Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Karanfil Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

31.12.2020
2.751
Saracoglu Karanfil Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Yemeklerden sonra lokantalarda kaselerde bulunan karanfil bazen tüketilse de yararları pek bilinmemektedir. Özellikle ağız yapısı dişler ve diş etine bir hayli etkili yararları vardır. Yapısınnda bulunan eugenol maddesi karanfilin karakteristik tadı ve kokusu üstünde rol oynamaktadır. Bu madde ciddi bir antimikrobiyal ve antiseptik etkisi vardır. Aynı zamanda sindirim konusunda da olumlu etkileri vardır. Şimdi maddeler şeklinde karanfil çiğnemenin yararlarına göz atalım:

Saracoglu Karanfil Çiğnemenin Faydaları Nelerdir? 1

Saracoglu Karanfil Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

1: Diş Sorunlarını Çözmeye Yardımcı Olur

Periodontoloji Nedir? - Sanita Diş Hastanesi İstanbul ve İzmir

Diş ağrısı, diş eti kanaması gibi problemler çok sık rastlanmaktadır. Karanfil bu konu da kurtarıcınız olacaktır. Diş ağrıları için doğal etkisi ile önlemeye yardımcı olur. Tedavi sürecine kadar beklemenize yardım edecektir.

Bununla beraber diş etinin güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede diş eti kanamalarının da önüne geçebilirsiniz.

Aynı zamanda yemekten sonra çiğnenen karanfil ağızda bakteri oluşumunu engelleyecektir. Bu sayede ağız sağlığını koruyacak, diş çürümelerinin önlemeye yardım edecektir.

2: Mide ve Sindirim Sorunlarını Çözmeye Yardımcı Olur

Besinlerin sindirim süreleri! Mide sindirimi nasıl hızlandırılır? Sindirimi  zor ve kolay yiyecekler - Diyet Haberleri

Karın ağrısı, mide bulantısı gibi durumlarda ağrıları yok etmek için 1-2 adet karanfil çiğnemek iyi gelecektir. Yapısındaki antiseptik özellik ile zararlı mikroorganizmaların uzaklaşmasına yardımcı olur. Sindirim kanallarında çoğalacak zararlı organellerin oluşumunu engeller.

3: Ağız Kokusu İçin

Ağız Kokusunu Yok Edip Rahat Nefes Alıp Vermenizi Sağlayacak 13 Ferahlatıcı  Besin - onedio.com

En güzel ve pratik bir ağız kokusu önleyici karanfil gösterilebilir. Ufak bir kutuda yanınızda karafil taşıyarak gün boyu ferah bir nefes ile kalabilirsiniz.

4: Baş Ağrısı Sorunları İçin

Sürekli ve geçmeyen baş ağrısı neden olur, neyin belirtisidir? Sürekli  kronik baş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? - Son Dakika Haberler

Sinüzit, migren gibi baş ağrısı problemleri için de iyi gelmektedir. Ağzımızda bulunan karanfil tükürük ile beraber maddeler çözünür ve burun delikleri ile havadan kafa bölgesine kadar erişir. Burada ağrı ve sızıyı önlemede çok etkili rolü olmaktadır.

5: Kış Hastalıklarına Karşı

Kış Hastalıklarına Karşı Alabileceğiniz 5 Önlem - Blog

Özellikle virüsler, parazitler solunum yoluyla bulaşmaktadır. Bu yüzden ağızda bulunacak karanfil bu ortamda mikrop üremesini engelleyecektir. Bu da hastalıklara karşı bir kalkan görevi görecektir. Özellikle son dönemde ortaya çıkan yeni virüs ve parazitler için bu son derece önemlidir.

Tüm bunlara ilave olarak; Karanfili parçalayıp suyunu içinde 3-4 saat bekledikten sonra oluşan karşım ile;

Cilt lekeleri ve sivilceler için doğal bir ilaç olur
Saçlara sürerek saçların yağlanmasını önlemede etkisi olur.
Sıcak suda kaynatıp havasını soluyarak burun tıkanıklığını önlenmiş olursunuz.
Karanfil Yutmak Zararlı Mıdır?
İstemeden ya da bilerek karanfili ya da ufak bir parçasını yutmuş olabilirsiniz. Korkmanıza gerek yok hiç bir zararı olmayacaktır. Hatta 1 taneden fazla olmamak koşuluyla karanfil yutulabilir, faydalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.