Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Suyunu İçerseniz Vücuttaki İltihabı Atıyor

10.03.2021
1.382
Suyunu İçerseniz Vücuttaki İltihabı Atıyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu özellikle narın suyunu sıkıp içmek yerine bir büyük narın yarısını tüketmenin çok daha fazla fayda sağladığını belirtip, narın bilinmeyen faydalarını açıkladı.

 

 

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ
İçeriğindeki Punicalagin ve Punicic asit narın yüksek antioksidan aktiviteye sahip olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar nar ve nar suyunun, yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğunu gösteriyor. Bu antioksidanlar stres, yanlış beslenme ve çevredeki olumsuz şartların vücudumuzda yarattığı hasarı engellemeye yardım ediyor

ANTİ-ENFLAMATUAR ETKİLİ

Kronik enflamasyon kalp ve damar hastalıklarından Alzheimer’a, kanserden tip 2 diyabete dek pek çok hastalığın öncüsü. Nar büyük ölçüde punicalaginlerin antioksidan fonksiyonları sayesinde anti-enflamatuar etki gösteriyor. Vücudumuzdaki iltihabı azaltmak için düzenli nar tüketimi iyi bir seçenek.

KANSERE KARŞI KORUYUCU


Narın içindeki antioksidan maddeler kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatabiliyor ya da durdurabiliyor. Özellikle meme, kolon ve prostat kanseri oluşumunu engelleme üzerine olumlu sonuç veren araştırmalar var.

KAN BASINCINI DÜŞÜRMEYE YARDIMCI

Nar ve nar suyu içeriğindeki polifenoller sayesinde enzim aktivitelerini düzenleyip damarlarda genişleme ve tansiyonda düşme sağlayabiliyor. Kolesterol düzeylerini etkileyerek damarları ve kalbi koruyucu etki gösteriyor.

HAFIZA DOSTU


Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu “California Üniversitesi’nde yapılan çalışmada 4 hafta boyunca düzenli nar/nar suyu tüketen kişilerin sözel-görsel hafıza görevlerini çok daha iyi yapmış oldukları ve hafıza ile alakalı testlerde daha başarılı oldukları görülmüştür” diyor.

YAŞLANMA KARŞITI
İçeriğindeki antioksidanlar ve urolithin A isimli bileşen sayesinde vücudumuz kasları meydana gelebilecek hasarlara karşı daha rahat koruyabiliyor. Doku hasarı en aza iniyor. Bu da hem vücutta hem ciltte yaşlanmayı geciktiriyor.

ÜREME SİSTEMİNDE OLUMLU ETKİLİ

Oksidatif strese karşı koruyucu etkisi sayesinde yumurta ve embriyo koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini de arttırmaya yardım ediyor.

KİLO KORUMADA ETKİLİ


Nar hem gözü hem karnı doyuran bir meyve. Yarım kase nar yalnızca 72 kalori. Bununla beraber 3.5 g diyet lifi içeriyor. Bu diyet lifleri hem tokluk sağlıyor hem de bağırsak sağlığımızı koruyor.

EGZERSİZ İÇİN ENERJİ KAYNAĞI


Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu “Nar, diyette doğal nitrat alımını sağlamayı başaran bir meyve. Nitratların kan basıncını düşürebilme etkisi olduğu gibi enerji üretimini sağlamayı başaran mitokondrilerin etkinliğini de arttırarak fiziksel performansı arttırabildiği görülmüştür” diyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.