Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Covid-19’lu hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!

Covid-19’lu hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!

Covid-19’lu hasta ile aynı evde yaşamanın bir an bile ihmal edilmemesi gerekli olan kuralları neler? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke, 10 altın kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Covid-19’lu hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!

Haber: Covid-19'lu hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!
Artık evlerimizde daha çok koronavirüslü var! Dünyayla beraber ülkemizde de gün geçtikçe hızını artırarak yayılımına devam etmekte olan Covid-19 enfeksiyonunun hemen her haneden bir kişinin hastalığa yakalanmaya başlamasına doğru evrildiğini belirten Acıbadem Taksim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke “Covid-19 PCR testi ile tanı konulan olguların nerdeyse ortalama % 80’e yakın bir kısmının tedavilerinin evde yürütülebilecek seviyede olduğu gerçeği dikkate alındığında Covid-19’un önemli bulaşma ortamının artık ev ortamları ve aynı ev ortamını paylaşan kişiler olduğu da unutulmamalıdır. Bu durum Covid-19 olumlu bir olgu ile aynı ev ortamında dikkat edilmesi gerekli olanlerin neler olması gerekli olduğuni gözden geçirmeye bizleri itmektedir” diyor.

Ayrı odada yaşamak şart
Covid-19 testi pozitif çıkan bir kişinin, bir süre boyunca değişik bir odada yaşamını sürdürmesi şart. Hastanın odasının kapısı daima kapalı olmalı, yemeğini diğer aile kişilerinden farklı olarak kendisi için belirli bir süreyle ayrılmış olan söz konusu odada yemelidir.

Koronavirüs Hastasıyla Aynı Evde Yaşarken Nelere Dikkat Edilmeli? - Mahmure

Odaya girilecekse kesinlikle maske takılmalı
Hasta kişinin odasına kimse mecburi olmadıkça girmemeli, hasta kişi de mecburi haller dışında bu odadan dışarıya çıkmamalıdır. Covid-19 test sonucu pozitif olan kişinin odasına girilmek mecburiyetinde kalındığında herkezin hem ağzı hem de burnu kapatacak şekilde maske kullanması gereklidir. Bir anlığına bile olsa maskenin ihmal edilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekir.

Covid-19'lu hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!

Covid-19’lu hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!
Banyo her kullanımdan sonra temizlenmeli
Tuvalet ve yıkanma ihtiyacı için mümkün ise hasta olan kişiye farklı bir banyo/tuvalet sağlanmalıdır. Eğer bu mümkün olamıyor ve aynı banyo-tuvalet diğer aile kişileri ile paylaşılıyor ise hasta kişinin her banyo-tuvaleti kullanmasından sonra yer, yüzey, tuvalet, lavabo, çeşme muslukları ve duş alanı dezenfektan ile silinmeli ve temizlenmelidir.

Kovid-19'lu biri ile aynı evde yaşamanın 10 önemli kuralı - Sağlık Haberleri

Çamaşırları ve yiyecek eşyaları ayrılmalı
Covid-19 test sonucu pozitif olan kişinin çamaşırları ve bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık vb. Gibi kullanmış olduğu eşyalar ayrılmalıdır. Çamaşırları ayrı olarak ve makinede, yemek için kullanmış olduğu eşyalar da kullanım sonrası deterjan ve su ile makinada veya elde yıkanmalıdır.

Ortak alanlara temastan sonra eller yıkanmalı

Altınbaş Üniversitesi - Korona Virüs Bilgilendirme
Aynı ev ortamını paylaşan herkesin eller ile ortak temas edilen yüzeylere temastan hemen sonra, yemek öncesi, yemek sonrası, tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan önce yemek hazırladıktan sonra, Covid-19 pozitif kişinin eşyaları ile temas sonrası ve gerekli olduğu her koşulda 20 saniye boyunca eller sabun ve su ile yıkanmalıdır. El temizliği için gerekli olduğunde el antiseptiklerinden de yararlanılabilir.

Covid-19 hastası evde maske takmalı
Covid-19 hastası, bulunduğu odadan mecburi hallerde dışarı diğer odalara gideceğinde veya banyoya, tuvalete gidecek olduğunda ağız ve burun kapalı olacak biçimde maskesini takarak ev içerisinde hareket etmelidir.

Covid-19’lu hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!
Yüzeyler sık sık temizlenmeli
Kapı kolları, elektrik düğmeleri gibi el temasının olabildiği tüm yüzeyler temas sonrası dezenfektan ve deterjanlı su ile silinmelidir.

Havlu muhakkak ayrı olmalı
Havlular bulaş riskinin yüksek olduğu eşyalar olduğundan, normal durumlarda da evdeki herkezin havlusu ayrı olmalı. Özellikle de evde Covid-19 hastası varsa, hiçbir şekilde havlu ortak kullanılmamalı. Ayrı bir havlu olmalı veya kağıt havlu kullanması sağlanmalıdır. Kağıt havlu ve tuvalet kağıtları ayrı poşetler içine atılmalı ve sonunda ağzı bağlanarak çöp poşetlerine atılmalıdır.

Sertleşen havlular nasıl yumuşatılır? - Pratik Bilgiler - Kadınların Yeni  Adresi

 

Yastık yüzleri hergün değiştirilmeli
Covid-19 hastasının yastık yüzleri hergün değiştirilmeli ve makinede en az 60 derecede ısıyla yıkanmalı, nevresimleri de üç günde bir değiştirilmeli ve yine en az 60 derecede yıkanmalıdır.

Ev düzenli havalandırılmalı

Günlük ev temizliği nasıl yapılır?
Covid-19 pozitif kişinin bulunduğu oda ve evin mümkün olan tüm alanları günde birkaç dakika ve belirli süre ile havalandırılmalıdır. Ayrıca Covid olmayan ev halkı kesinlikle ‘geçmiş olsun’ ziyaretine kimseyi kabul etmemelidir. Çünkü ev ziyareti bulaş riskinin en yüksek olduğu ortamlardan birisi! Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke “Bu uygulamalar Covid-19 testi negatifleştikten sonra bir süre daha sürdürülmeli, test yapılmamış ise semptomlar bütünüyle geçtikten 48 saat sonrasına kadar veya semptom başlangıcından sonraki ortalama 14 güne kadar devam ettirilmesi gereklidir. Ancak bu virüsün kimi zaman daha uzun süre ile vücuttan atılımının devam edebileceği de akıldan çıkartılmamalıdır” diyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.