Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

SAĞLIK MAALESEF Kİ BU RAHATSIZLIK HER 10 KİŞİDEN BİRİNİ ETKİLİYOR!

27.12.2020
2.112
SAĞLIK MAALESEF Kİ BU RAHATSIZLIK HER 10 KİŞİDEN BİRİNİ ETKİLİYOR!

İnsanların hayatları boyunca bir kere yaşadıkları huzursuz ayak sendromunun nedenleri ve tedavisi hakkında işinize çok yaracağına inandığımız haberimizi dikkatle okuyun. İşte her 10 kişiden 1’ini etkileyen huzursuz ayak sendromu..

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz ayak sendromu (RLS) nedir? Belirtileri nelerdir? RLS nasıl hissettiriyor?

SAĞLIK MAALESEF Kİ BU RAHATSIZLIK HER 10 KİŞİDEN BİRİNİ ETKİLİYOR! 1

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?

Huzursuz bacak sendromu (RLS), bacaklarını hareket ettirmek için kuvvetli bir dürtüye sebep olan bir bozukluktur. Bacaklarda genelde, onları hareket ettirerek biraz iyileşen fakat hoş olmayan bir duygu vardır. Bazen kollar da etkilenebilir. Duygular genelde istirahat halindeyken olur ve bu sebeple uyumak zor olabilir.

Bacakları hareket ettirmek veya yürümek genelde rahatsızlığı hafifletir ancak hareketler durduğunda duyular sıklıkla tekrar eder. RLS uyku bozukluğu olarak sınıflandırılır, çünkü semptomlar dinlenirken ve uyurken tetiklenir ve bir hareket bozukluğu olarak insanlar semptomları hafifletmek için bacaklarını hareket ettirmeye zorlanırlar. Bununla beraber, nörolojik duyusal bozukluk olarak da tanımlanır.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ
RLS bir uyku bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır.

Bir kişi uçak veya sinema gibi kapalı bir alanda ve uyanık olduğunda da belirtiler oluşabilir.
RLS’de kişi uykuveyalmak ve uykuyu sürdürebilmekte zorlandığından gün boyunca yorgun hisseder. Bunun öğrenme, iş, konsantrasyon ve rutin görevler ve faaliyetler üstünde etkisi olabilir.
Uykunun yeterli olmadığı zamanlarda ruh halinde dalgalanmalar, sinirlilik, depresyon, zayıflamış bağışıklık sistemi ve diğer fiziksel ve sağlık problemleri görülebilir.

RLS NASIL HİSSETTİRİYOR?

SAĞLIK MAALESEF Kİ BU RAHATSIZLIK HER 10 KİŞİDEN BİRİNİ ETKİLİYOR! 3

RLS’li bir insanın bacaklarında ve bazen kollarında tuhaf ve hoş olmayan bir his vardır ve onları hareket ettirmek için güçlü bir dürtü vardır. İnsanlar bu duyguları şöyle tanımlamışlardır:

 • ağrıyan
 • yanan
 • emekleme
 • sürünen
 • elektrik çarpmasına benzer
 • kaşıntı
 • asılarak
 • karıncalanma

Rahatsızlığı gidermenin tek yolu bacakları hareket ettirmektir. Sadece gece boyunca değil, birey dinlenirken ya da inaktif olduğunda duyumlar ortaya çıkar. Semptomlar genellikle akşamları ve geceleri kötüleşir ve sabahları kısa bir süre için rahatlayabilir.

RLS TEDAVİSİ

SAĞLIK MAALESEF Kİ BU RAHATSIZLIK HER 10 KİŞİDEN BİRİNİ ETKİLİYOR! 5

Sıcak banyolar semptomları hafifletmeye yardımcı olur. RLS semptomlarını yönetmede sıkıntı çekiliyorsa bazı i-laçlar tavsiye edilebilir.

İ-LAÇLAR

İ-laçlar ancak şu durumlarda iyileşmeye yardımcı olabilir:

 • Demir: Demir ile takviye düşük demir seviyesi olan kişilere yardımcı olabilir. Bu da semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Alfa 2 agonistleri: Bunlar birincil RLS vakalarında yardımcı olabilir, ancak uyku sırasında periyodik bacak hareketlerini etkilemeyecektir.
 • Ağrı kesici i-laçlar: Non-steroid anti-inflamatuar i-laç olan (NSAID) ibuprofen hafif semptomlara yardımcı olabilir.
  Antikonvülsanlar: Bunlar ağrı, kas spazmları, nöropati ve gündüz semptomlarını tedavi eder. Neurontin ya da gabapentin, popüler bir antikonvülzandır. (epilepsi nöbetleri, bipolar bozukluk, nöropatik ağrı gibi durumların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılacak olan i-laç grubu)
  Benzodiazepinler: Bunlar, kalıcı ve hafif semptomları olan insanlara RLS’nin etkilerinden uyum sağlamada yardımcı olan yatıştırıcı i-laçlardır. Restoril ya da temazepam, Xanax ya da alprazolam ve Klonopin ya da klonazepam örnekleridir.
  Dopaminerjik ajanlar: Bu i-laçlar beyinde bir nörotransmitter olan dopamin seviyelerini yükseltir. RLS ile ilişkili hoş olmayan bacak hislerini tedavi edebilirler. Levodopa ve karbidopa yaygın dopaminerjik ajanlardır.
  Dopamin agonistleri: Bunlar ayrıca beyin dopamin seviyelerini arttırır ve hoş olmayan bacak hislerini tedavi eder. Bazı hastalarda levodopa ile daha fazla yan etki bildirilmesine rağmen, yaşlı hastalarda olumsuz etkilere neden olabilirler.
  Opiatlar: Acıyı tedavi et ve RLS semptomlarını rahatlatabilir.
  Diğer i-laçlar başarısız olduğunda doktorlar bunları reçete edebilir. Kodein ve propoksifen düşük dozlu opiatlar iken, oksikodon hidroklorür, metadon hidroklorür ve levorfanol tartarat yaygın yüksek doz opiatlardır.
  Parkinson ve epilepsi i-laçları : kimi zaman istemsiz hareketleri azaltabildikleri için RLS’de kullanılır.
  Altta yatan bazı koşullar RLS’yi tetiklerse ve bu şartla tedavi edilirse, RLS azalabilir veya bitebilir. Bu genelde demir eksikliği ve periferik nöropati ile alakalı durumdur.
 • HUZURSUZ AYAK SENDROMUNUN ÇEŞİTLERİ

  SAĞLIK MAALESEF Kİ BU RAHATSIZLIK HER 10 KİŞİDEN BİRİNİ ETKİLİYOR! 7

  İki ana tip RLS vardır: Primer veya idiyopatik RLS. İdiyopatik, sebebin bilinmediği anlamına gelir. En yaygın tiptir ve aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.