

BANYODA DİŞ FIRÇASI SAKLAMAK
Muhtemelen hepimiz bu hatayı yapmaktayız. Tuvalet için sifon çekildiğinde klozetinizin içerisindekiler her yöne saçılır. Eğer banyonuzu başkalarıyla, özellikle de evdeki çocuklar ile paylaşıyorsanız, bu daha önemli olacaktır. Diş fırçanıza bir kapak koymak bu riski azaltmanıza yardımcı olur. Diş fırçanızı banyonuzdan diğer bir yerde, komodininizdeki ya da ecza dolabınızın içerisindeki bir rafta saklamayı düşünün.

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 9

DİŞ İPİ KULLANMAMAK
Günlük diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin. Diş fırçanızın ulaşmadığı yerlerde dişlerinizin arasındaki plağı çıkarmak için günde en az bir kez diş ipi kullanmak gerekir. Fırçalama ve diş ipi ile çıkarılmayan plak dişleriniz üstünde sert kireçlenmiş tortulara dönüşür.

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 11

DİLİ TEMİZLEMEMEK
Dişlerinizi fırçaladıktan sonra kötü nefes kokusunu önlemek ve bakterileri gidermek için dilinizi temizleyin. Bir dil temizleyicisi, fazla bakterileri dilinizden alır. Bunu yapmak istemiyorsanız, dil kazıyıcıya sahip bir diş fırçası alın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi temizlemek için yalnızca fırçanızın kıllarını da kullanabilirsiniz.

 

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 13

 

SERT KILLI DİŞ FIRÇASI KULLANMAK
Diş fırçanızın kılları çok sertse diş etlerinize zarar verebilir. Yumuşak ya da orta sertlikte kıllı diş fırçaları kullanın. İhtiyacınız olan tek şey, dişlerinizin arasına sıkışmış gıda parçacıklarını çıkarmak için bir fırça. Yüksek bir kuvvetle kullanılacak olan sert kıllı fırçalar dişlerinizi kaplayan koruyucu diş minesini aşındırabilir. Bu da soğuk bir şeyler içtiğinizde ağrı veren hassas dişlere sebebiyet verir.

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 15

YANLIŞ FIRÇALAMA HAREKETLERİ YAPMAK
Dişlerinizi fırçalamanın doğru yolu, oval hareketlerle temizlemektir. Dairesel hareketler dişler arasındaki boşlukları temizlemede daha yumuşak ve etkilidir. Diş fırçası hem dişlere, hem de diş etlerine temas etmelidir. Ön üst ve alt dişlerin arkasını fırçalamak için diş fırçasını dikey olarak tutun ve fırçanın yalnızca ön yarısını kullanarak yumuşak ve yuvarlak hareketlerle bu bölgeleri fırçalayın. Fırçanızı daima 45 derecelik bir açıyla tutmalı ve kısa dairesel hareketlerle yapmalısınız. Kılların bu açıyla tutulması diş eti çizgisinin altında ve üzerinde etkin temizlik sağlar. Dişler ve diş etleri arasını temizlemek için orta sıradaki kılları kullanın.

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 17

DİŞ FIRÇALAMA RUTİNİNİ DEĞİŞTİRMEMEK
Her gün ayrı bir bölgeden başlayarak dişlerinizi fırçalayın. Böylece sona kalıp atlanan bölgelerin çok daha iyi fırçalanmasını sağlayabilirsiniz.

DİŞİNİZİ FIRÇALADIKTAN SONRA SAKIN SUYLA ÇALKALAMAYIN! İŞTE DİŞ FIRÇALARKEN YAPILAN HATALAR 19

GÜNDE 2 DEFADAN FAZLA DİŞ FIRÇALAMAK
Günde iki kereden fazla dişlerinizi fırçalamanıza ihtiyaç yoktur. Bazı insanlar günde üç ya da dört kez fırçalamanın uygun olduğunu düşünüyor. Günde iki kereden fazla fırçalamak diş etlerinize zarar verebilir ve diş minesini aşındırabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.