Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Streç Film Kullanarak Ev İşlerinizi Kolaylaştırabileceğiniz 10 Yöntem

17.03.2021
1.648
Streç Film Kullanarak Ev İşlerinizi Kolaylaştırabileceğiniz 10 Yöntem

Genelde streç filmleri yalnızca yemekleri saklamak için kullanırız. Ancak bu basit plastik malzeme, taşınmanıza, mutfağınızı temiz tutmanıza ve hatta rahatsızlık verici olduğu böceklerden kurtulmanıza yardımcı olmak için de kullanılabilir.

 

 

Sizin için streç filmin hayatınızı kolaylaştıracak 10 yönünü hazırladık. Ayrıca yazının en sonunda da streç filmlerin 4 adet garip -ve bizlere göre saçma – kullanım alanlarını da bulabilirsiniz.

1. NORMAL BARDAĞINIZI DÖKÜLMEZ BARDAK HALİNE GETİRİN


Eğer bardağınızın kapağı yoksa ve yerlere bir şey dökmekten korkuyorsanız, bardağınızın ağzını streç filmle sarabilirsiniz. Streç filmin ortasından pipet sokup içeceğinizin tadını çıkarırken, yere dökülmesi konusunda da endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

 

 

2. YUMURTA HAŞLAMAK


Yumurtaları olduğu gibi suyun içerisine koyup haşlamak yerine bir kabın içerisine serdiğiniz streç filmin içerisine kırıp, sonra resimdeki gibi ağzını bağlayarak haşlayabilirsiniz. Böylece hem kabuğunu soymakla uğraşmayacaksınız hem de yumurtayı haşlarken kıvamını daha kolay ayarlayabilecekseniz.

3. KAVANOZ AÇMAK


Bir kavanoz ya da şişenin kapağı gevşemiyorsa, streç film ile sarın. Bu yöntem ellerinizin kaymasını engelleyecek ve kavanozu açmak çok daha kolay olacaktır.

 

 

4.MUTFAKTA ETRAFA BİR ŞEYLER SIÇRATMANIZI ENGELLER.


Eğer önceden mikser kullanıysanız, etrafa bir şeyler sıçratmadan mikser kullanmanın ne kadar zor olduğu hakkında fikriniz vardır. İşte bu tür dağınıklıkların önüne geçmek için mikserinizin ağzını streç film ile sarabilirsiniz.

5. BOYANIZIN KURUMASINI ENGELLEYEBİLİRSİNİZ.


Eğer evde boya yapıyorsanız ve ara vermeniz gerektiyse, fırçayı ve kavanozu plastik sargıyla sarın. Bu sayede boya yüzeyi kurulamaz ve fırça sertleşmez.

6. SİNEK YAKALAMAK İÇİN İDEALDİR.

Eğer mutfağınızda çok sayıda rahatsızlık verici olduğu sinek var ise, onlardan kurtulmak için bir bardağa sinekleri çekecek bir yiyecek koyun. Bardağın ağzını streç filmle kapatın ve üzerine resimdeki gibi küçük delikler açın. Bu sayede içeri giren sinekler dışarı çıkamayacaklardır.

7.ETLERİNİZİ DAĞITMADAN DÖVEBİLİRSİNİZ.


Etleri dövmeden önce, bir miktar streç film ile kaplayın. Bu şekilde, ayrılmış parçalar her yöne uçmaz ve tezgahınız temiz kalacaktır.

8. EŞYALARINIZI KOLAYCA TAŞIYABİLİRSİNİZ.


Küçük ve bir arada duran eşyaları taşımak bir hayli can sıkıcı olabilir. Çünkü taşıma eşyasında dökülebilirler ve hepsini tekrar bir araya koymak bir hayli uğraş gerektirebilir.

Bir arada duran eşyalarınız taşımadan önce streç filmle sıkıca kapatırsanız taşıma işlemi daha basit bir hale gelecektir.

9.MAKYAJ ÇANTANIZI DÖKÜLMELERE KARŞI KORUYABİLİRSİNİZ.


Makyaj çantanızın içerisindeki akışkan malzemelerin ağzını streç filmle kaplayarak taşıma sırasında bu malzemelerin çantanın içerisine akmasını engelleyebilirsiniz.

10. TUVALETİNİZDEKİ TIKANIKLIĞI GİDEREBİLİRSİNİZ.


Streç film yardımı ile tuvaletinizdeki tıkanıklığı giderebilirsiniz. Önce klozetinizin yüzeyini streç film ile sarın ve kenarlarını hava almayacak şekilde bantlayın. Sonra sifonu çekin. Streç film kabaracak ve çok büyük bir pompa görevi görecektir. Bu da tıkanıklığı giderecektir.
Bonus: Streç filmin enteresan kullanımları

1.AKILLI TELEFON KILIFI OLARAK KULLANMAK


Sanıyoruz bu yöntem akıllı telefonlarına banyoda bile vazgeçemeyecek kadar bağımlı olan insanlarca geliştirilmiş. Yöntem bir hayli basit: Telefonunuzu streç filme sarın ve duşa girin. Böylece telefonuz ıslanmayacaktır.

Ancak bizim tavsiyemiz, bir kaç dakikalık duş sırasında telefonlarınızı riske atmamanız yönünde olacaktır. Zaten telefon sıkıca streçe sarılı olacağından dokunmatiği çok iyi çalışmayacak ve müzik dinlemek isteseniz bile sesi çok iyi çıkmayacaktır.

2. DAHA HIZLI KİLO VERMEK


Büyük ihtimalle bu metoda önceden rast gelmişsinizdir. Vücuda streç film sarılınca daha fazla yağ yakılıp daha hızlı kilogram verileceğine dair bir inanç vardır. Ancak unutmayın; bu yöntem hemde daha fazla su kaybına neden olacaktır ve bu biçimde sağlığınız tehlikeye girebilir.

3. AYAKKABINIZI ÇIKARMADAN EVE GİRMEK


Bazı insanlar, ayakkabıları ile eve girerken, koridorda daima plastik bir streç rulosu bulundurmayı tercih ederler. Bu sayede streç, evinizi kirli ayak izlerinden uzak tutacaktır.

Ancak sanki eve girerken ayakkabıları çıkarmak daha basit bir yöntem gibi gözüküyor.

4. TABAKLARI YIKAMAYA GEREK DUYMAZSINIZ


Aslında bu yöntem, tembellikte derece atlamış olanlar için gayet uygun bir yoldur. Tabağınızı streç filmle sarıp yemeğinizi koyabilirsiniz. Yemeğinizi yedikten sonra streç filmi çıkarıp çöpe atarsınız ve tabağınız hiç kirlenmemiş olur.

Eğer yazımızı sizin için yararlı olduysa ve sizin de streç film kullanımında kendinize ait yöntemleriniz var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.