Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Romatizma Nedir Neden Olur? İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

31.12.2020
3.425
Romatizma Nedir Neden Olur? İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Romatizma Nedir Neden Olur? İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? 1

Özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülen romatizma sorunu genç yaşlarda da karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda romatizma sebepleri, neden romarizma oluşur, neler yapılmalı ve iyi gelen gıdalar nelerdir bu konulara değineceğiz.

Romatizma Nedir?

İltihaplı eklem romatizması nedir? Eklem romatizması nasıl anlaşılır?
Genel olarak kas ve kemik ağrıları olarak gözüken ve uzun süreler boyunca sürebilen kronik bir rahatsızlıktır. Esas olarak eklemlerde ya da kaslarda iltihap birikmesi ile oluşan ağrılardır.

Romatizma Sebepleri Nedir? Neden Olur?

İltihaplı Eklem Romatizması Nedir?


Bu sorunun eksiksiz olarak açıklanan bir cevabı yoktur. Bu yüzden çalışma ortamı, psikoloji, yaş, dinlenme, uyku gibi faktörler romatizma sebepleri olarak sınıflandırılmaktadır. Tıp alanında eksiksiz olarak açıklanmadığı için hedefimiz romatizmayı muhtemel tehditlerini kökten yok ederek ufak da olsa ağrıları yok ediyor. Bu konu da beslenme şekli de önemlidir. Özellikle antioksidan olarak az gıdaların tüketilmesi, antibiyotik etkili doğal gıdaların tüketilmemesi gibi bazı nedenlerden dolayı kas ve eklemlerde iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bunun neticesinde da romatizma ağrıları meydana gelebilmektedir.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?
Sindirim problemleri
Böbrek taşı ve böbrek problemleri
Eklemlerde kol ve kaslarda ağrılar
Bel ve sırt ağrıları
Ciltte ya da deride kızarmalar, pıhtılaşmalar…
gibi sebepler romatizmanın belirtileridir. En önemli madde eklem ve kas ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer sorunlar var ise romatizma başlangıcı olarak görülebilir.

Romatizma Tedavisi Nasıl Olur?
Romatizma eklemlerde, iç organlarda, deri altında oluşabilir. Tıp anlamında eksiksiz olarak tedavisi yoktur. En önemli çözüm olarak spor yapılması öneri edilmektedir. Buna ilave olarak beslenmeye dikkat ederek bu sorunu çözmenizde etkili olacaktır. Çünkü beslenmede iltihaplanmayı önleyen gıdalar, kemik ve eklemleri güçlendiren gıdaları tüketerek bu meselenin oluşmasını önleyebileceksiniz.

Romatizmaya İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Adale Romatizması - İltihaplı Eklem Romatizmaları - DoktorTakvimi.com


1: Balık
Omega -3 yap asidi ve protein açısından zengin olan balık çeşitleri kemik ve eklemleri güçlendirecek, kandaki toksinlerin atılmasına yardım edecektir. Bu sayede ağrıların oluşumu engellenecektir.

2: Zencefil
Metabolizmayı hızlandıran ve vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olan zencefil romatizma sorunu için tüketilebilecek en etkili gıdalar arasında bulunmaktadır.

3: Yumurta
Kusursuz bir gıda olarak nitelendirebileceğimiz yumurta kıymetli besin maddeleri ile vücudun genel mineral ihtiyacını karşılar. Bu da genel sağlığınızın iyileşeceği manasına gelir. Günlük en az 2 yumurta tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

4: Sakatat
Sakatatlar, et, ciğer bol bol tüketmeliyiz. Kemik, eklem ve kasları güçlendiren kıymetli besin maddeleri, protein ve kemiklerin üretiminde görev alan pek çok enzim içerir. Bu yüzden et ve sakatat tüketimi önemlidir.

5: Kemik Suyu
Ete yakın bir gıda olan kemik suyu özellikle kemik ve kas sistemi için kıymetli mineral maddeler içerir. Bu yüzden sağlam kemik ve eklemler için kemik suyu şart. Yaz kış bol bol içmenizi Canan Karatay hanım da öneri ediyor.

Son Olarak:

Ekmek, margarin, kızartılmış ürünler, kola gibi asitli içeceklerden uzak durmalısınız.
Mutlaka spor yapmalı günlük en az 30 dakika yürümelisiniz.
Güneş ışığıdan faydalanmaya çalışın. D vitamini eksikliği de romatizmaya sebep olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.