Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Dişiniz Ağrıdığında Aslında Size Bu Organınızda Sorun Var Demeye Çalışıyor

Ağız içerisindeki dişleriniz belirli organ ve sistemlere karşılık gelir. Kırık, enfeksiyonlu veya çatlak bir diş, temsil ettiği organı da sağlıksız hale getirebilir. İşte Diş Hekimi İlker Erdoğan bu konuyu ele aldı. İşte o yazı..

 

Dişiniz Ağrıdığında Aslında Size Bu Organınızda Sorun Var Demeye Çalışıyor

 

Bir organınızdaki ağrı ya da işlev bozukluğu, dişinizde sorunlara neden olabilir. Aynı şekilde her bir diş, değişik bir organı temsil eder ve o dişteki ağrı, o organı etkiler. Bir dişinizle ilgili enfeksiyon veya çürük gibi sorunlar yaşadığınızda bu dişinizle aynı akapunktur meridyeni üstündeki organ da sağlıksız hale gelebilir. Bunun tam tersi de geçerlidir; belirli bir organdaki işlev bozukluğu, ilgili dişte probleme sebep olabilir.

 

Dişiniz Ağrıdığında Aslında Size Bu Organınızda Sorun Var Demeye Çalışıyor 2

 

Enfeksiyonlar, dişlerin kök ucunda var olabilir. Bazen X ışınlarıyla, özellikle kanal tedavisi olmuş dişlerde tespit edilemeyebilir. Uzun bir süre önce tedavi edilmiş dişinizi elinizle sağa sola sallayıp üzerine hafifçe vurduğunuzda ağrı veya o bölgede bir huzursuzluk hissettiğinizde ‘Bu dişim kanal tedavisi oldu, hâlâ neden ağrıyor?’ diye kendinize veya hekiminize sorduğunuz olmuştur.

Toksinler, enfeksiyonlardan sızar ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını bastırarak ve hastalıklara yol açabilir. Diş kökü kanallarından sızan toksinler; kalp, böbrek, rahim, sinir sistemi ve endokrin sistemlerin sistemik hastalıklarına neden olabilir.

Dişiniz Ağrıdığında Aslında Size Bu Organınızda Sorun Var Demeye Çalışıyor 4

ADRENAL İŞLEVİNDE DENGESİZLİK
Akupunktur profesyonel ve uygulayıcıları, uygulamalarına yardımcı olmak için meridyenlerden oluşan bir diş çizelgesi takip ederler. Bu çizelgeyle hangi dişin hangi organ veya organlar üstünde etkili ve aynı meridyen üstünde olduğu hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu bağlantıların tümü kullanılarak, bağlı oldukları vücut bölümünü teşhis ve tedavi etmek için dişler kullanılabilir.

Dişiniz Ağrıdığında Aslında Size Bu Organınızda Sorun Var Demeye Çalışıyor 6

 

Örneğin; alt çenedeki ön kesici dişler, adrenal bezlere bağlı bir meridyende bulunur. Bu dişlerdeki hassasiyet ve ağrı, adrenal işlevinde bir dengesizliği gösterebilir.

Ağız içerisindeki dişleriniz belirli organ ve sistemlere karşılık gelmektedir. Kırık, enfeksiyonlu, çatlak veya fonksiyona girmeyen dişler; vücudunuzun başka bir bölümünde belirtiler verip sizi rahatsız edebilir.

Örneğin; üst çenede ikinci küçük azı dişinizde iyi yapılmamış bir kanal tedavisi, göğsünüzü ve akciğerlerinizi etkileyebilir. Bazen daha öncesinden çekilmiş diş bölgelerinizde ‘Hayalet ağrı’ diye adlandırılan ağrı çekersiniz. Bu tecrübe, az önce bahsettiğimiz meridyenler boyunca dişler ve diğer vücut organları arasındaki bağlantıyı en iyi açıklayan örneklerden biri olabilir. Çekilmiş olan bir dişin; o bölgede, eğer içerde yani kemik içinde bir parçası veya temizlenmemiş enfeksiyonu yoksa ağrı yapması olanaklı değildir. Çekilen diş, bulunduğu meridyenle aynı bölgeye gelen organınızda da bir sıkıntıya işaret edebilir. Kısacası, bağlı olduğu organ rahatsızlığın kaynağı olabilir.

 

ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?
2009 senesinde yapılan bir araştırma (Dental Aegis dergisinde), diş hekimliğinde dişlerin ‘duygusal organlar’ olduğu paradigmasını ortaya koydu. Dişlerimizdeki bazı reseptörler, yemek yediğimizde bir dizi sinir aktivitesini kontrol eder. Bu reseptörler, ne kadar sert ve hızlı çiğnediğimizi ve beynimize bunu bildirdiğimizi belirler. Bu reseptörler, dişin pulpası dediğimiz sinir ve damarların bulunduğu kanal tedavisi olurken çıkarılan doku demetinin içinde bulunmaktadır ve mekanik reseptör olarak bilinirler.

 

Dişiniz Ağrıdığında Aslında Size Bu Organınızda Sorun Var Demeye Çalışıyor 8

 

AYNI GENLER SORUMLUDUR
Mekanik algılama, vücudun dışındaki uyaranlardan kaynaklanan temas etme, algılama, bilinçli dokunuş veya mekanik yer değiştirme algısıdır. Mekanik alıcılar, gerginlik, basınç veya titreşim gibi mekanik uyaranlara cevap veren dolgu organlarıdır. Bu nedenlerden dolayı dişlerimiz sinir iletişimi için eylemsiz değil, önemli olduklarından, diğer biyolojik süreçleri teşvik eden eşsiz duyu girdileri sağlarlar. Finlandiya’da yapılan bir araştırma, diş gelişiminden sorumlu genlerin birebir diğer organların gelişiminden sorumlu aynı genler olduğunu ortaya koymuştur. Organların büyüme ve gelişmesinde rol oynayan genler, ileride kanser ihtimalinin göstergesi olabilir. Şu da unutulmamalıdır ki; eminim ileride bu konular hakkında daha fazla araştırmalar yapılacak, anormal diş gelişimi ile kanser arasında bir bağlantı bulunacaktır.

KÖPEK DİŞİ AĞRISI KARACİĞER İLTİHABI BELİRTİSİ OLABİLİR

Diş kökü iltihabı nelere yol açar? - Son Dakika Haberler
-Ön kesici dişlerinizdeki ağrı, prostat ya da bademcik enfeksiyonu belirtisi olabilir.

-Köpek dişindeki kronik ağrı, karaciğer ya da safra kesesi iltihabının bir belirtisi olabilir.

-Küçük azı dişleri; alerjik reaksiyon, bağırsak florası dengesizliği, pnömani ya da kolitin neticesi olarak ağrıyabilir.

-Alt köpek dişleri dolaşım sistemine karşılık gelir ve ağrı, ateroskleroza ve akciğer fonksiyon bozukluğuna işaret edebilir.

-Alt büyük azı dişlerindeki ağrı; varisler, kolondaki polipter ve solunum yolu hastalıklarını gösterebilir.

-Bunları okuduktan sonra şu aklınıza geldi mi hiç? Bir diş hekimine gittiniz. ‘Şu dişimin olduğu bölge ağrıyor’ dediniz. Diş hekiminiz röntgen çekti, klinik muayene yaptı, ‘Dişiniz sapasağlam’ dedi. Ağrılarınız devam etti. Siz de dişinizi diğer bir diş hekimine gidip çektirdiniz. Maalesef benim böyle dinlediğim çok hasta hikayesi oldu. Demek ki bağlantıları iyi bilip yönlendirmeyi iyi yerine getirmemiz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.