Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

15 Dakikada Evinizi Ter Temiz Yapacağınız Etkili Yöntem

28.02.2021
1.008
15 Dakikada Evinizi Ter Temiz Yapacağınız Etkili Yöntem

Ev işlerini yapmak gün boyu sürebilir. Bir yeri temizlersiniz ve daha sonra diğer bir yerin kirli olduğunu fark edersiniz. Zamanınızı ve sinirlerinizi koruyup daha az enerji ile evinizi temiz tutmak mümkün. Her yerin tertemiz olmasını çok seviyoruz ancak bütün 1 hafta sonunuzu da bunun için harcamanızı istemiyoruz. Bu yüzden evinizi birkaç dakikada temizleyebileceğiniz bu metotları sizin için topladık!

 

 

15. SIVI YAĞ, GRES YAĞIYLA BAŞ EDEBİLİR.
Size biraz tuhaf gelebilir ancak sıvı yağ, gres yağını kolaylıkla çıkartabiliyor. Kağıt havluya birkaç damla sıvı yağ dökün ve fırınınızı bu kağıt havluyla silin. Yüzeyin hemen tertemiz olduğunu göreceksiniz.

14. YÜZEYLERİN PARLAK OLMASI İÇİN CİLALAYIN.


Krom kaplama yüzeylerin parlamasını istiyorsunuz elinize bir havlu alın ve birkaç damla bebek yağı kullanarak bu yüzeyleri silin.

 

 

13. ÜTÜYÜ TEMİZLEMEK.


Tuz size bu durumda yardımcı olabilir. Bir havlunun veya kağıt havlunun üzerine tuzu dökün ve ısıttığınız ütüyü tuzun üstünde gezdirin. Yaptığımız araştırmaya göre ütünüzdeki tüm kirler yok olacak.

12. EĞİLMEMEK İÇİN BİR SÜPÜRGE KULLANIN.
Örneğin küvetinizi elinizle fırçalamak yerine süpürge kullanın. Temizlik maddesini küvetin yüzeyine dökün ve birkaç dakika bekletin ve süpürgenizle yüzeyi ovalayın. Bu yöntem özellikle de eğilmekte problem yaşamakta olan yaşlı insanlar için fazlası ile kullanışlı.

11. TUVALET İÇİN TEMİZLİK MALZEMELERİ.

Biraz zaman kazanabilmek için tuvalette kullanacağınız temizlik malzemelerini yüzeye döküp birkaç dakika bekleyin sonrasındada fırça ile ovalayın.

10. BİRAZ YUMUŞATICI EKLEYİN.
Yerleri silmeye başlamadan evvel suyunuza birazcık çamaşır yumuşatıcısı ekleyin. Böylece zeminleriniz daha uzun süre temiz kalacaktır.

9. TOZ BEZİ YERİNE KAHVE FİLTRESİ.
Kahve filtreleri, televizyon ve bilgisayar monitörü gibi yüzeylerin tozunun alınmasında bir hayli etkilidir. Tüm kiri alırken ekranlarda ve mobilyalarda tek bir çizik bile oluşturmaz.

8. FIRÇA KULLANIN.
Biblolar gibi küçük objeleri temizlerken resim fırçasını kullanabilirsiniz. Böylece en zor alanlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

7. ÇÖP KUTUSUNUN İÇİNE GAZETE KOYUN.

Çöp poşetinizin içerisine bir gazete yerleştirin. Gazete çöpün içerisindeki tüm sıvıyı emecek ve bu şekilde çöpünüz hep kuru kalabilecektir.

6. YER BEZİ OLARAK ESKİ ÇORAPLARINIZI KULLANIN.


Havlu çoraplar yerleri silerken kolayca kiri ve tozu temizleyebilir. Paspasınızın üzerine bir havlu çorabı geçirin, yerleri silin ve çorabı çamaşır makinesinde yıkayın.

5. YATAĞINIZI TOPLAMAYIN.


İyi haber! Uyanınca yatağınızı toplamamanız sizin için çok daha iyi. Bilindiği üzere uyurken terleyip ıslattığınız yatağınızın üzerini örttüğünüz zaman “ev tozu akarlarının” üremesi için kusursuz bir ortam oluşturmuş oluyorsunuz. Eğer alerji olmak istemiyorsanız yatağınızı toplamayın.

4. MOBİLYA CİLASINI UNUTMAYIN.
Birçok insan cilayı işe yaramaz olarak görür ancak kesinlikle yanılıyorlar. Yapılan cila neticesinde mobilyalarımız daha az toz tutar ve bu sayede sık sık temizlik yapmamıza lüzum kalmaz.

3. BUZDOLABI RAFLARINI PLASTİK KAĞITLARLA KAPLAYIN.
Eğer rafları plastik kağıtlarla kaplarsanız dolabınızın içini devamlı temizlemek mecburiyetinde kalmazsınız, yalnızca, arada bir bu örtüleri değiştirmeniz gerekir.

2. BANYO DUVARLARINI ISLAK BIRAKMAYIN.
Duş aldıktan hemen sonra bir çekçek yardımı ile duvarlarınızdaki suyu alın. Bu yöntem sayesinde her defasında duvarlarınızdan kurumuş su ve sabun lekelerini çıkartmak için dakikalarca uğraşmayacaksınız.

1. MATKABA BİR FIRÇA YERLEŞTİRİN.
Bu yöntem sayesinde en kirli noktaları bile kolaylıkla temizleyebileceksiniz. Enerjinizi ve vaktinizi korumasının beraberinde evinizin pırıl pırıl parlamasına da yardım edecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.