Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

TÜRK İNSANININ AĞRILARI BU YÜZDEN OLUYORMUŞ

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem’in önderliğinde fizik tedavi kliniğine yaygın vücut ağrısıyla başvuran 14 000 925 hasta üstünde gerçekleştirmiş olan araştırma sonucuna göre, bu hastaların 11 000 29’unda D vitamini eksikliği olduğu tesbit edildi.

TÜRK İNSANININ AĞRILARI BU YÜZDEN OLUYORMUŞ 1

Doç. Dr. Çidem, D vitaminin en önemli kaynağın güneş olduğunu belirtti. Araştırma Uluslararası Turkish Journal of Medical Science isimli tıp dergisinde yayınlanırken Doç. Dr. Çidem, “Modern yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir toplum olduk. Bu sebeple güneş gören bir ülke olmamıza rağmen D vitamini eksikliği yüksek” dedi.

 

 

Akdeniz ikliminde yer alan Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre ise D vitamini eksikliğinin görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere % 93.

‘FİZİK TEDAVİ POLİKLİNİĞİNE BAŞVURANLARIN YÜZDE 74’ÜNDE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ’

TÜRK İNSANININ AĞRILARI BU YÜZDEN OLUYORMUŞ 3
Fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine yaygın ağrı ile başvuran hastaların % 74’ünde D vitamini eksikliğini saptadıklarını belirten Doç. Dr. Çidem, “Bize başvuran 14 000 925 hastanın 11 000 29’unda D vitamini düşüklüğü saptadık. Bu çok yüksek bir oran. Bu düşüklük, şu an için içinde bulunduğumuz kış aylarında daha fazla olurken yaz mevsiminde daha az olduğunu tespit ettik. Mart ayında D vitamini en düşük düzeyde olurken, kadınlarda da erkeklere göre daha fazla D vitamini eksikliği görüldüğünü ölçümledik” ifadelerini kullandı.

‘SADECE KAS EKLEM AĞRISI DEĞİL BAŞKA HASTALIKLARLA DA İLİŞKİLİ OLABİLİR’

TÜRK İNSANININ AĞRILARI BU YÜZDEN OLUYORMUŞ 5

D vitamini eksikliğinin kas ve eklem ağrılarının beraberinde başka hastalıklarda da en temel etken olmasa dahi, ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem, “D vitamini eksikliği ile alakalı yapılan çalışmalarda halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi pek çok hastalıkla ilişkilendirildiği biliniyor” dedi.

‘MODERN TOPLUMLARDA GÜNEŞ GÖRMÜYORUZ’

TÜRK İNSANININ AĞRILARI BU YÜZDEN OLUYORMUŞ 7


D vitamini eksikliğinin artmasındaki en büyük etkenlerden birinin modern yaşam biçimi olduğunu dile getiren Doç. Dr. Çidem, “Modern toplumlarda biz artık bahçeli müstakil konutlar yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları açık alanlara gitmek yerine alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin sentezi için de güneşe maruz kalmak şart. Biz besinlerle yeterince D vitamini alamıyoruz. Modern toplumda bunu başaramıyoruz” dedi.

‘YAĞLI BALIK, YUMURTANIN SARISI, DANA KARACİĞERİ VE TEREYAĞ TÜKETİN’
D vitamini sentezi için güneşin şart olduğunu dile getiren Doç. Dr. Çidem, “Besinlerle yeterince D vitamini alamıyoruz ama yine de D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, den temel karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin” dedi.

‘KAPALI ALANLARDA ÇALIŞANLAR RİSK ALTINDA’
D vitamininin yaşlılarda osteoporoz yani kemik erimesi açısından önemli bir etken olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem sözlerini şöyle noktaladı:

 

 

“Yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk yaşamakta olan her bireyin belli bir yaştan sonra D vitamininin düzenli şekilde ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum çünkü düşme riski ile birlikte kalça kırığı büyük bir sorun. O %n yaşlı popülasyonun bu konu da daha dikkatli olması gerekmektedir. Bunun beraberinde kapalı alanda çalışan herkes risk altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini eksikliği kaçınılmaz oluyor.

Kas ve eklem sağlığının beraberinde ruh sağlığı için de yararları olduğu bilinen D vitaminin en önemli kaynağı güneş.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.