Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KALPTE ANİ HIZLANMALAR VE YAVAŞLAMALAR OLUYORSA?

27.12.2020
1.414
KALPTE ANİ HIZLANMALAR VE YAVAŞLAMALAR OLUYORSA?

Kalbin sağlıklı bir insanda 60-100 kez arasında attığını ve bu durumun kişinin efor durumuna göre değiştiğini anlatan Alyan, “Kalpte ani hızlanmalar ve yavaşlamalar oluyorsa, kalp yerinden çıkacakmış gibi hissediliyorsa ve kişi bu süreçte kendini rahatsız hissediyorsa ‘kalp ritim bozukluğu’ denilen ‘aritmi’ üzerinde durulabilir.

Kişi koşarken, heyecanlanırken, duygusal travma yaşarken veya stres altındayken kalp atışları normal olarak hızlanır. Ancak hiçbir sebep yokken aniden kalp atışının hızlandığı hissediliyorsa, mutlaka uzman görüşü alınmalıdır” dedi.

KALP ÇARPINTISININ NEDENİ ARAŞTIRILMALI

KALPTE ANİ HIZLANMALAR VE YAVAŞLAMALAR OLUYORSA? 1

Çarpıntı şikayeti olan kişilere aritmi tanısı koymanın mümkün olduğunu anlatan Alyan, “Bu yüzden aritmi şikayeti olan hastaların kapsamlı bir kalp muayenesinden geçmeleri önerilir. İlk aşamada EKG (elektrokardiyografi) çekilerek ritim bozukluğuna ilişkin bir işaret olup olmadığı incelenir. Ardından tiroit hastalıklarında da ritim bozukluğu görülebileceğinden hastaya kan tahlilleri uygulanır. EKO ile de kalbin ve kapaklarının yapısında bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir.

Sürekli çarpıntısı olmayan ancak ara ara şikayetleri olan hastalar, 24 saatlik EKG kaydını alan holter cihazıyla takip edilebilir. Bununla günün herhangi bir saatinde olan ritim bozukluğu kaydedilerek ritim bozukluğu tanısı konulabilir” ifadelerini kullandı.

KALP ÇARPINTISINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?
Kalp çarpıntısına sebep olan faktörlere dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken Alyan, bunları şöyle sıraladı:
“Fazla miktarda kahve, kolalı içecek ya da çay tüketimi, kansızlık, kalp damarlarında tıkanıklıklar, kalp kapaklarında problemler, tiroit sorunları, düzensiz ve doktor kontrolünde olmayan ilaç kullanımları, kadınlarda menopoz öncesi dönem, vitamin eksiklikleri ve kan şekerinde düzensizlik.”

KALPTE ANİ HIZLANMALAR VE YAVAŞLAMALAR OLUYORSA? 3

YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRMENİZ GEREKİYOR”
Kalp çarpıntısını kontrol altına almak için yaşam biçimi değişikliklerinin önemli

“Stresi yönetmek, çay ve kahve tüketimini sınırlamak ve düzenli uyku bu önemler arasında sayılabilir. Çarpıntıya bayılma gibi şikayetlerin eşlik etmesi durumunda, yaşamı tehdit edici ritim bozukluklarının varlığı gündeme gelebilir. Bu durumda ilaç tedavilerinin beraberinde EPS (elektrofizyolojik çalışma) ve ablasyon tedavileri uygulanır. EPS işlemi, kasık bölgesindeki damardan girilerek kalbin içerisine yerleştirilen kablolar aracılığıyla kalbin elektriksel aktivitesi hakkında bilgi edinmek için yapılan girişimsel bir yoldur.

Ablasyon ise EPS’nin ileri aşaması olarak ayrı bir yöntemle radyofrekans (RF) dalgalarını kullanarak oluşan ısıyla kalp ritim bozukluğunun kaynaklandığı dokuları ortadan kaldırır. Diğer bir yöntem olan kriyoablasyon da kalpte ritim bozukluğuna sebep olan odakları dondurarak, sorunun ortadan kaldırılması için uygulanmakta olan bir işlemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.