Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

SİZDE DE VARSA ACİLEN DOKTORA GİDİN

27.12.2020
3.059
SİZDE DE VARSA ACİLEN DOKTORA GİDİN

Sizin de dilinizde böyle bir belirti varsa vakit kaybetmeden kulak burun boğaz doktoruna muayene olun. Kulak ve Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, dilde görülen yaraların, ‘dil k-a-n-seri’ için ilk işaretler olabileceğini belirtti.

SİZDE DE VARSA ACİLEN DOKTORA GİDİN 1

Dikkatli bir muayene ve biyopsi ile hastalığın erken teşhisinin mümkün olduğunu belirterek Alpay, “Vücudun pek çok dokusunda olduğu gibi dilde de t-ü-m-ör görülebilir.

Dil k-a-n-s-eriyle ilgili açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, çoğunlukla sigara ve alkol kullanımının tetiklediği dil kanserlerinin en dikkat çekici belirtisinin dilde görülen yaralar olduğunu söyledi.

Diğer k-a-n-s-er türlerinde olduğu gibi dil k-a-n-s-erinde hiç şüphesiz genetik faktörler etkilidir. Dil k-a-n-serinin belirtisi sadece dil üzerinde meydana gelmez. Boğaz kısmında meydana gelen geçmeyen şişlik ve yutkunurken meydana gelen yanma hissi dil k-a-n-serine işaret ediyor olabilir. Ağrı yoğunluğuna ve süresine dikkat edin. Bir haftadan uzun sürerse ve dilinizdeki lekeler gibi başka semptomlar da görürseniz, muhakkak bir doktora görünmelisiniz.

SİZDE DE VARSA ACİLEN DOKTORA GİDİN 3

Ağız çevresinde ve ağzın iç kısmına yayılan yaralar çoğu zaman önemsenmez. Ancak bu yaraları görmezden gelmemek gerekmektedir. Eğer ağız dışında ve iç kısmında sürekli olarak yaralar meydana geliyorsa ve ilaç tedavisine de cevap alamıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

Ağzınızda kanlı bir tat almaya başladıysanız ve birçok ürün kullanmanıza rağmen ağız kokusunu geçiremiyorsanız uzman bir hekime görünmeniz gerekebilir.

SİZDE DE VARSA ACİLEN DOKTORA GİDİN 5

Yapılan araştırmalar sonucunda dil k-a-n-s-erinin erkeklerde daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Dil k-a-n-seri çok sinsi seyirli bir hastalıktır ve t-e-hlikeli hale gelmesi uzun yıllar sürmektedir. Bu nedenden dolayı en erken evrede tanımak oldukça önemlidir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.