Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Belkide Mideniz Bulanacak Ama, Sümük Deyip Geçmeyin Sağlığınız Hakkında Ciddi Şeyler Söylüyor

Belkide Mideniz Bulanacak Ama, Sümük Deyip Geçmeyin Sağlığınız Hakkında Ciddi Şeyler Söylüyor

Doğru semptomları bulmak, soğuk algınlığı ya da grip için doğru teşhise ulaşmanıza yardımcı olabilir. Sümüğünüzün rengi, dokusu ve ne kadar akışkan olduğu bu nedenle önemlidir. Onlara bakarak, sağlığınızla ilgili olanları tespit edebilir, ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz..

 

 

SÜMÜĞÜNÜZÜN SAĞLIĞINIZ HAKKINDA SÖYLEDİĞİ 9 ŞEY
1.Açık ve akıcı


Net ve cıvık bir mukusunuz var ise, bu daha sağlıklı olduğunuz manasına gelir. Bu mukus türü, tozlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Burun deliklerinize girebilecek virüsler ve mikroplarla savaşan proteinler ve antikorlar içerir. Ancak kimi zaman bir alerjinin belirtisi olabilir, özellikle burnunuz kaşınıyor ve hapşırıyorsanız.

2.Açık ve kalın

Bu tip mukus, kronik bir alerjinin belirtisi olabilir. Bu durumda burun tıkanır ve nazal dokular şişmiş hale gelebilir. Bir kulak burun boğaz uzmanına gitmek probleminizi çözebilir..

3.Beyaz


Burunda nem kaybolour ve mukus beyaz bir duruma gelir. Bu soğuk algınlığı durumunda ortaya çıkar.

4.Sarı

Sarı renk soğuk algınlığının kesin bir işaretidir. Sarı renk, virüsle savaşan ölü beyaz kan hücrelerinden kaynaklanır.

5.Yeşil


Bu mukus türü de soğuk algınlığı durumunda ortaya çıkar. Vücut sisteminiz enfeksiyondan kurtulmak için yoğun bir çaba gösterir. Ancak, semptomlar 10 günden fazla sürerse, bakteriyel bir enfeksiyon olabilir bu nedenle doktora görünmelisiniz.

6.Pembe veya kırmızı


Pembe hoş bir renk olabilir, ancak kesinlikle iyi bir işaret değildir. Eğer kan akışı yarım saat sonra durmazsa muhakkak doktora görünmelisiniz.

 

 

7.Kahverengi


Burnunuzdaki kanın kuruması veya kir birikmesi sonucu böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda burun deliklerinizi deniz suyu spreyi ile temizleyebilirsiniz.

8.Siyah


Sigara içmiyorsanız ancak sümüğünüz yine de siyahsa mantar enfeksiyonunun bir işareti olabilir.

9.Yapışkan, kokmuş ve renksiz


Muhtemelen kronik sinüzit belirtisi olabilir. Boğazdaki dokuların şişmesi sebebiyle çok fazla mukus ürer, bu da sancıya neden olur. Virüslere karşı antibiyotikler ya da diğer tedaviler işe yaramazsa muhakkak kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekir.

Bonus


Beyaz, yeşil ya da sarıysa, muhtemelen burun akıntısı yaşıyorsunuz demektir. Cıvık bir dokuysa soğuk algınlığı ya da enfeksiyonların gerçek bir belirtisidir. Semptomlar 2 haftadan uzun sürerse muhakkak doktora görünmelisiniz. Yeşil veya nerdeyse siyah olursa, muhakkak bir doktora görünmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.