Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

ÇÜRÜMÜŞ DOMATESİN NE İŞE YARADIĞINI DUYAN, ÇÖPE ATMAKTAN VAZGEÇİYOR

04.01.2021
5.393
ÇÜRÜMÜŞ DOMATESİN NE İŞE YARADIĞINI DUYAN, ÇÖPE ATMAKTAN VAZGEÇİYOR

Ev işlerinde birçoğumuz için zor görünen problemlerin, esasında çok basit çözümleri var. İşte, okudukça şaşıp kalacağınız birbirinden pratik yöntemler…

 

 

BOZULMUŞ DOMATESLERİ ÇÖPE ATMAYIN


Buzdolabınızda bozulmaya yüz tutmuş dilimli domatesleriniz var ise çöpe atmadan önce bir kere daha düşünün. Yapacağınız tek şey, bozulmuş domates dilimlerini bir miktar toprağa ekmek ve hergün sulamak… Böylelikle birkaç hafta sonra yeni domatesler elde edebilirsiniz.

EKMEK BIÇAĞINI KAYNAR SUDA BEKLETİRSENİZ…

Ekmek keserken, parçalanmalarını engellemek için ekmeği keseceğiniz bıçağı kaynar suyun içinde bekletin.

HALIDAKİ TÜYLERDEN KURTULMAK ÇOK KOLAY


Bilhassa evinde evcil hayvan besleyenlerin en büyük sorunu, halılara yapışan tüylerdir. Bu tüylerden kurtulmak ise sanıldığı kadar zor değil! Halınızı bir kapak yumuşatıcı ile silerseniz, halıdaki tüm tüylerin birer birer çıktığını göreceksiniz.

DUVAR KAĞIDINIZDAN MEMNUN DEĞİLSENİZ…

Eski duvar kağıdınız size artık cazip gelmiyor ve ondan kurtulmak istiyorsanız, 1 litre suya bir kapak yumuşatıcı ekleyin. Bu karışımı bir sünger yardımı ile duvara sürerseniz, duvar kağıdının yumuşadığını göreceksiniz. Böylelikle, duvar kağıdını duvarda iz kalmadan çıkarabilirsiniz.

BU YÖNTEM SEYAHAT ÖNCESİ, ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK!


Seyahate çıkanların en büyük problemlerindan birisi de, tabanı kirli ayakkabıları nereye koyacağını bilememektir. Bir adet duş bonesini, yanınıza alacağınız ayakkabının altına geçirirseniz, ayakkabılarınızı bavulunuza kolaylıkla yerleştirebilirsiniz.

SEBZE VE MEYVELERİN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN…


Birçok buzdolabı, sebze ve meyveleri uzun süre korumak konusunda pek başarılı değil. Sebze meyve bölmesine koyacağınız bir adet hafif ıslatılmış sünger, besinlerin bozulmasına sebep olan fazla nemi absorbe ederek, meyve ve sebzelerin ömrünü uzatacaktır. Ancak, bu kahraman süngeri sık sık yenilemeyi ihmal etmeyin…

KIYAFETLERDEKİ DELİKLERİ BU TERZİ HİLESİYLE ÖNLEYEBİLİRSİNİZ


Kıyafetlerde oluşan istenmeyen delikleri önlemenin çok basit bir yolu var.

Terzilerden temin edebileceğiniz telayı, delik büyüklüğünde kesin ve hemen deliğin arkasından yapıştırın. Tela parçasını hafif ıslattıktan sonra, kıyafetin dış yüzeyini çevirin ve telayla onarılmış olan deliğin üzerine bir bez koyarak, ütü ile üzerinden geçin. Kıyafet, eskisi gibi olacaktır.

ÜTÜNÜZ YOKSA..


Kırışmış kıyafetlerinizi, hafif ıslattıktan sonra kurutma makinasıyle üzerinden geçin. Ütü etkisi yaratacaktır.

DUVARDAKİ RESİMLERİ ÇIKARMAK ÇOK KOLAY


Bilhassa çocuklu ailelerin başına gelen en büyük problemlerindan birisi de, duvara çizilmiş resimlerdir. Fakat, pek çok annenin korkulu rüyası olan bu fotoğrafları bir süre kurutma makinası tuttuktan sonra sildiğinizde, duvarda hiçbir iz kalmadığını göreceksiniz.

BÖCEK ISIRIĞINA PATATES


Böcek ısırığının üzerine ortadan ikiye bölünmüş patates koyarsanız, iltihaplanmanın önüne geçersiniz.

YUMURTA ÇATLAKLARINDAN KURTULMAK İÇİN…


Haşlanırken çatlayan yumurtalar soymak istemiyorsanız, haşlama suyuna tuz atın.

SPOR AYAKKABILARINIZDAKİ LEKELER İÇİN DİŞ MACUNU


Spor ayakkabılarınızın beyaz kısımlarındaki istenmeyen lekelere, kullanılmayan bir dış fırçasına diş macunu sürerek, fırçalayın. Lekeler önemli ölçüde yok olacaktır. Fakat bu yöntemi kesinlikle deri ve süet ayakkabılarınızda denemeyin. Ayrıca, diş macununda sayesinde duvardaki lekelerden de kurtulabilirsiniz.

SARKMIŞ KAZAKLARA PRATİK YÖNTEM


Sarkmış ya da sarkma ihtimali olan kazaklarınızı bir gece buzlukta bekletin ve sabah çıkarıp oda sıcaklığına koyun. Kazak, çözündükten sonra kullanabilirsiniz.

BİRBİRİNE GİREN ZİNCİRLERE HARİKA ÇÖZÜM


Birçok kadın, takıların çantada birbirine girmesinden bir hayli rahatsız olur. Eğer, çantanıza koyacağınız zincire pipet geçirirseniz, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

OJE KAPAĞI AÇILMIYORSA..
Oje kapağınız bir türlü dönmüyorsa, etrafına sardığınız bant yardımınıza koşacaktır.

SAKIZA BUZ SÜRERSENİZ…


Sakız, özellikle saça yapışma özelliği sebebiyle pek çok bayanın korkulu rüyası. Nereye yapışırsa yapışsın sakıza buz sürerseniz, bu meselenin önüne geçebilirsiniz.

ELLERDEKİ SOĞAN KOKUSUNDAN KOLAYLIKLA KURTULABİLİRSİNİZ.


Ellerden bir türlü çıkmayan soğan kokusundan kurtulmak için ellerinizi diş macunuyla yıkayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.