Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doğal Kemoterapi Etkisi Yaratan Şifa Kaynağı Bitki

08.03.2021
823
Doğal Kemoterapi Etkisi Yaratan Şifa Kaynağı Bitki

Merhem ve çay olarak tüketilen çekem otu asırlardır çeşitli hastalıklar da şifa diye kullanılmaktadır. Birtakım kanser ilaçlarında bile kullanıldığı söylenen çökem otunun faydalarını duyunca siz de çok şaşıracaksınız.

 

 

İŞTE ÇÖKEM OTUNUN DAHA ÖNCE DUYMADIĞINIZ FAYDALARI..
ÖKSE OTU


Ökse otu olarak da bilinen çökem otunun, çeşitli hastalıklara iyi gelmesi ve şifa amaçlı kullanılması açısından son dönemlerde bir hayli popüler hale geldi. Genellikle Türkiye Bulgaristan ve Arnavutluk’ta yetişen çökem otunun iyi geldiği hastalıklara siz de çok şaşıracaksınız.

ANTİ BAKTERİYEL

Üst solunum yolu hastalıklarını sıklıkla yaşamakta olan kişilerin düzenli şekilde tüketmesi gerekli olan bir çaydır. İçerdiği ferahlatıcı ve anti bakteriyel maddeler sayesinde boğazdaki enfeksiyona sebep olan zararlı hücrelerin sayısını azaltır.

KANSERLİ HÜCRELERİN YAYILMASINI ENGELLEDİĞİ


Yapılan incelemelerde çökem otunun kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ve kötü huylu tümörlerin küçülmesini sağlamış olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kanser ilaçlarının içeriğinde de çökem otunun olduğu söylenmektedir.

SIVI KAYBINI ÖNLER

Bazı gıdaların neden olduğu ishal rahatsızlığı sırasında da tüketilmesi hem sıvı kaybını önler hem de bağırsaklarda ishale neden olmuş hücrelerin sayısını azaltır.

EN UYGUN KULLANIM ŞEKLİ


Kullanım açısından çökem otu, en sık şekilde çayı yapılarak tüketilir. Çiğ olarak tüketilmesi nöbetlere neden olduğundan uzmanlar tarafından önerilmeyen bir yoldur. En uygun kullanım biçimi, kurutulmuş şekilde alınan çökem otunu kaynar su içerisinde bekletip, süzdükten sonra çayını içmektir. Çökem otunun yaprak ve sap kısmı tüketilebilir nacak meyveleri zehirlidir ve ağız yolu ile tüketilmesi halinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.