Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vitamin eksikliğini yüzünüzde gösteren 5 işaret

11.01.2021
54
Vitamin eksikliğini yüzünüzde gösteren 5 işaret

Yorgun, halsiz hissettiğimizde ya da sık hastalandığımızda vitaminsiz kaldığımızı düşünürüz. Peki, yüzümüzde bir takım değişikliklerin de vitamin eksikliğine neden olduğunu biliyor muyuz? Yüzümüzde meydana gelen akne kuruluk bir takım sağlık sorunlarına işaret edebilir ve vitamin eksikliği yaşadığınızı gösterebilir. İşte yüzünüzde vitamin eksikliğini gösteren 5 işaret.

 

 

Cildimizde ara sıra çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalırız. Ancak bu sorunların çoğunlukla bir sağlık problemi olduğunu düşünemeyiz. Peki yüzümüzde meydana gelen değişimlerin ciddi vitamin eksikliğine işaret ettiğini ve bu sorunların hangi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklandığını biyormusunuz?

KURU CİLT TİPİ

Aşırı kuru cilde, kötü bir beslenme planı ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan besin yetersizliğinden kaynaklı olabilir. Kuru cilde sahipseniz A ve C vitamini eksikliği, bu problemle sıkça bağlantılı olduğu görülen eksikliklerdir.

SİVİLCELİ CİLT
Akneler, A, E ve B vitamin komplekslerindeki eksiklikler sebebiyle ortaya çıkabilir.

Bu konu da rol alan pek çok hormonal ve çevresel faktör bulunurken, bu besinlerin yokluğunda akne oluşturma ihtimaliniz artabilir.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?

Fındık, yeşil sebzeler, zeytinyağ, yumurta tüketmeniz gerekir.

SOLUK DUDAKLAR
Dudaklarınızın ve diş etleriniz soluk görünüyorsa muhtemelen demir eksikliği anemisine sahipsiniz demektir.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?
Yağsız et, kurutulmuş fasulye, ıspanak, karaciğer tüketebilirsiniz.

ÇATLAMIŞ DUDAKLAR
Soğuk havalarda bir çok kişinin dudaklarında çatlama meydana gelir. Ancak devamlı tekrarlayan bir durum haline gelmeye başladıysa bunun en önemli sebebi vitamin eksikliğidir.

 

 

Eğer dudaklarınız soğuk, sıcak dinlemeden devamlı çatlıyorsa vücudunuzda B vitamini kompleksi eksikliği olduğuna ve vücudunuzda suyun çok az bulunduğunu işaret ediyor olabilir.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?
Turunçgiller, kuru yemiş, yağsız et, balık, bakliyat(kuru fasülye, nohut) tüketebilirsiniz.

GÖZ ALTI TORBALARI


Göz altı torbaları, sıvı tutulması ve dolaşımdaki zayıflığın neden olduğu kusurlardır. Bunlara sırasıyla, potasyum, magnezyum ve iyot gibi mineral eksiklikleri sebebiyet verir.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?
Muz, deniz yosunu, himalaya tuzu, turp, ıspanak gibi yiyeceklerden bol bol tüketmek gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.