Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

BAŞ AĞRINIZA GÖRE HANGİ HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN

29.12.2020
7.903
BAŞ AĞRINIZA GÖRE HANGİ HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN

Hepimiz bazen baş ağrısı çekeriz ve kurtulmanın en kolay yolu bir muz yiyip üzerine su içmektir. Eğer bu yöntem işe yaramıyorsa biraz daha zorlu bir ağrıyla uğraşıyoruz demektir.

 

 

Peki, ne tür baş ağrıları var? Hangisi neyin nedeni? Bu soruların cevabını siz de merak ediyorsanız, içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Genel olarak 4 tip vardır ve bazılarını bir ilaç almayla ne yazık ki geçiremezsiniz. Bu nedenle size farkı yöntemler göstereceğiz.

SİNÜS AĞRISI

BAŞ AĞRINIZA GÖRE HANGİ HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN 1

Sinüzit hastasıysanız bu ağrıyı yakından tanırsınız. Sinüslerdeki iltihaplanmalar ciddi ağrılara sebebiyet verir. Yanaklar, alın ve göz bölgesinde ağrı hissedersiniz. Ayrıca ateşiniz de çıkar.

Tedavi: Bol sıvı tüketin, bol bol C vitaminli meyve ve sebzeler yiyin. Sıcak bir çorba da yardım edecektir. Yeşil çay da sinüzit ağrılarını hafifletmesiyle bilinir. Denemekten zarar gelmez.

GERGİNLİK AĞRISI

Genel ağrı çeşididir. Vücudunuz ağır stres atındayken özellikle şakaklarınızı zonklatan bu ağrı başınızın üst kısmında belirir ve oradan şakaklarınıza yayılarak size zor saatler yaşatır. Hatta aşırı durumlarda mide bulantısına ve kusmaya kadar götürebilir.

 

BAŞ AĞRINIZA GÖRE HANGİ HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN 3

Tedavi: Nane yağıyla başınıza masaj yaparak ağrıyı rahatlatabilirsiniz. Bir bardak sıcak zencefil çayı da yardım edecektir.

KÜME AĞRI

BAŞ AĞRINIZA GÖRE HANGİ HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN 5


Genellikle kadınlarda görülen bu tip ağrılar başınızda kümelenmiş farklı bölgelerin ağrımasından ötürü bu isimle anılır ve bir anda şiddetli bir biçimde başlamasıyla bilinir.

Tedavi: Acı biber kremini burun deliklerinize uygulayarak sinir uçlarını uyuşturun ve kendinizi rahatlatın.

MİGREN

BAŞ AĞRINIZA GÖRE HANGİ HASTALIĞINIZ OLDUĞUNU ÖĞRENİN 7

25-55 yaş arası insanlarda görülen en can sıkıcı ağrılardan birisidir. Baş dönmesi, mide bulantısı, ışık hassasiyeti ve daha pek çok soruna neden olan bu ağrılar başınızın üzerinden başlar ve aşağı doğru yayılır.

Tedavi: Migren hastaları omega 3 yağ asitleri ve b12 vitamini kullanımının faydalarından sıklıkla bahsetmektedir.

Ayrıca düzenli egzersiz yaparsanız da migren ağrılarınız azalacaktır. İlaçlara bağımlı olmaktansa vücudunuzun kendini iyileştirmesine izin vermek daima çok daha iyi bir alternatiftir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.