Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ?

02.01.2021
2.207

Diyetisyen Ece Özlük, diyetlerde uzun süre tok tutacak besinleri tüketmek diyet yapanları hem daha zinde hissettireceğini, hemde kilogram vermelerine de yardımcı olacağını söyledi. İşte tok tutan o besinler..

 

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ? 1

 

Badem: Enerji ve besin öğesi değerleri bir hayli yüksek olan badem; karbonhidrat, protein, doymamış yağ, lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko, A, B, C ve E vitamini içerir. İçeriğinde bulunan yağlar tok tutar ama yenilen miktara özen gösterilmelidir..

 

 

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ? 3

Yumurta: Yumurta, anne sütünden sonra en nitelikli protein. A vitamini ve bazı B vitaminleri bakımından zengin bir yiyecek olan yumurtada demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum gibi mineraller bulunmaktadır. Yumurtanın sarısı E vitamini içerir ve yağlı yapısı ile uzun süre tok tutar.

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ? 5

Peynir: Sabah doğru besinlerle güne başlamak önemli. Peynir, kahvaltı için iyi bir protein kaynağı. Aynı zamanda kalsiyum fosfor ve B12 açısından da zengin. Dengeli karbonhidrat ve proteinin özelliği sayesinde sabah kahvaltılarında ya da ara öğünlerde tok tutan iyi bir seçenek.

 

 

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ? 7

Yulaf Ezmesi: Yulaf, diğer tahıllara göre daha yüksek oranda çözünür posa içerir. Kan şekerini ve mide-bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici etkisi vardır. Aynı zamanda önemli anti-oksidanlardan selenyum kaynağıdır. İster sütle, ister yoğurtla karıştırıp içerisine kuru meyveler ekleyip tüketebilirsiniz.

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ? 9

Süt ve Yoğurt: Süt ve yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin ve B12 vitamini olmak üzere pek çok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Özellikle bel çevresindeki yağlanmanın en büyük düşmanlarından bir tanesi olan yoğurt, içeriğindeki probiyotik mikroplarla bağırsaklara da dosttur, sindirim sistemini rahatlatır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kalsiyum içeriğiyle vücuttaki fazla yağlarla savaşır. Süt, yoğurt gibi proteini yüksek, hemde dengeli karbonhidrat içeren besinler, uzun süre tok tutar” dedi.

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ? 11

Chia Tohumu: Özlük, Chia tohumu ve tam buğday ekmek beslenmede önemli olduğunu anlatarak, “Sonraki besinimiz chia tohumu. Chia tohumları hayatımıza son senelerde girse de artık pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral yönünden de değerli. Su ya da süt ile birleştiğinde şişen ve jelleşen yapısı ile daha uzun süre tokluk hissi sağlamaya yardım ediyor.

 

AÇ KALMADAN HAFTALAR İÇİNDE İNCELMEK İSTER MİSİNİZ? 13

 

Tam Buğday Ekmek: Eskiden zayıflama diyetlerinin baş düşmanı olarak gösterilen ekmek artık sofralarımızda hak ettiği değeri görerek baş sıraya oturdu. Özellikle tam tahıllı ekmekler içerdikleri yoğun lif ve kepek sebebiyle uzun süre tok tutma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda B grubu vitaminlerce de zengin olan sofraların olmazsa olmazı ekmeği sofranızdan eksik etmeyin.

 

Kurubaklagiller: Bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagiller yoğun lif içerikleri ve düşük glisemik indeksleri ile zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazları arasındadır. Haftada en az 1 kere yenilmesi gerekli olan kurubaklagiller hem tok tutarlar hem de yüksek kolesterolü ve insülin direnci olan bireylerde fayda sağlarlar” diye belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.