Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

BÖBREK HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ

01.01.2021
18.093
BÖBREK HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ

Kronik böbrek hastalığı toplumda oldukça yaygın olan hemde da geç fark edilen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde bir çok kişi bu hastalığın farkında değildir. Yapılan araştırmalara göre kronik böbrek hastalarının yalnızca % 10 bu rahatsızlığın farkındadır.

 

BÖBREK HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ 1

Kronik böbrek hastalığı olanlar genelde böbrek rahatsızlığını hastalığın son evrelerine gelindiğinde fark ederler. Böbrek rahatsızlığı doktorun teşhisi ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olmasına karşın kendinizde fark ettiğiniz bazı durumlar hastalığın habercisi olabilir.

 

YORGUN VE BİTKİN HİSSEDİYORSANIZ
Börek işlevlerinde azalma olduğunda kan temizlenemez ve kanda bulunan zararlı maddeler artar. Bu da kişilerde halsizliği neden olur. Bunun dışında böbrek hastalığı kansızlığa bu da halsizliği neden olur.

 

 

UYUYAMIYORSANIZ
Böbrekler kanı yeterince temizleyemediği zaman zararlı maddeler kana geçmeye başlar, bu durumda yanı sıra uyuyamama sorununu getirir.

BÖBREK HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ 3

CİLDİNİZ KURUYORSA VE KAŞINIYORSA
Böbrekler kandaki mineral ve besin dengesini sağlayamadığında ciltte kuruluğa ve kaşıntıya sebebiyet verir.

SIK İDRARA ÇIKIYORSANIZ
Böbreklerdeki filtrelerin hasar görmesi sık idrara çıkmanıza neden olur. Özellikle geceleri idrara çıkmak böbrek hastalığının habercisi olabilir.

 

BÖBREK HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ 5

 

İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ
Böbreklerdeki filtrelerde hasar meydana geldiğinde kan hücreleri idrar yollarına karışmaya başlar. İdrardan kan gelmesi böbreklerin düzenli çalışmadığına işaret olabileceği gibi çeşitli enfeksiyonlarında varlığına işarettir.

GÖZLERİNİZİN ETRAFINDA İNMEYEN ŞİŞLİK VARSA
Gözlerinizin etrafında oluşan şişlikler geçmek bilmiyorsa bu bir böbrek rahatsızlığının işareti olabilir. Bu gibi göz şişlikleri vücutta tutulması gerekli olan proteinin idrar yolu ile dışarı atıldığının işaretidir.

BÖBREK HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ 7

AYAK BİLEKLERİNİZ ŞİŞİYORSA
Böbrek işlevleri azaldığında vücutta sodyum tutulması yaşanır. Bu tutulmada ellerde ve ayaklarda şişmelere neden olur.

 

 

İŞTAHINIZ AZALDIYSA
Bu durum çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkmış olabilir. Ancak bu durum hemde bir böbrekrahatsızlığının da sonucudur.

BÖBREK HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ 9

KASLARINIZA KRAMP GİRİYORSA
Böbrek yetmezliği vücutta bulunan mineral ve sıvı dengesizliği böbrek işlevlerinin bozulmasının bir sonucudur. Kalsiyum ve fosfor düştüğünde kaslarda ağrı ve kramplar oluşur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.