Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sarımsak ve limon hakkında doğru bilinen yanlışlar

22.03.2021
2.504
Sarımsak ve limon hakkında doğru bilinen yanlışlar

Uzmanlar, limon yada sarımsak tüketmenin sağlığımıza olan yanlış malum etkilerinden bahsetti.

 

 

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Abacı, yaptığı yazılı açıklamada, hipertansiyonun birçok gelişmiş ülkede en sık görülen kardiyovasküler risk unsurü olarak öne çıktığını, Türkiye’de yaklaşık her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası bulunduğunu bildirdi.

 

 

Hipertansiyonun başka organlar bozulmadan, inme geçirmeden ne olursa olsun tedavi edilmesi gerektiğini bildiren Abacı, “Tansiyonu tespit edebilmenin neredeyse tek yolu tansiyonnı ölçmektir. Bundan dolayı orta ve ileri yaşlarda kan basıncı düzenli aralıklarla ölçülmeli.” uyarmasında bulunmuş oldu.

Büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun ise 90 mm Hg’nin üzerinde çıkmasının hipertansiyon olarak adlandırıldığını kaydeden Abacı, hipertansiyonun tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte, orta ve özellikle ileri yaş grubunun hastalığı bulunduğunu belirtti.
Limon ve sarımsak tansiyonunuzu düşürmez!

Tansiyona karşı önlem alınması icap ettiğini belirten Prof. Dr. Abacı, limon ve sarımsağın zannedildiği şeklinde tansiyonu düşürmediğini açıkladı.

 

 

Abacı, limon ve sarımsağın kan basıncı üzerinde ciddi bir tesiri olmadığına da işaret ederek, “Kan basıncı yükseldiği sırada gerginsek bu gerginliği giderecek, bizi rahatlatacak herhangi bir yaklaşım tansiyonmızı düşürür.

Örneğin, biz limon almış olduğumızda, sarımsak almış olduğumızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama hissederiz. ‘Ben limon kullandım, tansiyonum düşecek’ rahatlığı bile tansiyonu düşürür. Yoksa sarımsak ve limon şeklinde yöntemler ilaçlarla karşılaştırıldığında kan basıncında önemli bir düşme sağlamaz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.