Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

AYAK TIRNAK MANTARINI KÖKÜNDEN KAZIYAN DOĞAL EV İLACI

AYAK TIRNAK MANTARINI KÖKÜNDEN KAZIYAN DOĞAL EV İLACI

En sık genç erkeklerde görülen ayak mantarı enfeksiyonu, nemli, karanlık ve sıcak ortamları seven mantar mikrobunun ayak derisinde büyüyüp artış göstermesi ve enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir. Ayakta kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku gibi belirtilerle kendini gösteren ayak mantarları, erken tanı konulup tedavi edilmezse gövde derisine ve tırnaklara bulaşabilir.

 

 

AYAK TIRNAK MANTARINI KÖKÜNDEN KAZIYAN DOĞAL EV İLACI 1

Mantar enfeksiyonu sebebiyle deri bütünlüğü bozulduğu için dışarıdan giren parazitler selülit ve lenfanjit gibi daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. Bu sebeple belirtiler görüldüğünde muhakkak bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Mantar enfeksiyonunun tanısı deriden yapılan kazıntının mikroskop altında incelenmesiyle ve klinik olarak konulur.

 

AYAK TIRNAK MANTARINI KÖKÜNDEN KAZIYAN DOĞAL EV İLACI 3

 

Enfeksiyon sınırlıysa kişinin krem kullanması yeterlidir. Şiddetli, yaygın ve dirençli enfeksiyonlarda ağızdan alınan mantara karşı etkili haplar önerilir. Tırnak tutulumu söz konusuysa tedavi süreci uzar. Mantar enfeksiyonuna yatkınlık var ise ve gerekli olan önlemler alınmazsa tekrarlama ihtimali yüksektir.Ayak mantarı belirtileri Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. Ayakta kızarıklık olabilir. Ayak tabanı, parmakları ya da tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. Içi su toplamış yaralar gözlenebilir. Kabuklanıp, dökülmeler olabilir. Tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir. Yukarıdaki şikayetlerin bulunması ayak mantarı belirtiler, hastalığın teşhisi konusunda önemli yer kapsamaktadır.

AYAK TIRNAK MANTARINI KÖKÜNDEN KAZIYAN DOĞAL EV İLACI 5

İşte ayak tırnak mantarına iyi gelecek doğal tedavi metotları Epsom tuzu Daha önce epsom tuzunu duymuşsunuzdur. Epsom tuzu ve ılık su banyosu tırnak mantarına en iyi gelen karışımlardan biridir. Bir kova içine ılık su ve yarım fincan epsom tuzunu karıştırıp, ayaklarınızı bu su içerisinde yarım saat bekletin. Bekleme süresi sonunda ayaklarınızı bütünüyle kuruladığınızdan emin olun. Bu uygulamayı günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz.Beyaz sirke ve sarımsak İki adet sarımsağı iyice ezin. Daha sonra iki yemek kaşığı beyaz sirke ile harmanlayın. Son olarak tırnağınıza sürün ve iyice kapatın. Tırnağınız yenilenene kadar bu işlemi yapmaya devam edebilirsiniz.

 

 

AYAK TIRNAK MANTARINI KÖKÜNDEN KAZIYAN DOĞAL EV İLACI 7

Limon yöntemi Ayak tırnaklarınızdaki enfeksiyonu ve parazitleri öldürmek için 1 saat boyunca ayak tırnaklarınıza limon yerleştirip 1 saat bekletebilirsiniz. Limon ayak tırnak mantarına sebep olan bakterilen kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır. Ayak tırnak mantarından korunmak için ne yapılmalı? Ayak tırnak mantarından korunmak için ayaklarınızın temizliğini düzenli şekilde yapmanız gerekir. Sıkı çorap ve ayakkabı giymekten kaçınmanız gerekir. Ayakkabı parmağınızın üst kısmında herhangi bir baskı oluşturmamalı, parmaklarınızı sıkıştırmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.