Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

ÜZERİNDE ISLAKLIK VARSA SAKIN ALMAYIN! İŞTE KIRMIZI ET ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 PÜF NOKTASI

ÜZERİNDE ISLAKLIK VARSA SAKIN ALMAYIN! İŞTE KIRMIZI ET ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 PÜF NOKTASI

Kırmızı et satın alırken içiniz rahat etmiyor mu? İşte kırmızı et alırken dikkat etmeniz gerekli olan 5 püf noktası…

 

 

ETİN RENGİ VE KOKUSU KENDİNİ ELE VERİYOR
Satın alacağınız etin tüketime uygun olup olmadığını anlamanız için birkaç önemli nokta var. Bunlardan birincisi etin rengi. Yeni kesilmiş bir et kadar olmasa da satın alacağınız etin canlı ve parlak kırmızı renge sahip olması gerekmektedir. Aynı şekilde yüzeyinde aşırı ıslaklık ve yapışkanlık bulunmamasına dikkat edilmeli.

 

 

VETERİNER MUAYENESİ ŞART
Tüketiciye sunulacak etin sağlık açısından risk yaratma ihtimalini engellemek için kesilecek hayvanların mutlaka veteriner hekim muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Kesim, parçalama ve paketlenmenin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı tesislerde yapılması ise bir zorunluluk.

SON KULLANMA TARİHİNE DİKKAT!
Uygunsuz saklama şartları etin üstünde zararlı mikroorganizmaların üremesi için uygun ortam oluşturuyor. Tedarik sürecinde soğuk zincir koşullarında saklanmış olmasına ve ambalaj üstünde hasar bulunmamasına bakılmalı. Eğer dondurulmuş bir ürün alınıyorsa son kullanma tarihleri muhakkak kontrol edilmeli.

 

 

FAZLA ALDIYSANIZ BÖLEREK SAKLAYIN ÇÜNKÜ…
Fazla alınan etleri tek kullanımlık paketler halinde bölerek derin dondurucuda muhafaza etmek ise sağlık açısından dikkat edilmesi gerekli olan noktalardan biri.

GÜVENDİĞİNİZ YERDEN ALIN
Gıda tüketiminde en çok dikkat edilmesi gerekli olan konu daha sağlıklı ve güvenilir olması. Etinizi aldığınız yeri tanır, üretimden sofranıza gelene kadar her aşamasına şahit olabileceğiniz bir marka seçerseniz güvenle tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.