Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ!

27.12.2020
7.118
KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ!

Malesef Dünyada ve Türkiye de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, her yıl yaklaşık 610 bin kişi kalp hastalıkları ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Hem erkek hem de kadınlar yaşam tarzları ile bağlantılı olan çeşitli nedenlerden dolayı kalp hastalığından etkilenirler. Ancak, bizi kalp rahatsızlığı hakkında bilgilendiren birçok işaret ve uyarı vardır.

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 1

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 8 YAYGIN KALP HASTALIĞI UYARISINI SİZLER İÇİN TOPLADIK

1. KOLA YAYILAN AĞRI

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 3

Birçok erkek sol kolda ağrı hissederken, kadınlar her iki kolda da aynı ağrıyı hissederler. Bunun nedeni, kalpten gelen ağrı, vücudunuzun birçok sinirine bağlı olduğundan omuriliğinize gider bu durum söz konusu olmadığında kolunuzun gerçek acı içinde olduğunu düşünür..

2. HAL BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE ÖKSÜRÜK

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 5

Öksürük çeşitli konulardan türetilebilir ve ayrıca kardiyovasküler hastalık belirtisi olabilir. Kanda bulunan pembemsi bir sıvı üreten persistan öksürük, kalp yetmezliği ile bağlantılıdır. Ancak öksürük, dispne ve ani nefes kaybı olan çok daha ciddi bir semptomun alt semptomudur.

3. ŞİŞMİŞ BACAKLAR, AYAK BİLEKLERİ VE AYAKLAR

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 7

Kalbiniz iyi bir şekilde pompalanmadığında, kan damarlarınızdaki sıvı çevre dokulara sızar ve bacaklarınız ve ayaklarınız şişme yapar. Buna periferik ödem ve kalp hastalığı olmayan birçok insanda meydana gelebilir. Fakat yine de, kalp hastalıkları hastaları arasında çok yaygın bir semptomdur ve buna çok dikkat etmelisiniz.

4. İŞTAHSIZLIK VE MİDE BULANTISI HİSSİ

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 9

Kalp hastalığından muzdarip birçok hasta, yemekte iştahsızlık ya da mide bulantısı hissi gösterir . Bunun nedeni, karaciğer çevresinde sindirim sıvısı ve uygun sindirime müdahale eden bağırsaklardır. Bu semptomlar genellikle karın ağrısı ile takip edilir eğer bunların hepsini aynı anda yaşıyorsanız hemen doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

5. AŞIRI VE SIRADIŞI ŞEKİLDE KAYGI DÜZEYLERİ

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 11

Bazı araştırmalar, yaşamlarının çok erken dönemlerinde aşırı endişeden muzdarip insanların kalp hastalığına yatkın olduklarını göstermiştir. Anksiyete, stresli bir yaşam tarzı ya da panik ve fobik kaygı gibi çeşitli bozukluklardan kaynaklanabilir. Anksiyetenin kalbinizdeki bazı etkileri artmış kan basıncı ve azalmış kalp atış hızını içerir .

6. BİLİNÇ KAYBI VEYA BAYILMA

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 13

Kalp hastaları arasında baş dönmesi ve bilinç kaybı hissetmek çok yaygındır. Kalp kanı iyi pompalamıyorsa, kan akışının tıkanmış bir arterden ya da bir valfın daralmasından dolayı tıkanmasıdır. Nefes darlığı hissederseniz ve kısa bir süre baygınlık ederseniz, hemen bir doktora başvurun ve kalbinizi kontrol ettirin.

7. CİLDİNİZİN RENK DEĞİŞİKLİĞİ

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 15

Bu en sık görülen semptomlardan biri değildir, fakat göründüğünde, kan akışının azalması, azalmış alyuvar hücrelerinden kaynaklanır ve kalbinizin gerektiği gibi kan pompalamadığının bir işareti olabilir. Şok bu semptomun ana sebebidir ve solgunluk tüm vücudunuzda veya belli bir vücut kısmında, örneğin uzuvda görülebilir. Ancak, eğer kötü hissederseniz panik yapmayın. Şok geçirip geçirmediğinizi kontrol edin veya anemi gibi başka bir sorun var mı gözden geçirin.

8. DERİ DÖKÜNTÜSÜ VEYA SIRADIŞI ETKENLER

KALBİNİZİN DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞINI GÖSTEREN 8 BELİRTİ! 17

Allerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi ve Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi tarafından gerçekleştirilen 2 ayrı araştırma projesi egzama ve zona kalp hastalığının, yüksek risk faktörleri olduğunu gösterdi. Egzamaları olanların % 48’inin yüksek tansiyon ve % 29’unun yüksek kolesterol olma olasılığı vardı. Ayrıca, zona olanların bu rahatsızlığı olmayanlara göre kalp krizi geçirme olasılığı % 59 daha yüksekti.

BONUS:

Unutmayın önlem alma herhangi önümüzdeki sorunu çözmenin anahtarıdır. Egzersizin büyük bir rol oynadığı ve sigara içmekten olabildiğince uzak kalmanın sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yardımcı olması sağlıklı bir kalple sonuçlanacaktır.Bu semptomlar her kalp hastalığında mutlaka görünmez, ancak bu rahatsızlığın en yaygın uyarı işaretlerinden bazılarıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.