Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KARIN AĞRISI DEYİPTE GEÇMEYİN..

27.12.2020
723
KARIN AĞRISI DEYİPTE GEÇMEYİN..

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, mide ağrısına pek çok faktörün neden olduğunu, bunlar arasında kalp krizinin de yer aldığının asla unutulmaması gerektiğini söyledi. Kalp krizinin, hayatı t-ehdit edici çok ciddi bir sağlık sorunu olduğunun artık herkes tarafından bilindiğini kaydeden Gümürdülü, bu yüzden kalp krizi ve belirtilerinin çok iyi tanınması gerektiğini ifade etti.

KARIN AĞRISI DEYİPTE GEÇMEYİN.. 1

Kalp krizinin, her zaman ağır, ezici göğüs a-ğrısı ile gerçekleşmediğinin altını çizen Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, “Belirsiz mide a-ğrısı, hazımsızlık ya da mide ekşimesi de kalp krizi habercisi olabilir. Mide a-ğrısına neden olan birçok faktör vardır. Ama kalp krizinin de midede ağrıya neden olduğunu unutmamak gerekir” dedi.

KARIN AĞRISI DEYİPTE GEÇMEYİN.. 3

Kalp krizinin genellikle koroner arterde oluşan bir k-an pıhtısı nedeniyle oluştuğunu belirten Gümürdülü, “Bu k-an pıhtısı kalp kasına k-an gelmesine engel olur ve kalpte ağrı, kramp ve sıkışmaya neden olur. Bireyler ise bu durumu göğüste sıkışma olarak hissederler. Fakat bu ağrı yayılıcı olabilir.

KARIN AĞRISI DEYİPTE GEÇMEYİN.. 5

Boyun, omuz, kol ve yazımızın konusu olan mide a-ğrılarına yol açabilir. A-ğrı gerçekten kalpte olmasına rağmen, bu ağrı karın ya da midedeki bir bölgeye yayılabilir. Böyle semptomlar ciddidir ve acil önlem alınmasını gerektirir. Kalp krizi durumlarında göğüs a-ğrısı olmadan da midede ağrı gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

KARIN AĞRISI DEYİPTE GEÇMEYİN.. 7

Gümürdülü, devam eden hafif veya orta şiddette mide ağrılarında mutlaka doktora başvurulması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Kalp krizi belirtileri çoğu insanda belirsiz huzursuzluk, sinirlilik veya korkuya neden olur. Eğer bu duygularla birlikte ani veya şiddetli mide ağrısı; soğuk terleme; bayılma, baş dönmesi ya da sersemleme; yorgunluk veya halsizlik; bulantı ve kusma; omuz, boyun, kol, sırt, diş veya çene a-ğrısı; göğüste ağrı, basınç, sıkılma veya her türlü rahatsızlık hissi; nefes nefese kalma gibi nefes problemleri; terli, soluk soğuk veya nemli cilt gibi belirtiler bulunuyorsa mutlaka acil yardım alınmalı.”

KARIN AĞRISI DEYİPTE GEÇMEYİN.. 9

Çoğu kimsenin mide ağrılarını önemsemediğinden kalp krizinden şüphelenmediğini kaydeden Gümürdülü, “Durum kalp krizi ile ilişkili ise kalıcı kalp hasarı ve hayatını kaybetmeye neden olabilir. Bu gibi durumlarda hemen ambulans çağırın. Sebebini bilmediğiniz mide ağrısını hiçbir zaman zararsız bir sorun olarak düşünmeyin” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.