Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Göz Seğirmesi Blefarospazm Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi

30.12.2020
2.474
Göz Seğirmesi Blefarospazm Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi

Bir çok kişinin şikayet ettiği konulardan bir tanesi olan göz seğirmesi genel itibari ile sol gözde daha çok rastlanır. Göz kapağının istemsizce titremesi, hareket etmesi olarak belirlenebilir. Tıp dilinde blefarospazm olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak kısa süreli titremeler bazı kişilerde saatlerce sürmektedir. Şimdi konuyla ilgili detaylara girelim.

Göz Seğirmesi Blefarospazm Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Birden fazla nedeni olarak. Beslenme ya da fiziksel olarak etkilerden dolayı sonuçlanabilir. Bu yüzden bu sorunu yaşamakta olanlar evvela kan testi yaptırıp vitamin ya da mineral eksikliğinin olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Şimdi sebeplerine geçelim:

Göz Seğirmesi Blefarospazm Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi

1: D vitamini Eksikliği

D vitamini vücut ve kemik yapısı için değerli olduğu gibi kas sistemi için de gereklidir. Çünkü kasların içinde kalsiyum bulunmaktadır. Kasların kasılıp gevşemesi esnasında kalsiyum hareket eder. D vitamini ise bu hareketlerde kontrol görevi vardır. Dolayısıyla göz kaslarının da D vitamini eksikliği var ise bu titremeler olabilir. Kasların istemsiz hareket etmesi meydana gelmesine sebep olabilir.

D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi -  Sağlık Haberleri

2: Uyku Sorunları

Az ya da yetersiz uyku da bu soruna yol açabilir. Göz kaslarının uzun süre çalışması ve yeterince dinlenememesi nedeniyle de bu sorunlar oluşabilir. Günlük minimum 6 saatten az uyuyorsanız göz seğirmesi bu nedenden meydana gelebilir. Uyku ile beraber yorgunluk da bu konu da önemlidir. Çok yorgunsanız yine bu göz kaslarınızı etkileyebilir.

Uyku bozukluğu için hangi bölüme/doktora gidilir? - Sağlık son dakika  haberler

3: B12 Vitamini Eksikliği

Vücut için en önemli vitaminlerden biri B12 dir. B12 eksikliği göz seğirmesine nedeniyet verebilir. Çünkü bu vitamin hücrelerde sinir sistemini kontrol eder. Eğer eksiklik var ise sinir sistemi yetersiz ve dengesiz çalışır. Bu da yine göz kapağında titremelere sebep olabilir.

B12 (Kobalamin) Vitamin Eksikliği Tedavi Edilmezse Ne Olur? / B12 Eksikliği  Psikolojik Belirtileri Nelerdir?


4: Magnezyum Eksikliği

Yine B12 ye benzer olarak magnezyum minerali de sinir sisteminde görev alır. Bu mineralin eksikliği de gözlerde seğirmeye sebep olabilir.

Magnezyum eksikliği nedir? Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? -  Sağlık Haberleri

5: Uzun Süre Elektronik Cihaza Bakılması

Yaptığımız ufak çaplı araştırmalar sonucu sorunu yaşamakta olan kişilerin ortak noktası telefon ya da bilgisayarla uzun süre bakılması olduğunu gördük. Bu tür cihazların ekranlarında mavi ışık olarak tabir edilen zararlı iyon saçan ışık tipleri vardır. Bu ışıklar gözü yorar, korneayı yorar. Uzun süre yorulan göz ve göz kasları seğirmeye sebep olabilir.

Ekrana Bakma Süremiz Bir Hâyli Yükseldi: Ne Yapmalıyız?

6: Aşırı Çay ve Kahve İçmek

Aşırı çay ve kahve içmek dolaylı olarak göz seğirmelerine sebebiyet verir. Çünkü çay ve kahvede bulunan kafein B12 vitamini ve bazı minerallerin emilimini azaltır. Bunun neticesinde da sinirsel sistemde aksaklıklar görüler ve olumsuz etkilere yol açabilir. Kahveyi günlük aralıklarla 2 fincanı geçmeyin. Çayı ise limonlu içmenizi tavsiye ediyoruz.

Çay ve kahveyi çok tüketenler aman dikkat! - Sağlık Haberleri
Göz Seğirmesi Titremesi Nasıl Önlenir? Nasıl Tedavi Edilir?

Göz seğirmesi neden olur, nasıl geçer?
Mutlaka kan testi yaptırın. Vitamin ya da mineral eksikliği var mı kontrol edin. Eğer D vitamini, B12 ve magnezyum eksikliğiniz var ise doktora gerekli durumu bildirin.
Uzun süre bilgisayar ya da cep telefonu ekranlarına bakmayın.
Uykunuzu düzene sokun.
Eğer bilgisayar başında çalışıyorsanız 30 dakikada bir gözlerinizi belli süre kapatarak dinlendirin.
Göz damlası kullanarak gözlerin kurumasını önlemeye dikkat edin.
Stresten uzak durmaya dikkat edin.
Göz seğirmesi korkulacak ciddi bir sorun olmasa da erkenden önlem almakta fayda var. Burada belirttiğimiz maddelere dikkat ederek sorunu kısa bir süre içinde çözebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.